Geçmiş dönemlerden günümüze dek antibiyotik etkisi nedeniyle tüketilen sarımsak, yemeklere verdiği lezzet nedeniyle sıkça tercih edilir. Her yemeğin yanında tüketilebilen sarımsağı evde de doğal bir şekilde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Evde sarımsak yetiştirmek için takip edilmesi gereken adımları uyguladığınızda evde kendi sarımsaklarınızı yetiştirmiş olacaksınız.

Evde sarımsak yetiştirmek için gerekli malzemeler

Evde sarımsak yetiştirmek için kullanacağınız malzemelerin, diğer bitkileri yetiştirirken kullandıklarınızdan farklı olmaması sebebiyle kolaylıkla temin edilebilir. Bu ekipmanları sağladıktan sonra kendi sarımsağınızı kolaylıkla yetiştirebilir hale geleceksiniz.

·        3 litrelik bir plastik/seramik saksı 

·        Büyük dişlere sahip olan 1 bütün sarımsak

·        Killi bir toprak

·        Sprey şişe içerisinde bir miktar su

Evde sarımsak nasıl yetiştirilir?

1. Adım

·        Durduğu yerde filizlenen bir yapıya sahip olması nedeniyle evde sarımsak dikimi işlemi kolaylıkla gerçekleştirilmektedir.

·        Başlangıç için büyük dişli sarımsakları birbirlerinden ayırmanız gerekmektedir. Çünkü büyük boyutlarda seçilen sarımsakların hasadı da aynı boyutlarda olacaktır. 

·        Sarımsakları seçerken taze yani yaş olmalarına özen gösteriniz. Kuru sarımsakların yeşermesi çok daha zamanınızı alacaktır.

·        Bu aşamada küçük dişli sarımsakların yerine büyük dişli sarımsaklar tercih edilmelidir. Verim açısından büyük dişli sarımsaklar daha çok tercih edilir.

·        Sarımsakları birbirinden ayırma esnasında kabuklarını soymamalısınız. Bu aşamada kabuklarını soyacağınız sarımsakların yetiştirme koşulunu yok etmiş olabilirsiniz.

·        Bu adımlar ekim için doğru sarımsak seçimi ile ilgiliydi. Dİğer adımda ise sarımsakların ekileceği saksının özellikleri sıralanacak.

2. Adım

·        Bu aşamada sarımsak dişlerini ekeceğiniz uygun bir saksı hazırlamalısınız. Söz konusu bu saksının 20 cm genişliğinde olması önerilmektedir.

·        Evde sarımsak yetiştirmek için hali hazırda evinizde var olan saksılardan birini kullanacaksanız, 1 karış uzunluğundaki bir saksı işinizi görecektir.

·        Sıradaki adım ise saksının taban kısmına killi toprağı dağıtmak olarak yer almaktadır. Bu adımda elinizdeki saksıyı, yarısından fazlası toprak olacak şekilde doldurmalısınız.

3. Adım

·        Son aşamada ise saksıya doldurduğunuz toprak içine, önceden ayırdığınız sarımsakları dikebilirsiniz.

·        Bu adımda en çok dikkat edilmesi gereken kısım sarımsakların toprağa gömülürken filizlenen kısımlarının havaya bakmasını sağlamak olmalıdır. Ayrıca sarımsaklar birbirinden uzak konumlara yerleştirilmelidir.

·        Sarımsakların topraktan yaklaşık 5 cm kadar içeri girmesi yeterli olacaktır. 

·        Ekim için yatay bir saksı kullanacaksanız; ekim yapacağınız sarımsakların her biri için 20 cm aralık bırakmanız tavsiye edilir.

·        Son olarak ektiğiniz sarımsaklara can suyu vermelisiniz. Burada bir sprey şişesinden yardım alabilirsiniz. Bundan sonra ise bekleme sürecine girebilirsiniz.