Siklamen çiçeği balkon ya da bahçe çiçeğidir. Bu nedenle saksıda ve ev içerisinde yetiştirilmesi kolay sayılmamaktadır.

Yetiştirirken dikkat edilmesi gerekenler

·        Siklamen hava alan ve nemli bölgeleri sevmektedir fakat çok sıcak alanlarda yaşayamazlar. Bu nedenle çoğunlukla balkon veya bahçelerde yetiştirilmektedir. Ev içerisinde yetiştirilmesi uzun süre olarak önerilmemektedir.

·        Siklamen bitkisi oldukça ışık sevmektedir. Fakat güneş ışığını direkt olarak istememektedir. Bitki yapraklarının güneşe olan ihtiyaçlarını karşılayabilmek haftada bir kez yönünü değiştirmek gerekir.

·        Siklamen çiçeği sulanırken; toprağın her bir tarafına su gelecek şekilde uygulanmalıdır. Kış dönemlerinde ise haftada 1 kez düzenli bir şekilde sulanması gerekmektedir. Ev içerisinde yetiştirdiğiniz siklamene bakım uyguluyorsanız, sulama suyunuzu 1 gün dinlenmiş ve oda sıcaklığında beklemiş bir şekilde kullanabilirsiniz. Yaz dönemlerinde toprağını parmağınız ile kontrol ederek suya ihtiyacı olup olmadığını kontrol ederek sulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Fakat sulama işlemini uygularken sürekli olarak aynı ölçü kabını kullanmanız gerekmektedir.

·        Siklamen çiçeğinizin sulama işlemini gerçekleştirirken çiçeklerini ıslatmamaya özen göstermeniz gerekir. Özellikle de çiçeklerinin  ortasında yer alan yumru kısmına su gelmemesi, çürümemesi için oldukça önemlidir.

·        Siklamen çiçeği uykudayken sulanmaya ihtiyaç duymamaktadır. Ancak köklerine rahatsızlık verebilecek eylemden uzak durmanız gerekmektedir. Yer değiştirmek, toprak ya da saksı değişimi yapmakta bunlar arasında yer almaktadır.

siklamen çiçeği

·        Siklamen çiçeği humuslu toprakları çok sevmektedir. Kireçsiz, drenaj sağlanan, verimli topraklar bitki için oldukça ideal olacaktır.

·        Saksı değişimi için ise ilkbahar ortalarına gelindiğinde gerçekleştirmeniz uygun olacaktır. Fazlaca büyük saksılar tercih edilmemelidir. Çünkü köklerini yerleştirmek için fazla enerji harcayacak, yapraklar ve çiçeklere vermiş olduğu gücü azaltacaktır.

·        Siklamen budaması ise çiçekleri solduktan sonra yapılmalıdır. Solan çiçekler ise steril olan bir bıçak ya da makas ile kesilmelidir.

·        Bazı siklamen bitki türleri sert kış aylarına dayanıklı olsalar da çoğunlukla soğuk havalara karşı dayanıklılığı bulunmamaktadır. 

·        Siklamen çiçekleri türlerine göre kışın veya ilkbaharda açar. Çiçeklenme süreci en az 12 ile 15 derece arasında bir sıcaklığa ihtiyacı vardır. Sera siklamenleri için mevsimler arasında bir fark yoktur ve kış mevsiminde de kolaylıkla çiçeklenebilirler.