İnsanlar hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için suya ihtiyaç duyar. Günde en az iki litre su içilmesi uzmanlar tarafından sıklıkla önerilir. Tüketilen suyun çeşitli kimyasal, bakteri ve virüslerden arındırılması ileride olumsuz bir durumla karşılaşmamak açısından önemlidir. Bunun önüne geçmek içinse su arıtma işlemi tercih edilir. Suyun içerisinde bulunan kireç, klor, ağır metaller gibi sağlığa zararlı maddeler, aktif karbon ve iyon değiştirici teknolojiler kullanılarak su içilebilir hale getirilir. Günlük hayatta kolaylıkla kullanılabilecek olan su arıtma faydaları ve artıları arasında:

  • Daha lezzetli ve kolay içilebilir su,
  • Suyun içinde bulunan zararlı bileşenlerden kurtulmak,
  • Damacana ve pet şişede su alımının önüne geçerek hem maddi getiri hem de çevreye daha az atık çıkarmayı sağlamak,
  • Dilediğiniz zaman içmeye hazır su,
  • Vitamin ve minerallerle zengin su tüketimi bulunur.

Evde içme suyu arıtma işlemi

Yukarıda sıralandığı gibi su arıtma faydaları arasında sağlığınızı ve çevreyi olumlu yönde etkileyecek kazanımlar mevcuttur. Bunu gerçekleştirebilmek içinse ürünlerin arıtmayı sağlayacak bir filtre ve yapıya sahip olması gerekir. Profesyoneller tarafından geliştirilip birçok teste tabi tutulması sayesinde kullanacağınız ürün, işlemi sorunsuz yerine getirir. Bu yüzden su arıtma evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz bir işlem olarak görülmez. Arıtma sağlayan bileşenleri bir araya getirip düzeneği yapmak kolay görünse de sağlıklı bir sonuç için su arıtma evde yapılmaması gereken işlerden biridir.

Su arıtma faydaları insan sağlığı ve çevre için saymakla bitmez, ayrıca aylarca temiz su sağlayan filtreleriyle bütçe dostudur. Musluk suyunu zararlı bileşenlerden ayırarak güvenle içmenize olanak sağlayan su arıtma evde kurulumu ve kullanımı oldukça basit olan bir işlemdir. Piyasada arıtma işlemi sağlayan filtrelere sahip çeşitli markalar ve ürünleri bulunur. Evinizde musluğunuzdan akan suyu rahatça içmenize imkan sunan ve kullanım kolaylığıyla herkesin tercih edebileceği arıtma filtreleri şu şekildedir:

  • Arıtma sürahisi: Pratik taşınabilir tasarımı ve filtresiyle kirli suyu temizleyerek içilebilir hale getirir. 
  • Arıtma cihazları: Lavabonuza kolayca kurulumunu yapabileceğiniz cihazlar, içinden çıkan arıtma suyu musluğu tezgaha sabitlendikten sonra hemen kullanılabilir.
  • Musluk filtresi: Mevcut mutfak musluğunuza rahatça takabileceğiniz filtre, şebeke suyunu anında arıtma imkanı sunar.