Vücudumuzun dörte üçünü sudan oluşmaktadır ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için bu oranı korumak oldukça önemlidir. Bu sebeple uzmanlar, günde ortalama olarak 2 litre su tüketilmesini önermektedir. Fakat içilen suyun kalitesi de oldukça önem taşımaktadır. Suda bulunmakta olan zararlı maddeleri arıtarak içmeye hazır bir hâle getiren su arıtma cihazları bu durum için büyük kolaylık sağlamaktadır. Peki, evde su arıtma cihazları nedir ve başka ne gibi faydaları sağlamaktadır? Sizin için evde su arıtma cihazlarının faydaları adı altında bir liste oluşturduk.

  • İstediğiniz anda içme suyuna kolay ulaşabilirsiniz:

Su ihtiyaçlarını damacana su ile karşılamakta olan evlerin ya da ofislerin sürekli olarak içme suyu kontrolü yaparak takip etmeleri gerekir. Tabii bu takibi yapmanın yanı sıra yeni siparişin ne kadar zamanda gelebileceğini hesaplamak önemli detaylardan biridir. Ofiste veya evde su arıtma cihazı tercih etmekte olanların ise diledikleri an içme suyuna kolayca ulaşabilme gibi bir şansları bulunmaktadır.

  • İçmiş olduğunuz suya çok daha az para ödersiniz:

İçme suyu, en temel ihtiyaçlardan bir tanesidir. Diğer harcamalardan kısılsa dahi su masrafından kısmak mümkün değildir. Fakat daha az ödeme yapmak da mümkündür. Kısa zaman içerisinde kendini amorti etmekte olan evde su arıtma cihazları damacana ve diğer şişe sulara göre uzun vadede çok daha hesaplı içme suyuna ulaşmış olursunuz.

  • Dış faktörlerin evinize girmesini engellemiş olursunuz:

Yaşadığımız pandemi süreci ile birlikte suyun içermiş olduğu kadar ambalajının da bir kadar hijyenik olması gerektiğini bizlere hatırlatmış oldu. Bu sebeple birçok tüketici satın aldığı damacana ve şişe suları kullanmadan önce deterjanlı sularla temizleme gereği duydu. Kaynağından direkt kullanıma hazır olan evde su arıtma cihazı kullanıcıları ise bu tip bir önleme gerek duymadan sularını rahatlıkla tüketebildi.

  • Temiz şebeke suyu kullanmanın rahatlığının keyfini çıkarabilirsiniz:

Musluktan akan suyun temiz olması yediğiniz meyvenin ve yaptığınız yemeğin lezzetinde de farklılıklar yaratmaktadır. Evde su arıtma cihazlarındaki ters osmoz filtre sistemi ile, musluk suyunuzda depolama ve su hatlarının düzenli temizlenmemesi ve eskimesinden kaynaklı bulunabilecek tortu, klor, ağır metal gibi kirleticileri suyunuzdan arındırmaktadır. Bu nedenle musluğunuzdan akan suyu gönül rahatlığıyla içebiliyor; sebze ve meyvelerinizi temiz suyla yıkayabiliyorsunuz. Diğer yandan arıtılmış su, su ısıtıcısı, çaydanlık, kahve makinesi ve ütü gibi eşyalarda kireç oluşumunu da azaltır. Bu sayede evde su arıtma cihazlarının kullanılması su ile teması olan küçük ev aletlerinizi de kirecin vermiş olduğu zararlardan korur.