Kimyasal içeriklere sahip kremler kullanmak yerine her evde bulunabilecek malzemeler ile birlikte pratik bir şekilde evde uygulanabilecek saç maskeleri üretebilirsiniz. Kolay bir şekilde hazırlayabileceğiniz evde uygulanabilecek saç maskeleri sayesinde daha canlı ve sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Önemli olan saçınızın neye ihtiyacı olduğunu belirleyerek evde uygulanabilecek saç maskelerini saç tipinize göre uygun maskeyi tercih etmektir. Her saç tipinin problemi ve ihtiyacı oldukça farklıdır. Bu nedenle birçok amaca uygun saç bakım maskeleri bulunmaktadır. Bu yazıda evde uygulanabilecek saç maskeleri ve yararlarından ve aynı zamanda saçlarınızın ihtiyacına göre hangi doğal malzeme ve maskeleri kullanabileceğinizin cevabını bulabilirsiniz.

Saç Maskesi Tarifleri

·  Dökülen saçlar için maske;

1 yemek kaşığı zeytinyağı, 

1 yemek kaşığı bal, 

1 tatlı kaşığı tarçın, 

2 adet yumurta,

1 tatlı kaşığı badem yağı

Hepsini bir kasede karıştırın. Karışımı saç diplerinizden başlayarak tüm saçlarınıza uygulayın. Uyguladığınız maskeyi 5 dakika masajın ardından şampuan ile yıkayıp  durulayabilirsiniz. Bu maske evde uygulanabilecek saç maskeleri arasında en çok işe yarayanlardan biridir.

·   Kepekli saçlar için maske;

Çekilmiş çemen tohumu,

 2 bardak su

Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra 1 gece boyunca bekletin. Sonrasında temiz olan saçlarınıza uygulayın ve 15 dakika boyunca bekletip bol su ile durulayın.

·   Kuru saçlar için maske;

1 yemek kaşığı bal,

Küçük kahve fincanı süt,

Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra tüm saçınıza uygulayın. 20 dakika kadar beklettikten sonra şampuan ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.

evde uygulanabilecek saç maskeleri (2)

·  Parlak saçlar için maske;

1 su bardağı portakal suyu,

1 yemek kaşığı bal,

Bu karışımı hazırlarken şampuan ile karıştırarak saçlarınızı yıkarken de uygulayabilirsiniz.

·  Zeytinyağı maskesi

5 yemek kaşığı zeytinyağı,

2 adet yumurta

 Karışımı hazırlandıktan sonra saçlarınıza uygulayın. Daha sonra hava girmeyecek şekilde boneyle saçlarınızı kapatın. 20 dakika kadar bekletip bol su ile durulayın.

·  Yıpranmış saçlar için maske;

1 adet muz,

1 çay kaşığı badem yağı;

Muzu iyice ezdikten sonra yağ ile karıştırın. Ellerinizle masaj yaparak karışımı saçlarınıza uygulayıp 10 dakika beklettikten sonra durulayın.

·  Bal ve zeytinyağı maskesi;

3 yemek kaşığı zeytinyağı,

2 yemek kaşığı bal,

Homojen bir kıvama gelene kadar karıştırın. Ardından saçlarınızı boneyle kapatın. 20 dakika beklettikten sonra bol suyla yıkayıp durulayın.

Evde uygulanabilecek saç maskeleri, yapısı bakımından her gün kullanımı önerilen maskelerden değildir. Saçınızın bakıma ihtiyacı olduğunda kullanılması ve gözlem yapmak gerekir. Evde uygulayabileceğiniz saç maskeleri haftada 1 kullanımına uygundur.