Oldukça kolay yöntemlere sahip olan evde cilt bakım maskelerini uygularken aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.

  • İlk olarak cilt tipinizi öğrenmelisiniz. Cildinizin hangi tipte olduğunu bilmek doğru cilt bakım uygulamaları konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir.
  • Evde cilt bakımını uygularken ilk olarak cildinizini temizlemelisiniz. Sonrasında gül suyu veya soda gibi doğal ürünler ile cildinizi tonikleyip, daha sonra cildiniz için uygun bir nemlendirici krem, salatalık veya aloe vera gibi doğal ürünler ile cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Cilt bakımında, ölü derilerden arındırmak da oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple peeling uygulamasını ihmal etmemelisiniz.
  • Cilt bakımı doğal ürünler ile yapıldığında oldukça etkilidir. Bu sebeple cilt bakım malzemelerini doğal içeriklere sahip ürünlerden tercih etmelisiniz.
  • Cilt bakımında gözeneklerin açılması için evde buhar yöntemini uygulayabilirsiniz. Tencerede bir miktar suyu kaynatın ve yüzünüzü belirli bir uzaklıktan buhara doğru tutun. Yaklaşık olarak 10 dakika sonra cildinizdeki gözeneklerin açıldığını gözlemleyebilirsiniz.

Maske tarifleri

Mat ve yorgun ciltler için bir çorba kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı bal, yarım salatalığın püresi ve bir miktar yulaf ezmesini karıştırarak elde edeceğiniz bu ürün, yenileyici ve canlandırıcı etkilere sahip içeriğiyle oldukça etkilidir. 
Kuru bir cilde sahipseniz yarım avokado ile birlikte bir avuç yulafı ezerek içerisine bir yemek kaşığı da bal ekleyebilirsiniz. Böylece cildin su depolarını doldurup nem kalkanını yenileyen harika bir etki ile karşılaşabilirsiniz.
Gözenekleri sıkılaştırmak için bir adet yumurtanın beyazı, bir çay kaşığı bal ve bir miktar da limon suyunu karıştırarak yüzünüze uyguladık ve kurumasını bekleyin. Bu sayede makyaj öncesi sıkı bir cilt görünümü elde edebilirsiniz.
Yağlı ciltler için ciltteki sebumu dengeleyerek fazla olan yağı alan ve cildi sıkılaştırma görevinde başarılı olan muzla, antiseptik özelliği sayesinde temizleyici etkiye sahip olan balı karıştırarak bir macun kıvamı elde edebilirsiniz. Parlamadan şikayetçi olan ciltler için bu maske hayat kurtarıcı olabilir.
Akne izleri ve cilt lekeleri için iki  tatlı kaşığı zerdeçal tozunu macun kıvamına gelene kadar aloe vera jel  ya da süt ile karıştırın. Her gün uygulayacağınız bu karışım sayesinde cildiniz yenilenecektir.