Tüm dünyada etkisini gösteren pandemi nedeniyle özellikle bu dönemde evde geçirdiğimiz süre de arttı. Bu nedenle evde bulunan her şeyin kalitesi daha önemli bir hale geldi. Hava kalitesi de önemi artan unsurlardan biri. Evimizde var olan hava kalitesi için birçok iyileştirme yapabiliriz. Uygulayabileceğimiz ufak değişikliklerle evdeki hava kalitesini olumlu yönde değiştirebiliriz.

Kapalı mekanlardaki hava kirliliğinin dış mekanlardan 2 ila 5 kat daha fazla olduğunu kanıtlayan bir araştırma sayesinde evdeki havanın kalitesi dikkat edilmesi gereken bir unsur haline geldi. Evde yapılan yemek yapmak, temizlik gibi aktiviteler sırasında çıkan zehirli gazlar evde var olan havanın kalitesini düşürmeye neden olmaktadır. Bunu önlemek için birçok yol mevcuttur.

Evdeki hava kalitesini artırmanın yolları

1. Evdeki hava sirkülasyonunu artırın

Sahip olduğunuz bir alerjiniz yoksa veya havanın çok soğuk olmadığı bir zamandaysanız, kapı ve pencerelerinizi açarak evin içerisini günde 2-3 defa havalandırmanız önerilmektedir. Bu sayede evin içindeki bayatlamış hava yerine dışarıdan gelen kısmen daha temiz bir havaya sahip olabilirsiniz.

Eğer alerjiniz varsa veya hava koşulları nedeniyle evinizi havalandıramıyorsanız filtreli bir klima tercih edebilirsiniz.

2. Evinizi kapalı mekana uygun bitkilerle doldurun

Evinizde kolaylıkla bakabileceğiniz bazı bitkilerin zehirli maddeleri havadan temizleyebildiği kanıtlanmıştır. Örnek olarak Salon Palmiyesi, Şeytan Sarmaşığı, Ejder Ağacı ve Tavşan Kulağı gibi bitkilerin "detoks" özelliği sayesinde evdeki havayı temizlediği söylenebilir.

Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur karşımıza çıkabilir. Kapalı mekanda yetişebilen bitkilerin havayı temizleme oranı çok yüksek değildir ve kalitesiz bir havada toksik maddeler salabilirler. Bu nedenle nispeten daha temiz olan bir havada bu bitkileri kullanmak çok daha sağlıklı olacaktır.

3. Temizlikte doğal ürünler tercih edin

Temizlik için kullandığınız maddelerden çıkan gazlar da evdeki havanın kalitesini etkileyebilir. Bunun önüne geçmek için kokusuz temizleyiciler kullanabilir veya doğal ürünlere yönelebilirsiniz. Örneğin evdeki hava kalitesi için  limon ve kabartma tozu kullanabilirsiniz.

4. Kapalı mekanda sigara içilmesini engelleyin

Evde içilen sigaranın evin içinde birikmesi sonucu hava kalitesi de olumsuz yönde etkilenmektedir. Bunu önlemek için sigara kullanan kişilerden sigaralarını balkonda içmelerini rica edebilirsiniz. Bu sayede eve sinebilecek sigara kokusundan kurtulmuş olursunuz.