Bazen neşe ve huzur verici renkleri kendimize yakın hissederken bazen de moral bozukluğunda moral bulabilmek için sakin tonlardaki renkleri kendimize yakın bulabiliriz. Bu sebeple yaşadığımız alan içinde enerji veren renkler seçmek oldukça önemlidir. Tüm renklerin ayrı bir enerjisi ve anlamı bulunurken, enerji veren renkler arasında sarı, turuncu, yeşil, kırmızı ve mavi sıklıkla tercih edilmektedir. Peki nedir bu sarı, turuncu, yeşil, kırmızı ve mavi renklerin enerjileri? 
Enerji veren renkler
Enerji veren renkler arasında diğer tüm renkler bir yana sarı, turuncu, yeşil, kırmızı ve mavi renkleri öne çıkıyor. Bu renklerin; güven verici, sakinleştirici, motive edici ve romantizm görevi üstlenici gibi pek çok özelliği bulunur. Kişisel gelişim konusunda ve ruhsal tedavi alanında da ihtiyaca göre bu renkler kullanılabilmektedir. 
Sarı rengi, enerji veren renkler arasında mutluluk ve dikkat konusunda etki boyutu yüksek olan bir renktir. Ev dekorasyonunda heyecan ve enerji yaratmak için bu renk tercih edilir. Bu rengin, güven ve iyimserlik hissi uyandıran bir yönü de vardır. Ancak ev içinde çok fazla sarı renk kullanmak olumsuz etkilere sebep olabilir. Dengeleyici renkler ile desteklemek gereken sarı rengi, mutfaklarda ve banyolarda kullanmak oldukça iyi bir tercih olabilir. 
Turuncu rengi, enerji veren renkler kategorisinde bilinen ve sıkça kullanılan renklerden biridir. Portakal renginin özellikle motivasyon yükseltici ve harekete teşvik edici etkileri bulunduğu kanıtlanmıştır. Bu sebeple spor salonlarında veya giyim mağazalarında bu rengin kullanıldığı görülebilir. Güven verici, karşı tarafa etki bırakıcı ve sıcaklığı temsil etmektedir. 
Bereket oluşturduğu tahmin edilen yeşil rengi, ev girişlerinde ve mutfaklarda kullanılması elverişlidir. Eve canlılık ve aydınlık katan ayrıca başarı arttırıcı enerjisi de olan bir renktir. 
Tutkunun sembolü olan kırmızının iştahı artıran etkisi de bulunur. Enerji veren renkler denildiğinde akla ilk gelen renklerden biri olan kırmızı, yiyecek ve içecek markaları tarafından sıklıkla kullanılıyor.
Mavi renginin her tonunda enerji veren ve canlı gösteren bir yapı bulunmaktadır. Çalışma odalarında mavi renginin kullanılması iştahı azaltan ve rahatlatmayı sağlayan etkisi ile sıklıkla tercih ediliyor.