Evlenen damatlara geleneksel işkence

Düğünlerde yapılan küçük şakalar damatları canından bezdiren boyutlara ulaştı. Şalvar giydirme, çamaşır yıkatma ve yemek pişirtme gibi  şakaların  çıtası her geçen gün yükseliyor.

Güncel 23.08.2021 - 07:00 23.08.2021 - 07:01

Nihat AK/ YENİGÜN - Normalleşme süreciyle birlikte yeni planlanan düğünlere pandemi nedeniyle ertelenen düğünler de eklenince büyük yoğunluk oluştu. Mobilyacılar, beyaz eşyacılar, çarşı ve pazarlar ile düğün salonlarındaki heyecan tavan yaptı. Yıllardır süren düğün geleneklerini devam ettirmek için aileler özel bir önem gösteriyor. Havlu, gelin şekerleri, kına ve çerez dağıtımı, testi kırımı, kına yıkama, gelin aracı önü kesilmesi gibi geleneklere ara verilmeden devam ediliyor. 


 ‘GÜZEL GELENEKLER YAŞASIN’


 Yöresel öğelerin geçmişten günümüze kadar varlığını sürdürmesi ve bağılı olduğu toplum ile özdeşlermiş olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu, "Geçmişe bakıldığında hemen hemen her kültürün kendisine özgü evlenme adetleri bulunmaktadır. İzmir ve Ege Bölgesi'nin de evlenme adetleri farklıdır. Birbirini beğenen ve ailelerce de uygun görülen iki gencin nişanlanmasıyla başlayan nikâh ve düğün ile sona eren sosyal bir olaydır. Aile birliğinin daha güçlü kurulmasına yönelik, onların ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik destek içeren, insanların hatıraları arasında hoş anımsamak isteyebileceği gelenekleri sürdürmek güzeldir.  ‘Aynı Nehirde İki Defa Yıkanılmaz’ sözünün sahibi olan devrimci filozof Herakleitos'un bakış açısıyla bazı gelenekler gözden geçirilmelidir" dedi. 


 ‘GELENEKLER GÜNCELLENMELİ’

Yüz yıllardır devam eden geleneklerin güncellenmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Elbeyoğlu, "Eskiden gelin at ile taşınırdı. Ve kolayca önü kesilebilirdi. Şimdi hızla gelin arabasının önüne atlamak ölümlü trafik  kazalarına sebep olabilir. Yere çarpılan testi çevredekilere zarar verebilir. Sağa sola silah sıkılmasının aldığı canlar ortada. Dövülerek evine gönderilen damatlar  sonra dönüp gelini dövüyor. Toplumun yapı taşı aile kurumun sağlam temeller üzerine kurulmasını temin etmek hepimizin görevidir"şeklinde konuştu.


 GELİNE VE DAMADA İŞKENCE


 Geleneklerde olmayan bazı adetler geliştirilmeye çalışıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Kamuran Elbeyoğlu, "Düğün bitmiş. Damat gelin ikamet edecekleri evin kapısına gelmiş. Eğlence adı altında damada adeta işkence yapılıyor. Şalvar giydirme, çamaşır yıkatma, yemek yaptırma, hamur yoğurtma, kafasında yumurta kırma, sıcak veya soğuk su ile yıkama vs. Bunlar gelenek olamaz olsa olsa sarhoşluk hezeyanıyla yaptırılan saçmalıklardır. Bazı yörelerde hala devam ettirilen yengelerin ilk gece çarşaf beklemesi. Tıp bilimi anatomik olarak böyle bir şeyin yanlış olduğunu ortaya koydu. Ama hala bunu ısrarla devam ettirmeye çalışanlar var. Sırf bu yüzden işlenen cinayetler, Kurulmadan dağılan yuvalar var. Toplum olarak gelenek adı altında yapılan işkencelerden ivedilikle vaz geçmemiz gerekir" dedi.


 ‘SINIR AŞILMAMALI’


 Geçtiğimiz hafta evlenen Mehmetcan Kesik, "Ben damat arkadaşlarıma düğün gecesi evlerine girmeden önce çok sayıda şaka yaptım. Diğer arkadaşlarımız ile birlikte eğlence olsun diye yapmıştık bunları. Ama diğer arkadaşlarım bana yaptığında eğlencenin maksadını aştığını hissettim. 'Bana yaptı ben iki katını yapacağım' diyorlardı. Herkes kendine yapılan şakayı ikiye katlarsa içinden çıkılmaz boyutlara ulaşır" şeklinde konuştu.


 ŞAKA CANINDAN EDECEKTİ


 Geçen hafta üzücü bir eğlence yaşadıklarını belirten Mehti Çelik, "Yakın arkadaşımızın düğününde eğleniyorduk. Gelini mi Damadı mı suya atarak şaka yapsak diye düşünülürken geçirdiği trafik kazasında bir kolu yüzde 80 iş görmez olan arkadaşımız yanlışlıkla havuza atılmış oldu. Alkollü de olan arkadaş boğulma tehlikesi yaşadı. Çok üzüldük” dedi.

 Haftasonu yapılan düğünlerin ardından çok sayıda işkence niteliğinde şakalar yapıldı. Belediye başkanlarından, şirket sahiplerine kadar çok sayıda kişi damatlarla arkadaşları arasına girmeye çalıştı ama eşek şakalarına engel olmayı başaramadılar. Gelinlerin balkondan su sıkmaları, çevredekilerin bağıra çağıra topluluğun dağılması için attıkları taşlar kar etmedi.  

 

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@