03.10.2021, 23:42

Eylülde ihracat ne alemde?

Öncelikle ihracatta yüzlerimiz gülmekte. Özellikle küresel salgının ikinci yılından itibaren atak yapan ülkemiz ihracatı, her ay kırdığı yeni bir rekorla önceki ayı geçmekte. Daha da önemlisi ise bu süreçte büyümeyi sırtlayan kesimde ihracatçılar ve tabi ki de ihracat. 


İLK DEFA 
Genel Ticaret Sistemine göre aylık 20 milyar dolar eşiği, eylül ayı ile geçilmiş oldu. Gerçekleşen ihracat, 20,7 milyar dolar


GERİYE DÖNÜK RAKAMLARA BAKARSAK


2020 yılında; 

  • Eylül ayında gerçekleşen 20,7 milyar dolarlık ihracat ile geçen yılın aynı dönemindeki aya göre yüzde 30'luk artış gerçekleştirmişiz. 
  • Yılın ilk 9 ayında (Ocak-Eylül) yüzde 36'lık artışla, 161 milyar dolarlık ihracat gerçekleşirken,
  • Son 12 ayda (2020 Eylül-2021 Eylül) 212,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmişiz. 

EYLÜL AYINDA 

  • 23 sektör ihracatını artırmış. Bu sektörlerden 2,6 milyar dolarlık ihracatla çelik, sektörler birinci sırada,
  • 170 farklı ülkeye yapılan ihracatta artış yaşanmış,
  • 27 farklı ülkeye yapılan ihracatta rekor kırılmış, 
  • 66 ilimiz ihracatını artırmış. Bu illerden 16 tanesi tüm zamanların rekorunu kırmış,
  • TL ile yapılan ihracat, 6,1 milyar ile 180 farklı ülkeye yapılmış,
  • 1558 firma ilk defa eylül ayında ihracat yapmış. Bu firmaların toplam ihracat değeri ise 83,6 milyon dolar. (Firma başı ortalama 53 bin dolar) 

PEKİ YA İZMİR? 
Eylül ayında İzmir’de ihracat artış oranı %28 olarak gerçekleşmiş. (Büyük bir büyüme oranı) ama bu artış oranını az bir farkla da olsa Türkiye ortalamasındaki %30’luk artışın altında kaldığını da söylemek gerekmekte. 


ARAYA KAYNAK YAPALIM 
Çünkü söylemezsem çatlarım. Lisede ardından üniversitelerde (bir kısmı yüzde 30 bir kısmı ise yüzde 100) İngilizce eğitim verilen uluslararası ticaret bölümlerinde bile İngilizceyi tam öğretemiyor ve öğrenemiyorken. Dış ticaret teknik liselerin de alacağı birkaç dersle mi Çinceyi öğreteceksiniz? Hem de Çinceyi. (Bunu üniversitede yüzde 100 İngilizce eğitimi alan ve üniversitelerde ders vermiş bir kardeşiniz olarak söylüyorum) Tüm bunların ötesinde, sahada olan birisi olarak net olarak gözlemliyorum. O yüzden lütfen ayağımızı güçlü basalım ve sağlam yürüyelim. Sonrasında düşüşler sert oluyor ve söylemler unutuluyor.  Zaten söyleyenler çoktan gitmiş oluyor. Sonrası sil baştan. 


BU ARADA 
Mal ihracatında rekorlar kırarken, 2020 yılı hizmet ihracatının değerleri de açıklandı. Maalesef mal ihracatındaki artış, hizmet ihracatında ise tam tersi bir durumda. Hizmet ihracatı 2019 yılında 32,9 milyar dolar iken2020 yılında, yüzde 23,4 azalarak 25,2 milyar dolar olmuş. 


SONUÇ: Her işte olduğu gibi denge faktörü çok önemlidir. Dikkat, özen ve odaklanma gerektirir. Hepsinin ötesinde uzmanlık ve tecrübe gerektirir.. Planlama yaparken hele ki dış ticaret eğitiminde, gerçekçi olup, tribünlere değil sahaya çalışmalıyız.  

Yorumlar