Güven Güneş / Cumhuriyet Halk Partisi öncülüğünde Konak Meydan’ında düzenlenen eyleme İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Doğan Türker, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, CHP İzmir İl Başkanı, DİSK şube başkanları ve temsilcileri, KESK Dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam ve KESK’e bağlı şube başkanları, Birleşik Kamu İş’e bağlı şube başkanları, Belediye İş şube başkanları, DİSK Emekli-Sen MYK Üyesi Ercan Çınarlı, İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, Lastik İş şube başkanı ve temsilcileri katıldı.


İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “ Emeklilerde yaşa katılan yurttaşlarımızın yaşadıkları mağduriyetleri dile getirmek için meydanlardayız. EYT’liler lütuf değil kazanılmış haklarını istiyorlar. 1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren sosyal güvenlik yasasıyla emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısı kademe kademe artırıldı. Bunun sonucunda ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı. İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesinde olan emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alınıp yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan 2023 yılında emekli olma hakkını sahipken emeklilik hakkı tam 15 yıl sonraya yani 2038 yılına ertelenmiştir. EYT’liler yaş engelliyle birlikte birde AKP ve MHP engeline takılıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son verebilmek için attığımız her adımda karşımızda AKP ve MHP ittifakını görüyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) verdiğimiz tüm kanun teklifleri bu iki parti tarafından reddedilmiştir. İktidar emeklilikte yaşa takılan mağdurlara daha gençsin emekli olamazsın diyor. Öte yandan işverenlerse sen yaşlısın, yaşından dolayı sana iş veremem diyor. İktidarın kurduğu bu düzende 5 milyona yakın vatandaşımıza adeta ‘sen yoksun’ diyor. Emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmakta olan vatandaşlarımız iş cinayetleri ve kazalarında hayatlarını kaybetmektedir. 2013 yılında bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla insan iş cinayetlerinde hayatlarını yitirmiştir. EYT’liler sadece açlıkla değil, iş kazalarıyla da sınanıyorlar” ifadelerini kullandı.
deniz yücel yenigün

KİMSEDEN LUTÜF İSTEMİYORUZ
İzmir Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Doğan Türker, “  Her platformda EYT mağduriyetini anlatmaya devam ediyoruz. EYT’lilerin kimseden lütuf, hibe talep etmediğini de önemle vurguluyoruz. Anayasal hak olan emeklilik haklarımızı peşinde olup insanca yaşayabileceğimiz bir maaşla yaşamımızı sürdürmek istediğimizi söylüyoruz. Bizler siyaset yapmıyoruz, siyaset bizler için mücadele ettiğimiz bir zemindir. Kurumsal mücadelemizle toplumsal sorun olduğu kabul edilen EYT sorununun çözüm mercii de siyaset zeminindedir. Bu sebeple bizi anlayan, dinleyen ve yanımızda olanın bizlerde yanlarında olacağız. CHP ülke genelinde gerçekleştirdiği bu etkinlikle dertlerimize ortak oldukları için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
eyt yenigün gazetesi-1

DİPLOMASIZ ATANMIŞAR
KESK Dönem Sözcüsü Veysel Beyazadam, "Bizler kamu emekçileri olarak üzülerek görüyoruz ki devleti yönetenlerde bir keyfilik söz konusudur. Bugün işyerlerinde çalışanlara zaten zor olan yaşamı daha da zor hale getiren bir takım yöneticilerin yaptıkları bizleri üzüyor. Türkiye'nin gözbebeği olan İzmir’de en temel demokratik haklarını kullanmak üzere bir basın açıklaması yaparken bile bazı alanların kısıtlanması bu keyfiliğe gösteren en güzel örnektir. Bu keyfilik demokratik, sosyal ve laik bir hukuk devletine yakışmıyor. Bunun en bariz örneği EYT’liler üzerinde görünüyor. Diplomasız atanmış bürokratların çift maaşları dururken yaşam mücadelesi veren bu insanlar karşısında ekranlarda konuşmak abesle iştigaldir. Bu keyfilik daha fazla devam etmeyecektir. Bu devranın böyle gitmeyeceğini biliyoruz. Bu konuda sorumluluk sahibi olanları göreve davet ediyorum" ifadelerini kullandı.da sorumluluk sahibi olanları göreve davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

kesk yenigün gazetesi