Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gündeme ve sağlıkta şiddet tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Koca, "Hastaneler bu devletin en güzide kurumlarıdır. Kişilerin hataları varsa o hatalarla ne bu kurumları ne de meslek grubunu etiketlemekten kaçınmalıyız" dedi. 

Bebeklere güneş kremi sürülmeli mi? Bebeklere güneş kremi sürülmeli mi?

Koca ayrıca, "Bu kanun teklifi, kasten yaralamada tutuklu yargılanma sonucunu doğuracak. Yine bu kanun teklifi, sağlık hizmetini engelleme suçunu şiddet olayında cezayı artırıcı bir suç haline getirecek" dedi.

“ADALETE GÜVENİN”

Koca, ayrıca “Bu devlet bir hukuk devletidir. Sağlıkta şiddet olayları da dahil hukuka akseden hiçbir sorunda bir taraf peşinen suçlu, diğer taraf peşinen masum ve mağdur değildir. Teşhis hekimin ise hüküm de hakimindir. Bu sebeple, bilhassa hekim arkadaşlarımızdan, tüm camiamızdan rica ediyorum. Adalete güvenin” şeklinde konuştu.

Koca'nın açıklaması şöyle: 

  Bugünlerde toplum olarak hassasiyetlerimi harekete geçiren bazı olaylardan hareketle etraflı bir değerlendirme yapmak istiyorum.
 

  Devlet toplumun orta şuuru, cisimleşmiş iradesidir. Devlet zayıfa karşı şefkat, huzuru bozana karşı hizaya getirici güçtür. Cumhurbaşkanımızın sık başvurduğu kelimelerle, "Bu devlet kerim bir devlettir."
 

  Devlet işlerini halkına hizmet için tahsis ettiği yetişmiş insanıyla yürütür. Bu hizmetlerde zaman zaman sorunlar yaşanabilir. Devlet mükemmeli hedeflese de işleyiş bununla çelişebilir. Salgında insanüstü kapasiteyle hizmet veren sağlık çalışanları zorlanmaya başladı. Balkonlara çıkıp alkışladığımız insanların aynı performansı şimdi de sürdürmesi beklemek pek isabetli değil.
 

  Şu içinde bulunduğumuz dönemde sağlık çalışanı ve hasta arasında karşılıklı anlayışın, saygının adeta iyileştirici bir güç olduğunu hiç unutmamalıyız.

AYRINTILAR GELİYOR...