Türk Kızılayı'nın iyiliğe dönüştürdüğü Eski İzmir'deki kıyafet dönüşüm kutularındaki ürünler akşam saatlerinde bir grup tarafından alındı. Emniyet ekipleri kısa zamanda faillerin peşine düştü

Nihat AK / YENİGÜN - Türkiye baştan olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki insani hizmetleriyle takdir toplayan Türk Kızılayı’nın geri dönüşüm kutuları Eski İzmir’de bir grup tarafından boşaltıldı. Yapılanlar, faillerin yanına kalmadı


İzmir’in Karabağlar ilçesinde akşam saatlerinde kimliği belirsiz kişiler Türk Kızılayı’nın geri dönüşüm kutularını gözüne kestirdi. İnsanlar evlerine çekilmeden, trafik yoğunluğu azalmadan pişkin tavırlarla işe koyuldular. Bazıları kutuyu el çabukluğuyla açtı. Bazıları kutuya yakın noktaya kamyoneti çekti. Açılan kutuda ne var ne yoksa hızla boşaltıldı. Yolun karşı tarafından bekleyen aracın boş buldukları her yanına, bağışlanan ürünleri koydular. Olay yaşanırken görgü şahitlerinin kanı dondu. Ama fiili müdahalede bulunan olmadı. Bir duyarlı yurttaş, aldığı görüntüyü Türk Kızılayı ve emniyet birimlerine iletti. Emniyet hızla harekete geçti.

Ölüm nedeni hız puanları Ölüm nedeni hız puanları

omurkızılay yenigün

"Bu insanlık ayıbıdır!"


Olayı insanlık gaspı olarak değerlendiren Türk Kızılayı Konak Şube Başkanı Ömür Şanlı, “Akşam saatlerinde insanların yolda yürüdüğü, araç trafiğinin devam ettiği bir saatte hangi akla hizmet kutuyu açıyorlar anlayabilmek mümkün değil. Bu hırsızlıktır, bu gasptır. Bu insanlık ayıbıdır. Düpedüz gasp edilen insanlıktır. İnsanlık ayıbının işlendiği anda ben orada olsaydım, bağırır çağırır fiili olarak engel olmaya çalışırdım. Bu suçun işlenmesi kadar müdahale edilmemesi beni derinden üzdü” dedi.
 

"Sistem sürdürülmeli"


Sistemin devam etmesi gerektiğinin önemine vurgu yapan Başkan Şanlı, “Kutular aracılığı ile bağışlanan kıyafet ve tekstil ürünleri barınma, gıda, sağlık, nakdi yardımlar, giyim ve eğitim desteği gibi Kızılay iyilik faaliyetlerinde kaynak oluşturmak için değerlendirilmektedir. Ürünler toplanıyor. Kullanılabilir olanlar yıkanıyor, paketleniyor ihtiyaç sahiplerine sosyal marketlerimiz aracılığıyla ulaştırılıyor. Kullanılamaz durumda olanlar üstübü bez olarak değerlendirecek kurumlara kilogram fiyatı ile satılarak nakde dönüştürülüyor. Bu yolla ihtiyaç sahiplerine hizmet veriliyor” diye konuştu.
 

"Emniyete teşekkür ediyorum"


Kendilerine iletilen görüntüleri emniyete ilettiklerini belirten Başkan Şanlı, “Bu olay bardağı taşıran son damla oldu. İhtiyaç sahiplerinin ve bağışçılarımızın hakkını aramak adına olayı resmi makamlara taşıdık. Bize ulaşan verileri ilettik. İzmir Emniyet Müdürlüğünün polis ekipleri hızlı hareket etti. Failleri buldu. Konu ile ilgili yasal işlemler için emniyete davet edildik. Bu olayı gerçekleştirerek kamu vicdanını sızlatanlar hesap verecek. Yaptıkları yanlarına kar kalmayacak. Böylesi bir duruma bir daha kimse tevessül edemeyecek. Duyarlı ve hızlı hareketi için emniyet ekiplerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

kerem kızılay yenigün

"Vatandaşımız çok duyarlı"


Kızılay’ın insani yardım çalışmalarındaki öncü duruşuna dikkat çeken Türk Kızılay İzmir Şube Başkanı Kerem Fahri Baykalmış, “Proaktif bir kurum olarak afetlerde ve olağan dönemde ihtiyaç sahipleri ve korunmasızlara yönelik yardım sağlamak, toplumda yardımlaşmayı geliştirmek, güvenli kan teminini gerçekleştirmek ve zarar görebilirliği azaltmak misyonuyla çalışıyoruz. Türkiye’de ve dünyada, insani yardım hizmetinde model alınan, insanların en zor anlarında yanındaki kuruluş olma vizyonumuzdan asla taviz vermiyoruz. Bu kadar güvenilir bir kurumun geri dönüşüm kutusuna yapılan bu saldırı bizleri derinden üzdü. Vatandaşlarımız hukuki kapsamda tepkisini gösterdi. Duruma sessiz kalmadı. Son dönemde geri dönüşüm kutularına olan benzer yetkisiz müdahaleler arttı. Son bulması arzusundayız. Vatandaşlarımızın duyarlılıklarıyla bu problemin de üstesinde geleceğiz” dedi.
 

"Göz yummayız"


Bağışçıların emanetlerine büyük hassasiyet gösterdiklerini belirten Başkan Baykalmış,”Bağış yapanlar ile ihtiyaç sahipleri arasında güvenilir bir köprüyüz. Bu anlayışla hizmetlerimize devam etme arzusundayız. İster küçük ister büyük olsun bize verilen emanete sonuna kadar sahip çıktık çıkmaya da devam edeceğiz. Konuyu adli makamlara ilettik. Emniyet birimlerimiz duyarlılıklarını gösterdi. Adli makamlarımız hukuki işlemlerini gerçekleştirerek gerekli cezayı verecektir. Herkesin içi rahat olsun, bağışlar güvenilir ellerdedir” şeklinde konuştu.