31.03.2018, 07:22

Fair Play Kervanı 57 bin Kilometreyi aşacak…

Fair Play Kervanı 57 bin Kilometreyi aşacak…

Dile kolay… 2014 yılında “bir sevda, eğitim, duyarlılık” uğruna hiçbir maddi menfaat beklemeksizin, tam tersine büyük özveride bulunan bir grubun üstendiği “sosyal sorumluluk projesi” bugün dünya çapında ödül kazanmanın yanı sıra, alkışlarla “örnek gösterilen” olay oldu!..
Dünya’nın dört bir yanından övgü yağdırılan bu kervan nedir? Nerelere gider, amacı nedir?
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi bünyesindeki Fair Play Komisyonu’nun oluşturduğu “Fair Play Kervanı” Türkiye’yi şehir şehir dolaşarak, düzenlediği panellerle, üniversitelerin BESYO (Spor Bilimleri Fakültesi) öğrencilerine Fair Play’i anlatıyor…  
Tam adıyla “Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Üniversiteler Kervanı”nın, 2018 yılı programı da açıklandı. 4 yılda Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Antalya’ya 40 üniversiteyi ziyaret eden Kervan, bu sürede 75 bin üniversite öğrencisine ulaştı. Yapılan basın toplantısıyla açıklanan 2018 yılı programında, 14 yeni kent ve üniversite yer alıyor. İstanbul Ataköy’deki Olimpiyat Evi'nde düzenlenen basın toplantısında konuya ilişkin bilgileri paylaşan, Türkiye’de Fair Play’in “Bir numara”lı ismi ve dedesi sayılan Gazeteci ve TMOK Duayen Üyesi, Fair Play Komisyonu Başkanı, Avrupa Fair Play Birliği Başkan Yardımcısı ve Dünya Fair Play Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Arıpınar, ''Türkiye'de herkes Fair Play'i sporda anlıyor. Aslında Fair Play bir yaşam tarzı. Yalnız spor yönü yok. Biz, Türkiye'de geleceğin spor adamları, antrenörlere ve spor organizatörlerine Fair anlatmaya karar verdik. Bununda yolunu bir kervan kurarak bütün üniversitelere sırayla ziyaret etmek istedik. Dördüncü sene sonunda çok şükür 40 üniversiteyi tamamladık. Bu yılda programımızda yeni üniversiteler var. Iğdır'dan başlıyoruz, Tekirdağ'a kadar her tarafı tarayacağız. Yaz ve kış dönemi olmak üzere 2 dönem yapıyoruz. Nobel İlaç firması ana sponsorumuz oldu. Araştırma yaptık A'dan Z'ye kadar Türk malı. İlaç firmasının Türki Cumhuriyetler’de de kendi organizasyonları var. Eğer organize edebilirsek oradaki üniversitelere de gideceğiz. Bizimle çalışan arkadaşlar bilgi olarak, spor olarak ve tanınmış olarak üst seviyede. Spor fakültelerinin veya BESYO'ların bulunduğu şehirlere gidiyoruz. Bu seneki özelliğimiz şu; Nobel İlaç bize ana sponsor olduğu için büyük toplantılarımıza kimya, eczacılık, tıp fakülteleri öğrencilerini de davet edeceğiz'' dedi.
Fair Play Kervanı Planlama Koordinatörü  ve TMOK üyesi Teoman Güray,Kervan’ın 2014 yılında 7 üniversite için 8500, 2015 yılında  Azerbeycan  Bakü Spor Akademisi  dahil  11 üniversite için 13 bin 50, 2016 yılında  12 üniversite için  10 bin 870 ve   geçen yıl da  10 üniversite için 12 bin 900 ve toplamda 45 bin 370 kilometre yaptığını açıkladı. Güray, 2018 yılında  ziyaret edilecek 14  kent ve üniversiteler için de Kervan’ın  11 bin 900  kilometre  mesafe kat edeceğine  değinerek, toplam kilometrenin  57 bin 270 kilometreye   ve  54 üniversiteye ulaşılmış olacağını belirtti.
Fair Play Kervanı’nın 2018 yılındaki ilk durağı Iğdır. 3 Nisan’da Iğdır Üniversitesi BESYO’da düzenlenecek panelde, öğrencilere sunumlarla Fair Play’i anlatacak olan Kervan’ın 2018 yılı programında toplam 14 Üniversite bulunuyor. Bunlar sırasıyla Iğdır Üniversitesi, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi, Muş Alparslan Üniversitesi, Bayburt Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi, Burdur Üniversitesi, Karabük Üniversiyesi, Bartın Üniversitesi , Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, İzmir 9 Eylül Üniversitesi ve Mersin Üniversitesi. 
Bu yılki kervanın ana sponsoru olan Nobel İlaç Genel Müdürü Hakan Şahin ve diğer sponsor firma temsilcilerine de böylesine anlamlı bir projeyi destekledikleri için teşekkür etmemiz gerekiyor…

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@