23.10.2015, 21:00

Fair Play Ödülü…

Pınar Karşıyaka’nın tarihi Barcelona Lassa zaferi kadar ses getirdi, Mehmet Sepil’in Karşıyaka Spor Salonu’ndaki bu karşılaşmaya gelmesi… KSK Kulüp Başkanı Ali Erten ile birlikte izlemesi…

İzmir medyası maçı takip eden günlerde, “Türkiye’de fair play’in babası” olarak bilinen, Dünya Fair Play Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi, Avrupa Fair Play Komitesi 2. Başkanı, Babıali’nin duayen gazetecisi Erdoğan Arıpınar’ın “Fair Play’lik hareket” demecini çevirerek “Mehmet Sepil’e fair play ödülü verilecek” şekline dönüştürdü. Sayfalarda da düşünceleri gibi yayınlandı.
İsterseniz, “Fair Play Büyük Ödülü” almış, üç dönemdir Fair Play Komisyonu’nun bir üyesi olarak sizlere bu ödüllerin nasıl verildiğini aktarayım.
Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC), 1981 yılında Uluslararası Fair Play Konseyi’ni (CIFP) tanıyıp onu bir kuruluşu olarak kabul etmesinden sonra Fair Play, IOC’ye bağlı Milli Olimpiyat Komitelerince gündeme alındı. 17 Kasım 1981 tarihinde Turgut Atakol’un başkanlığında toplanan TMOK Yönetim Kurulu, ilk Fair Play Komisyonu’nu oluşturdu. Başkanlığa da Erdoğan Arıpınar’ı getirdi. TMOK, o tarihten beri Fair Play olgusunun ülke genelinde yaygınlaştırılması amacıyla Türkiye Fair Play ödülleri vermeye başladı. Fair Play’i toplumumuza bir yaşam tarzı olarak benimsetme yolunda çaba harcamaya TMOK Fair Play Komisyonu tarafından devam etmektedir.
TMOK Fair Play Komisyonu, yıl boyunca adayları tespit eder ve yılın sonunda da jüri oluşturarak bu adayları jüriye sunar. Jüri ön elemeden sonra fair play adaylarını Büyük Jüriye getirir. Büyük Jüri de sportif ve toplumsal ödülleri hak edenleri belirleyerek, TMOK Yönetim Kurulu’na sunar, kazananları TMOK Yönetim Kurulu açıklanır.
İşte Göztepe AŞ Başkanı Mehmet Sepil ve Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Ali Erten de bu ödüllere aday olacak kişilerden ikisi…
TMOK Fair Play Komisyonu çalışmalarıyla, özellikle de son olarak düzenlenen Türkiye’deki Üniversitelerde fair play’i anlatan “Fair Play Kervanı” ile bırakın Türkiye’yi, Avrupa ve Dünya çapında ses getirdi. Pek çok ülkeye örnek oldu.
Geçtiğimiz haftalar içinde “Fair Play Kervanı” Azerbaycan’a gitti ve Bakü Devlet Spor Akademisi’nde ayakta alkışlanan bir panel yaptı. Macaristan’dan davet aldı. Kervan ülkemize döner dönmez de üniversite ziyaretlerine kaldığı yerden devam etmeye başladı. Önümüzdeki ayın ilk durağı Balıkesir Üniversitesi…
İsterseniz TMOK Fair Play Komisyonunda kimler var. Onları da aktarayım: Perviz ARAN (Komisyondan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi), Murat Faruk ÖZBAY (Başkan), Doç. Dr. Bilge DONUK (Başkan Yardımcısı), Semra DEMİRER (Raportör), Teoman GÜRAY, Erdoğan ARIPINAR, Avni ERBOY, Haldun DOMAÇ, Mine KASAPOĞLU, Remzi YILMAZ.
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@