Derz aralarının kirli olması görünümünün yanında hijyen açısından da olumsuz bir durumdur. Evdeki hijyeni sağlamak adına fayans temizliği belirli aralıklarla yapılmalıdır. Temizliği inatçı olabilen derz aralarını kirlerden arındırmanın kolay yolları da vardır. Mutfak ve banyoda yer alan fayans aralarını bu yolları takip ederek kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

Fayansların temizliği nasıl yapılır?

Fayans temizliği için yapmanız gereken ilk şey, bu amaçla üretilmiş temizlik ürünlerinden almak olmalıdır. Bu temizlik ürünlerini uygun bir süngere dökerek fayans temizliği için kullanabilirsiniz. 

Daha doğan bir temizlik süreci tercih ederseniz de sirkeden faydalanabilirsiniz. Aynı şekilde süngere dökeceğiniz bir miktar beyaz sirke derz aralarının hijyenini sağlamaya fazlasıyla yetecektir. İnatçı lekelerin olması durumunda ise süngerin sert kısmıyla fayansların temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.

Karbonat

Bunun yanında karbonat ile de temizlik yapabilirsiniz. Üç ölçek karbonat ve 1 ölçek çamaşır suyu karışımını temizlemek istediğiniz bölgeye dökerek bölgeyi ovalayabilirsiniz. Karışımı 1 saat daha ilgili bölgede beklettikten sonra iyice durulayıp sonrasında da kurulayabilirsiniz. 

Pişirme sodası

Fayans temizliği için kullanabileceğiniz bir başka yöntem de pişirme sodasıdır. En inatçı kirleri bile pişirme sodası yardımıyla temizleyebilirsiniz. İki ölçek pişirme sodası ile bir ölçek suyu uygun bir kapta karıştırdıktan sonra kararmış şekilde olan fayans aralarına uygulayın. Karışımı burada bir gece boyunca bekletebilir ve daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Ertesi gün kirlerden tamamen arındığından emin oluncaya dek plastik bir fırça yardımıyla fayans temizliği işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemden sonra bölgeyi sıcak su yardımıyla durulayabilir ve sonrasında da kurulayabilirsiniz. 

Hidrojen peroksit

Yukarıda sıralanan tüm bu yöntemler işinize yaramadıysa ve fayans temizliği için yeteri kadar hijyen sağlayamadıysanız hidrojen peroksiti deneyebilirsiniz. Temiz bir spreyli şişeye dolduracağınız bir miktar hidrojen peroksiti kararan fayans aralarına püskürtün. Püskürtme sonrasında yine temiz bir fırçayla kararan bölgelerin temizlendiğinden emin olana kadar fırçalayın. Bu işlemi birden fazla kez, lekelerin tamamen yok olduğunu görene kadar uygulayabilirsiniz. Temizlikte istediğiniz sonuca ulaştığınızda ise fayans aralarını iyice durulayın. Bu sayede hem fayans zeminine zarar vermez hem de kararan fayanslarınızın temizliğini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.