Ferdan Çiftçi, “İşaret fişeğini meşaleye...

Ferdan Çiftçi, “İşaret fişeğini meşaleye dönüştüreceğiz”

CHP Bornova Belediye Başkan Aday Adayı  Ferdan Çiftçi'den Önemli Açıklamalar geldi.

Ferdan Çiftçi, “İşaret fişeğini meşaleye dönüştüreceğiz”

CHP Bornova Belediye Başkan Aday Adayı  Ferdan Çiftçi'den Önemli Açıklamalar geldi.

Ferdan Çiftçi, “İşaret fişeğini meşaleye dönüştüreceğiz”
06 Aralık 2018 - 08:48

CHP Bornova Belediye Başkan Aday Adayı  Ziraat Yüksek Mühendisi Ferdan Çiftçi, “Yerel yönetimlerde yakacağımız bir işaret fişeği ile Türkiye’de yakılan bir özgürlükler, kalkınma, demokrasi meşalesine dönüşmesi bizim arzumuzdur. O nedenle Bornova’da, Bornova’daki hemşerilerimle birlikte çalışmak için aday oldum” ifadesinde bulundu

Yenigün'de Gündem programında Ahmet Özsoy'un konuğu olan CHP Bornova Belediye Başkan Aday Adayı Ziraat Yüksek Mühendisi Ferdan Çiftçi, adaylığıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin ve İzmir’in genel durumu hakkında değerlendirmede bulunan Çiftçi, projeleri hakkında da bilgi verdi. Çiftçi, “Yerel yönetimlerde yakacağımız bir işaret fişeği ile Türkiye’de yakılan bir özgürlükler, kalkınma, demokrasi meşalesine dönüşmesi bizim arzumuzdur. O nedenle Bornova’da, Bornova’daki hemşerilerimle birlikte çalışmak için aday oldum” dedi.  Neden aday olduğuyla ilgili konuşan Ferdan Çiftçi, “Türkiye’de demokrasinin yerleşmesi, halkın hak ettiği şekilde bir arada kardeşçe yaşayabilmesi adına alanlarda mücadeleler verdik. Bizim Türkiye’ye karşı sorumluluğumuz var. Bu ülkenin okumuş insanları olarak bu ülkeye borcumuz var. Bu gerçekten bir borçtur. Çünkü bir yatırım yapıyoruz ve insana yapılan yatırım en pahalı yatırımdır. Bir de bizim gördüklerimiz, eksiklerimiz var. Bu ülkenin gerçekten yaşanabilir bir ülke olması adına barış içinde, komşularıyla barış içinde bu coğrafyada kardeşçe, özgürlükler içersinde demokratik bir ortamda yaşamak, laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni koruyan ideallerle bunu yaptık. Fakat geldiğimiz süreçlerde görülüyor ki ülke hep kötüye gidiyor. Şu anda Türkiye en büyük krizlerinden birini yaşıyor. Bu hem siyasal, hem ekonomik hem de sosyal açıdan krizler yaşıyoruz. Bu krizlerin çözümünde de siyaset olması gerekiyor. Biz sokaklarda bu konuları hep eleştirdik, meslek odaları, sendikalar olarak sivil toplum örgütleriyle birlikte alanlara çıktık ve hep bir şeyler talep ettik. Talep etmenin yanında hiçbir şeye talip olmadan sadece idealler uğruna mücadele etmek kadar önemli bir şey yok. Ama şöyle bir şey var ki gerçekte budur, eğer bir şeyler yapmak istiyorsanız bir gerçektir ki siyaseten erk içinde olmanız gerekiyor. Bu nedenle ülkemizde ekonomik ve siyasal krizlere baktığımızda Türkiye’deki bir demokrasi eksikliğini biliyoruz.

SORUNUN ÇÖZÜMÜ YEREL DEMOKRASİ

17 yıldır aralıksız bir AKP iktidarı var. Bu iktidarın getirdiği süreçte ekonomik olarak da zorluğa girdik. 24 Haziran seçimleriyle ülke parlamenter demokrasiden ayrıldı. Ne yazık ki cumhurbaşkanlığı dediğimiz tek adam yönetimine doğru giden her gün kararnamelerle yönetilen bir ülke haline geldi. Bugün yasal olan şey iki gün sonra bir kararnameyle yasal olmaktan çıktı. Bir sıkışmışlık yaşıyoruz. Bundan ancak siyasetle kurtulabiliriz. Siyasetin olmadığı hiçbir yerde bu sıkışıklığı aşmaya yetmez. Ülkenin bu durumunu gördüğümüz için aday olduk. Çiftçiler çok kötü durumda, konkordatolar devam ediyor, 1600 lira asgari ücretle insanlar geçinmeye çalışıyor. Sorunların çözümü yerelde demokrasiyle başlar. O nedenle de 31 Mart seçimleri daha büyük bir anlam taşıyor, başarılı olmak zorundayız. Bu başarıyla belediyelerde yapacağımız çalışmalarla halkına dokunan, pozitif ayrımcılıklar uygulayan, herkese eşit mesafede belirli bir bütçe yapan bir anlayışla bunları gerçekleştirdiğimizde burada yazılan başarı hikayesiyle biz CHP ile iktidar yürüyüşünü buradan başlatabiliriz. Yerel yönetimlerde yakacağımız bir işaret fişeği ile Türkiye’de yakılan bir özgürlükler, kalkınma, demokrasi meşalesine dönüşmesi bizim arzumuzdur. O nedenle Bornova’da, Bornova’daki hemşerilerimle birlikte çalışmak için aday oldum” diye konuştu.

“AYDINLANMA KENTİ İZMİR”

İzmir’in müthiş bir kent olduğunu ifade eden Çiftçi, “8 bin 500 yıllık tarihi olan, Anadolu coğrafyası içerisinde uzun yıllar medeniyetlere beşiklik etmiş bir kent. Her zaman özgürlük, aydınlanma kenti olmuştur. İzmir denizden baktığınızda amfi tiyatro olarak görünen bir kenttir. İzmir benim için çok değerli. Sadece coğrafyasıyla değil, tarihiyle, kültürüyle değerlidir. Kültürü ve tarihi yoksa ne kadar güzel olursa olsun çok fazla bir şey ifade edemez. Biz bir şeyleri oturttuk bu kent artık hak ettiği yerde diye bir şey söyleyemeyiz. Çünkü hayat sürekli bir değişim içerisinde yeniliklerle gelişmeye devam ediyor. Bugüne kadar yapılmış çok değerli çalışmalar var. Herkes sokaklarında rahatça dolaşabilir. Tabiki arada sıkıntılarımız var ama bu sıkıntılar çözülemeyecek sıkıntılar değil” ifadelerini kullandı.

“BORNOVA DEMOKRASİ KENTİDİR”

Aday adayı olduğu Bornova hakkında konuşan Çiftçi, “Bornova benim 38 yıldır yaşadığım bir yer. Bornova 8 bin 500 yıllık tarihi 450 bin kişilik nüfusuyla önemli bir kenttir. Aynı zamanda içerisinde iki üniversitesi olan bir bilim kentidir. 4 tane sanayi sitesiyle aynı zamanda bir sanayi kentidir. Bunun yanında Yeşilova Höyüğü’nü içinde barındıran bir kültür sanat kentidir. Bu zenginliklerin farkına varıp yukarı çıkarmak gerekiyor. Bornova aynı zamanda spor kentidir. Spor kulüpleriyle futbolun oynandığı bir kenttir. Aynı zamanda 137 yıllık belediyesiyle de bir demokrasi kentidir. 137 yıllık yerel yönetim kültürüne sahiptir. Ayrıca İzmir’in giriş kapılarından birisidir” dedi.

YEŞİLOVA HÖYÜĞÜ

Yeşilova Höyüğü’nü turizm firmalarının programına dahil etmesini sağlayacağını söyleyen Çiftçi, “Bu yerler ayağa kaldırılması gereken yerler. Biz turizmden çok az pay alıyoruz. Bununda yolu insanlara bir şeyler sunmanız gerekiyor. Yeşilova Höyüğü ve Homeros Vadisi. Bizim bu yerler yabancı destinasyonuna da girebilecek yerler. İnsanlar tarih görmek istiyor. Bu yerleri ayağa kaldırmak Bornova için kaldıraç görevi görecektir. Turizm firmalarıyla görüşüp bu yerlerin turizm firmalarının programına girmesini sağlayacağız” diye konuştu.

“ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ YAPACAĞIZ”

Ferdan Çiftçi, “Bornova, üniversite kenti ve üniversiteler bilim teknoloji üretildiği yer olmalı. Bundan küçük birlikteliklerle faydalanıyor. Biz üniversitelerle bir araya gelip ne yapabiliriz diye konuşacağız. Onların önerileri olacak ve biz onlara destek olacağız. Burada hem üniversitelerimiz nasıl daha yukarıya taşınır onu görüşeceğiz hem de üniversitelerin gerçekten bir Ar-ge merkezi olabilecek, bilim ve teknolojinin üretildiği yerler olması gerekiyor. Bizde bunu sağlamaya çalışacağız. Birlikte neler yapabileceğimize birlikte karar vereceğiz. Sosyal demokrat belediyeciliğin yapması gerekenleri yapacağız. Mevcut eğitim sistemi ezberciliği ön plana çıkaran bir sistem. Biz çocuklarımızdan başlayarak onların yaratıcılığını geliştirecek, hayal kurmasını sağlayacak, el ve zihinsen becerilerini arttıracak, ufkunu açacak işler yapmaya çalışacağız. Bunun için uzmanlarımızla konuşacağız” açıklamalarında bulundu.

ÜRETİM VE TÜKETİM KOOPERATİFLERİ

Üretim ve tüketim kooperatifleri kuracaklarını dile getiren Çiftçi, “Biz bir tarım ülkesiyiz ve bu kooperatifleri bizim olmazsa olmazımız. Bornova’nın da kırsalı ve ürettikleri var. Üreticilerimiz için üretim kooperatiflerinin desteklemesini yapacağız. Onlarla birlikte bir şeyler üretmek için çalışacağız. Tüketim kooperatiflerini de özendireceğiz. Şu anda kooperatif dediğimizde akla üretim kooperatifleri geliyor. Biz üretim, tüketim ve pazarlama kooperatiflerinin hepsini birlikte gerçekleştireceğiz. Bu hemen olacak bir şey değil. Hem de Bornovalı hemşerilerimizin de desteğine ihtiyacımız olacak. Bizim onlara, onların bize ihtiyacı var. Birlikte çalışmaya ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Fadime ALTANHAN

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Türk taksi şoförü İsveç'te kahraman ilan edildi!
Türk taksi şoförü İsveç'te kahraman ilan edildi!
Göztepe'ye bir darbe daha
Göztepe'ye bir darbe daha