Günümüzde internet nedir sorusuna yanıt veremeyecek insan neredeyse yoktur. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında, her şeyde olduğu gibi internetin de yüksek hızda olması her geçen gün daha da önemli hale geliyor. Fiber internet teknolojisi, internet sistemlerinde yeni bir dönemin başladığına işaret etmektedir. Birçok şirket internet hızı konusunda birbiriyle yarışır durumda iken Türkiye’de ilk fiber internet alt yapısı Türk Telekom tarafından geliştirilmiştir. 
Fiber internet, fiber optik kablolar aracılığıyla saniyede 940 Mbps hıza ulaşabilen internet erişim teknolojisidir. Bu sistemde veriler cam ya da plastik fiber kablolar aracılığıyla iletilir.

Geleneksel internet kablolarından farklı olarak, fiber optik kabloların içerisinde elektrik yerine ışığı ileten bir teknoloji kullanılıyor. Fiber internet teknolojisi, diğer internet ağlarından çok daha hızlıdır ve çok yüksek boyutta veriler kısa sürede iletilir. Fiber internet, dünyanın en hızlı internet ağıdır ve ışık hızında veri aktarımı sağlar. Fiber internet, fiber optik kabloların diğer kablolardan daha az maliyetli olması, daha dayanaklı ve uzun ömürlü olması ve kısa sürede daha fazla veri özellikleri sebebiyle tüm dünyada yaygın bir kullanıma sahiptir. Ayrıca fiber optik kablolar, güvenli veri aktarımı teknolojisi ile çok tercih ediliyor. 

Özellikleri nelerdir?

Fiber internet teknolojisi sunduğu özellikleri ile diğer internet teknolojilerinden daha üstün konum bulunuyor. Türkiye’de de sayısı her geçen gün artan fiber internet ağı sistemlerinin geniş kitlelere ulaşabilmesi için çalışmalar yapılıyor. Fiber internet hız ve kalite açısından kullanıcılara büyük avantajlar sunuyor. Fiber internetin öne çıkan özellikleri şöyledir:
•    Bilindik internet kablolarından 10 ila 20 kat daha hızlıdır.
•    İnternet teknolojilerinin en hızlısıdır.
•    Kısa sürede çok veri işler.
•    Bir ağdan çok daha fazla cihaz bağlantısı sağlar.
•    Bağlanan cihaz sayısı artınca bağlantı hızı düşmez.
•    Yüksek bant genişliği sunar.
•    Maliyeti düşüktür.
•    Daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
•    Daha az sinyal kaybına uğrar ve temiz bir sinyal alışverişi sağlanır. 
•    Dışarıya bilgi aktarımı veya müdahale yapılamadığından daha güvenilirdir.

Sunduğu imkanlar ve avantajlar

Dünyada neredeyse tüm ülkelerde kullanılan fiber internet, kullanıcılara 940 Mbps hızda internet erişim imkânı sunuyor. Ülkemizde de kullanımı yaygınlaşan bu teknoloji ile kullanıcılar için internet teknolojilerinde yeni bir çağ başlamıştır. Fiber internete erişim sağlanabilmesi için öncelikle fiber kablo alt yapısı oluşturulmalıdır. Bu işlem ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve geniş kitlelere fiber internet alt yapısı ulaştırılıyor.