Fıtıkların çoğu karın boşluğunda, göğüs ve kalçalar arasında meydana gelmektedir. Fıtığın en yaygın biçimleri şunlardır:

Kasık fıtığı: Erkeklerde kasık kanalı, spermatik kord ve testislere giden kan damarları için bir geçiş yoludur. Kadınlarda kasık kanalı, rahmi destekleyen yuvarlak bağ içerir. Kasık fıtığında, yağ dokusu veya bağırsağın bir kısmı, iç uyluğun üst kısmındaki kasık içine girer. 
Femoral fıtık: Yağ dokusu veya bağırsağın bir kısmı, iç uyluğun üst kısmındaki kasık içine doğru çıkıntı yapar. Femoral fıtıklar, kasık fıtıklarına göre çok daha az yaygındır ve esas olarak yaşlı kadınları etkiler.
Göbek fıtığı: Yağ dokusu veya bağırsağın bir kısmı, göbek deliğine yakın karın içinden itilir.

Fıtık belirtileri nelerdir?

Karın veya kasıktaki bir fıtık, geriye itilebilen veya uzanırken kaybolabilen gözle görülür bir yumru veya şişkinlik oluşturabilir. Gülmek, ağlamak, öksürmek, bağırsak hareketi sırasında ıkınmak veya fiziksel aktivite, yumrunun içeri itildikten sonra yeniden ortaya çıkmasına neden olabilir. Fıtık belirtileri arasında şunlar bulunur:

  • Kasık veya skrotumda (testisleri içeren kese) şişme veya çıkıntı.
  • Zamanla şişkinlik boyutunda artış.
  • Donuk bir ağrı hissi.
  • Doluluk hissi veya bağırsak tıkanıklığı belirtileri.

Fıtık nasıl tedavi edilir?

Fıtıklar, genellikle kendi kendilerine iyileşmezler bu nedenle tek tedavi yöntemi ameliyat olabilir. Cerrah fıtığınızı ameliyat etmenin gerekli olduğunu düşünürse, en uygun onarım yöntemini belirleyecektir.
Bir çocukta göbek fıtığı durumunda, fıtık büyükse veya 4 ile 5 yaşına kadar iyileşmemişse ameliyat önerilebilir.  Bu yaşta, çocuklar genellikle cerrahi komplikasyonlardan kaçınabilir. Bir yetişkinde göbek fıtığı varsa muhtemelen kendi kendine düzelmeyeceği ve komplikasyon riski daha da artacağı için genellikle ameliyat önerilir.
Üç tip fıtık ameliyatından biri yapılabilir:

  • Fıtık bölgesinde vücuda bir kesimin yapıldığı açık cerrahi operasyon ile çıkıntı yapan doku yerine oturtulur ve zayıflamış kas duvarı tekrar birbirine dikilir. Bazen ekstra destek sağlamak için bölgeye bir tür ağ yerleştirilir.
  • Laparoskopik cerrahi de aynı tür onarımları içerir. Bununla birlikte karın veya kasık dışına bir kesik yerine, işlemi tamamlamak için cerrahi aletlerin yerleştirilmesine izin vermek için küçük delikler açılır.
  • Robotik fıtık onarımı operasyonunda laparoskop kullanılır ve küçük kesiklerle gerçekleştirilir. Operasyon sırasında cerrah ameliyathanede bir konsola oturur ve cerrahi aletleri konsoldan tutar. Bazı küçük fıtıklar veya zayıf alanlar için robotik cerrahi kullanılabilirken aynı zamanda karın duvarını yeniden yapılandırmak için de kullanılabilir.

Her ameliyat türünün avantajları ve dezavantajları vardır. Bu konuda cerrahlara danışarak sizin için en doğru seçimi yapabilirsiniz.