Fiverr nedir, nasıl ve ne için kullanılmaktadır? Fiverr'ın avantajları ve dezavantajları nelerdir? Fiverr ile ilgili tüm merak edilenler...

Fiverr, hizmet alıp satabileceğiniz freelancerlar (serbest çalışanlar) için bir platformdur. Bu noktada, 3 milyondan fazla gigs veri tabanına sahip dijital hizmetler için dünyanın en büyük pazarlarından biridir.  Gigs: Gig, sizin tarafınızdan satılan hizmettir.  Gig fiyatları 5 ila 10.000 ABD Doları arasında değişmektedir. Çoğu gig sadece 5 dolara mal olsa da, genellikle ekstra ve daha kaliteli hizmetler için bir üst satış vardır. Platformda bulunan çoğu gig şu kategorilerden birine girer:

Gözden kaçırmayın

Parmak izimizi değiştirmek mümkün mü? Parmak izimizi değiştirmek mümkün mü?
  • Grafik tasarım,
  • Dijital pazarlama,
  • Yaratıcı yazılar yazma ve çeviriler oluşturma,
  • İşletme danışmanlıkları veya raporları oluşturma,
  • Programlama-yazılım,
  • Video düzenleme-oluşturma…

Fiverr sistemi nasıl çalışır?

Bu platform da diğer tüm freelance piyasaları gibi çalışır. Satıcılar hizmetlerini listeler, bu hizmetlerle ilgilenen alıcılar sorular sorar ve cevaplardan memnun kalırlarsa satın alırlar. Platform, her iki tarafın da (piyasa aktörleri) sonuçtan memnun olmasını garanti eden bir aracı gibi çalışır. Haliyle belli bir kesinti oranıyla da kendisine pay çıkarmış olur. Satıcı, işi teslim ettikten ve alıcı teslimatı onayladığında Fiverr, satıcıya 2 hafta içinde %20 kesinti yapılmış halde ödemeyi yapar. Sürecin genel olarak üç aşamadan oluştuğunu söyleyebiliriz:

  • Kayıt, Giriş ve Satış: 

    Hemen hemen herkes kendi becerileri dahilinde Fiverr platformunda satmak için bir şeyler bulabilir. Çeşitli kategorilere göz attıktan sonra becerilerinizin ne seviyede olduğunu görün ve satabilecek durumdaysnız nasıl satmak istediğinize karar verin.

  • Derecelendirmeler:

Alıcılarınızın beklentileri karşılanırsa, onlardan iyi bir puan alırsınız ve bu da gelecekte daha fazla alıcıyla etkileşim ardından sizi yeni kişilere yönlendirirse doğru yoldasınız demektir.

  • Ödeme:

İlk önce alıcılar Fiverr platformuna ait güvenli yazılımlara ödemeyi yapar. Bir iş başarıyla teslim edildiğinde veya tamamlandığında, satıcılar toplam sipariş değerinin %80'ini alır. Bir hizmetin yani satışın maliyeti 10 ABD Doları ederse satıcı, tamamlanmış bir iş için 8 ABD Doları elde edecektir.

Güvenlik yönünden platforma yeni katılan bazı kullanıcıların endişeleri olsa da, tüm işlemler düzgün bir şekilde kaydedilir ve Fiverr, başkalarıyla paylaşmak istemediğiniz faturalarınızı ve kişisel bilgilerinizi korumak için bir SSL sertifikasına sahiptir.