Flurona, oldukça yeni bir enfeksiyon olarak ismini tüm dünyaya duyurdu. Flurona’nın, bir kişide hem Covid-19 virüsünün hem de grip enfeksiyonunun aynı anda vücutta bulunması ile ortaya çıkan bir hastalık olduğu yetkililer tarafından açıklandı. Hastalığa ilk kez İsrail’de rastlandı. Virüs salgını ile birlikte birçok yeni terim ve varyant insan hayatına girdi. En son çıkan Omicron varyantının çok hızlı yayılması herkesi korkutmuştu.

Daha yeni çıkan bu varyantın ardından bir kötü haberde İsrail’den geldi. İsrail’de hamile bir kadında hem grip enfeksiyonu hem de koronavirüsün birlikte vücutta bulunduğu tespit edildi. İlk kez görülen bu vakaya grip enfeksiyonu (flu) ve Covid-19 (koronavirüs) terimlerinden türetilen Flurona adı verildi. Flurona’nın ilk kez görüldüğü hastanın hafif belirtiler gösterdiği söylendi. Aşısız olan kadının, iki hastalığında belirtilerini taşıdığı ancak belirtilerin hafif seyretmesinden dolayı taburcu edildiği duyuruldu.

Hastanın tedavi edildiği hastanenin jinekoloji bölümü başkanı hastalıkla alakalı açıklama yaptı. Prof. Arnon Vizhnitser, iki enfeksiyon için yapılan testin de pozitif olduğunu söyledi. Vizhnitser, hastalığın üst solunum yollarını etkilediğini ve nefes almayı zorlaştırmasının yanı sıra oldukça bulaşıcı olduğunu belirtti. Aynı zamanda İsrail Sağlık Bakanlığı’nın Flurona hastalığını araştırdığı ve vaka üzerindeki çalışmaların sürdüğü açıklandı.

Flurona hastalığının belirtileri genel olarak Covid-19 ya da grip enfeksiyonu yaşayan insanlardaki belirtilerle aynı olduğu biliniyor. Belirtiler arasında ateş, öksürük, halsizlik, vücut ağrıları, baş ağrısı, tat ve koku kaybı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ya da akması, mide bulantısı, ishal gibi rahatsızlıklar bulunuyor. Flurona henüz tam yayılmamış olsa da öldürücü etkileri olabileceği uzmanlar tarafından açıklanıyor. Hastalığın sonuçlarının tam olarak tespit edilememesinden dolayı büyük bir tehlike arz ediyor. 

Flurona hastalığının tedavisi

Flurona henüz çok yeni bir hastalık olduğu için spesifik bir tedavisi yok. Bundan dolayı Covid-19 ya da grip belirtileri gösteren hastaların test yaptırması öneriliyor. Bununla birlikte aşının öneminin Flurona için de geçerli olduğu belirtiliyor. Yeni çıkan bu hastalık sonrası İsrail Sağlık Bakanlığı, grip vakalarındaki artıştan dolayı Flurona vakalarının artabileceğini bundan dolayı da insanları grip aşısı olma çağrısı yaptı.