29.03.2021, 07:58

Fobi artışı...

Pompa edilen birçok şey var sosyal medyada veya ortalıkta.

Amaç nedir acaba korku salmak, fobi yaratmak veya gerçekleri ifşa etmek mi?

Tam bilemeyen kişiler sınıfında oldukça büyük bir kesim var. Bazı kesimler pandemiye inanmıyor, aşıya inanmıyor, maskeye inanmıyor ve bu konuda mücadele veriyor.

Bazı kesim ise korkuyor. Ve korku pompası da bu sırada devreye giriyor.

Gerçekler nedir?

Sır burada.

*

Fobi, bir şeye karşı duyulan korku ve bu korkunun günlük hayatı olumsuz etkilemesidir kelime anlamı olarak.

Freud fobiyi bilinçaltı çatışmaları olarak tanımlar.

Korkularımız, fobilerimiz ve içgüdülerimiz bu çatışma neticesi tehditlerden korkacak şekilde şekillenmek üzere oluşmuştur.

Her canlı tehditlerden korkar, kaçar ve bu nedenle pompalanan her şey yerli yerine oturur. Yapılan araştırmalar toplumda % 25 arasında değişen bir fobi tablosu çizer önümüze. Ve iddialar doğru ise korkudan beslenen büyük bir topluluk var.

*

Korku bir savunma mekanizmasıdır aslında. Yaşamı sürdürmede yardımcıdır, gereklidir, riski saptar ve kaçar. Kısaca gereklidir. Ancak dozu önemlidir.

İşte bu doz aşımı neticesinde korkularımız hükmetme konumuna geçer.

Kişiyi ele geçirir ve olumsuz yönde etkileyen bir duygu ağırlığı ve durum ortaya çıkartır. Buna kısaca korkunun, "kontrolden çıkması" denir. Bu durum ortaya çıktığında kişi yaşamını sürdüremez duruma gelebilir… İşte bu olduğunda korkunun üstesinden gelemez ve fobinin ortaya çıkmasını sağlarsınız. Sadece siz değil, dış unsurlar ile de bilinçaltına yerleşen ve fobiye dönüşen durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle pandemi başından bu yana birçok kişide maalesef ki fobi oluştu ve artmaya devam ediyor.

İşte değineceğimiz konu bu durum: Dıştan pompa edilen korkular.

*

Aklımızı karıştıracak onca konu ve iddialar var ki bir yerden sonra kafalarda ‘acaba’ sorusu takılı kalıyor.

İşte o acaba işin en tehlikeli kısmı. Burada takılıp kalmamak gerekli çünkü safları belirlemek şart. Şayet ortaya atılan iddialar doğru ise kesinlikle bir pandemiden söz edilemez ve DSÖ bunun baş sorumlusu ve ardında ki kişiler tabii ki görünmeyenler. Bu iddiaya göre maske bir hikâye, virüs bir uydurma, konu 5G, 6G vs vs. Ve yine bu iddialar doğru ise halka korku pompalayarak dayatmalar söz konusu.

*

Adı üstünde iddia. Bu iddialar kişileri bağlar. Ancak sosyal medya mecrası öyle büyük ve geniş bir mecra ki kişileri bağlamaktan çıkıyor haliyle her şey.

Bu nedenle çok dikkatli olunmalı. Çünkü halklar, topluluklar yönlendirilebilecek, korkutulacak ve dayatma yapılacak düzeydedir çoğunlukla. Çünkü hazırdırlar her verilene. İçlerinde gerçekten sorgulayan azdır. Sorgulayıp da, düşünüp de kabul eden azdır. Kısaca uyanan azdır.

*

İşte bu nedenle dikkat edilesi durumlar peşimizde.

Neye inanıp, neye inanmayacağınız konusunda kendi içsel sesinizde size yardım edecektir aklınızla beraber.

Bizler aklımızı kullanabilen, sorgulayabilen gurubun içinde olmalıyız. Ne kötüdür, ne iyidir, ne dayatılıyor, ne dayatılmıyor, pompalanan ne ve neler? Bunları ayırt edebilmeliyiz. Fobilerin, korkuların artmasında ki ana neden düşünmeyen toplumları oluşturuyor olmamız.

*

İnsanlık bölünmek değil, sevmek ve sevilmek, birleşmek desturu ile hareket ettiğinde gerçekler bizi saracaktır. O nedenle; size sunular her şeyi ama her şeyi sorgulayın, araştırın, tek veride kalmayın, tek pencereden bakmayın. Korkuyu sakın ama sakın içinize almayın...

 

Dip notlar;

Fobilerin belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi olmalıyız?

Belirtiler; çarpıntı, titreme, terleme, nefes alış verişinde düzensizlik, yüz kızarması, ağız kuruluğu, yutkunamama, mide bulantısı, tansiyon değişiklikleri, bayılma ve hatta bilinç kaybı olarak oluşabilir…

Nedenleri; Genetik yapı, ruhsal rahatsızlıklar, çevresel etkenler, ailede benzer hastalıkları olanlar, stres, biyolojik etkenler, çocuklukta yaşanan travmalar ile dış unsurlardır.

Bu benim huyum’ diyerek tedavi olmayan kişi sayısı ise oldukça fazla.

Tedavisi; davranış tedavisidir… Yani ‘psikanalitik tedavi’ yöntemi. Psikoterapi ile davranışlar, bozukluklar belirlenir ve fobinin üstüne gidilerek alıştırma yöntemi uygulanır. Hasta korkusu ile yüzleştirilir. Ve hastanın kendine güven duyması sağlanır.

 

Felsefenin Öğeleri...

Şu halde yol açtığı doğal sonuçlardan, yani kötülüklerden sakınmak için, her zaman zevklerden vazgeçmek gerektiğini öğütlemek, filozof ahlakının en büyük ilkesidir.

Bizi yaşama bağlamaksızın ona katlanmak zorunda bırakan bu tatsız varoluş, yine de hırsın ve bilgece çabalamaların bir konusudur ve gerçekten de her şey dengededir, bu açıdan düşünüldüğünde bize daha fazlasını arzu etmemizi buyuran yine kendi durumumuzdur.” Felsefenin Öğeleri... D'Alembert

 

Mutlu kalın…

 

Fıkra;

Adamın biri iş başvurusunda bulunmuş.

Görüşmeye çağırmışlar; görüşme esnasında yönetici sormuş;

Peki, beklentilerin ne? Seni ne tatmin eder?

Arkadaş saymaya başlamış;

Öncelikli olarak bir araba istiyorum, ayrıca şu anda bulunduğum dairenin kirası biraz fazla onu da şirketin karşılaması iyi olur, maaş olarak da 3000 dolardan aşağı çalışmam…

Şirket yöneticisi, dinler ve

Biz sana son model bir Cherokee ve Tarabya’da bir villa vereceğiz, ayrıca bizim bu pozisyonumuz için planladığımız maaş 6000 dolardı, demiş.

Bizim elemanın gözleri fırlamış;

Şaka yapıyorsunuz, demiş.

Şirket yöneticisi yapıştırmış;

Önce siz başlattınız…

Günün sözü;

"Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez.” V For Vendetta...

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@