Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz: 'Foça’nın 70 yıllık sorunlarını giderdik'

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, “Yaklaşık 28 kilometrelik içme suyu hattının, 14 kilometresini, kazdık. Foça'nın yüzde 85’ine kanalizasyon hattını bağladık. Keşke bunlar geçmiş yıllarda yapılsaydı” dedi

Yerel 11.04.2021 - 11:55 11.04.2021 - 11:55

Halime ERDOĞAN / YENİGÜN - Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz’le, belediyede bir araya gelerek, Foça’da 2 yıl değerlendirmesi yaptık. Foça’nın kronikleşmiş altyapı sorunlarına ağırlık veren Başkan Gürbüz, Foçalıların kanayan yarası içme suyu hattı boruları ve kanalizasyon çalışmalarında sona gelmiş. Başkan Gürbüz ile sohbetimize, geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve Yüksek Disiplin Kurulu, Üyesi İzmir Milletvekili Mahir Polat’ın ilçeye yaptığı ziyareti değerlendirerek başladık. Ziyaretin hem vatandaşa hem de ilçe örgütüne büyük motivasyon sağladığını belirten Başkan Gürbüz, “İl Başkanımız Deniz Yücel ile Yüksek Dilip Kurulu Üyemiz ve İzmir Milletvekilimiz Mahir Polat, ilçemizi ziyaret ettiler, iyi ki geldiler. Ziyaret, hem ilçe örgütü olarak hem de esnaf ve vatandaş olarak Foçalıların çok hoşuna gitti, çok güzel geri dönüşler aldık, hala ilçemizi dolaşırken yansımalarını alıyoruz. İlçemizde yapılan işleri kendilerine anlattık, yerlerinde gösterdik. Bunun yanı sıra yapamadıklarımızı, neden yapamadığımızı da anlattık. 31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden 23 ay gibi süre geçti. İlçemiz çok özel bir ilçe A1, D1 gibi birbiriyle çapraz bölgeler var, kentsel sit alanlarımız var. Foça, tarihiyle var olan bir ilçemiz. Burada su hattını, kanalizasyonu yani altyapıyı bürokrasiye takılmadan yapmak çok zor. İl Başkanımız ve Milletvekilimizle esnaf ziyaretleri, muhtar ziyaretleri yaptık. Benim açımdan da partimizin burada olması enerji verici oldu. Sahadan geri yansıması kapsamında en çok, daha fazla ilçemizi ziyaret etsinler talebi var. Foça’da yaş ortalaması yüksek bir nüfus var, insanlarımız ziyaret edildiklerinde, karşılarında Deniz Başkanımızı, Mahir vekilimizi görünce, onlarla sohbet edince, dokununca çok mutlu oldular. Tabi ki ilimizde 30 ilçe var, onlar için de kolay değil ama biz daha çok ilçemizde zaman geçirmelerini istiyoruz” dedi.

“FOÇA’NIN SU SORUNUNDA MUTLU SON”
Foça’nın yıllardır çözüm bekleyen su hattı ve kanalizasyon çalışmalarının büyük emek sarf ederek gerçekleştirildiğini belirten Başkan Fatih Gürbüz, “Burası A1, D1 yani arkeolojik ve doğal sitin olduğu bir bölge. Bizler altyapıya dair tüm çalışmalarımızı, bakanlıklardan izin alarak yapıyoruz. Çünkü ilçemizde 1 karışı kazmak bile büyük cezalar doğurabiliyor. Biz göreve başladığımızda, ‘Şov yapan bir belediye olmayacağız, gerçek ihtiyaçlarımızı hayata geçireceğiz’ demiştik. Su hattı ilçemizin önceliğiydi, sularımız 4 gün kesildi. Bu kesinti zarfında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ile görüştük. Sağolsun, kendisinin de girişimiyle acil bir şekilde su hattı çalışmaları başlatıldı. Yaklaşık 28 kilometrelik hattın, 14 kilometresini, belediyemizin değerli çalışanlarıyla birlikte elle kazdık. Çünkü Foça’da iş makinesi çalıştırmak, kurul tarafından yasaklandı.

Birçok mahallemizde kanalizasyonumuz yoktu. 2020’li yıllarda hala vidanjörlerin fosseptik çektiği bir ilçeydik ve buna son vermek istedik. Kurulun izin verdiği birçok yerde, bu da ilçemizin yüzde 85’ine tekamül ediyor, kanalizasyon hattını bağladık. Bu sorun ilçemizin yıllardır kanayan yarasıydı. İçme suyu hattında da Foça’nın neredeyse 70 yıllık sorununu giderdik, bu çok keyifli. Keşke bunlar daha önceden yapılmış olsaydı da biz bu büyük rakamlı altyapı yatırımları yerine üstyapı olarak çocuklara daha çok park, kültür merkezi, saha yapabilseydik. Biz insani olarak temel ihtiyaçlar neticesinde yoğun bir çalışma yürüttük. Süreçte İZSU Genel Müdürümüz Aysel Özkan da ciddi anlamda destek oldu. Her aradığımızda telefonumuzu açtı, sorunlarımızla birebir ilgilendi. Ben buradan Sayın Başkanımız Tunç Soyer, Sayın Buğra Gökçe ve Sayın Aysel Özkan’a teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

 

“İNGİLİZ BURNU ÖREN YERİ OLDU”

İngiliz Burnu’nun ihale sürecinin bittiğini dile getiren Başkan Gürbüz, “İlçemizdeki kanayan yaralardan biri de İngiliz Burnu’ydu. Burada her hafta sonu yaklaşık 4 bin kişi denize giriyor. Fakat öyle bir alanda maalesef tuvalet ve duş bulunmuyordu. İnsanlar temel ihtiyaçlarını, farklı şekilde gidermek zorunda kalıyorlardı. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ile Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ile görüşmeler gerçekleştirdik. Onlar da çok yardımcı oldular. İngiliz Burnu’nu ve 8 yeri daha Örenyeri ilan ettiler. Birçok alanda bize destek oldular. İngiliz Burnu’nun ihalesi bitti, bakanlıktan yazısı gelir gelmez yani 1-2 aya kadar başlayacağız” dedi.

 

“KORDON YOLU, FOÇA’NIN YÜZÜ OLACAK”
Kordon Yolu projesine dair bilgi veren Başkan Gürbüz, “Kordon yolu projemiz için 12 Nisan’da ihaleye çıkacak. Beşkapılar mevkiinin olduğu alan, Foça’ya geldiğinizde ilk karşılaştığınız alan. Bu alan yıllardır mezbelelik bir pozisyondaydı, biz göreve geldiğimizde kurula takılmış durumdaydı. Biz orayı da aştık, şimdi ihaleye çıkacağız. 12 köprü olacak, insanların fotoğraf çekildiği, keyif aldığı, oturma alanlarının olduğu güzel bir alan olacak. Bunun yanı sıra Yeni Foça sokaklarına dair projeler geliştirdik. Yeni Foça’da arıtma, içme suyu hattı, kanalizasyonu, yeşili, sahil bandı, yürüyüş, bisiklet ve engelli yollarıyla birçok yönden oturmuş bir bölgemiz ama çok dağınık. Yani imar planları çok düzgün yapılmamış. Tarihi çarşısı var ama çok kötü durumda, işgaliye bedeli çok fazla, yıllardan beri bir şey yapılmadığı için esnaf doğal olarak durumdan şikayetçi. Burası için İzbeton’la birlikte 7 bin 500 metrekare granit taş döşeyip, aydınlatmalarını yapacağız. Sahilden çarşıya insanlar için bir çekim merkezi olacak. Bu projenin Yeni Foça esnafına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Yorgun bir çarşı, hareket kazanması gerekiyor. Esnafımızın sadece hafta sonu ‘Birileri gelecek mi’ diye kara kara düşünmediği bir yer olması için önemli adımlar atacağız. Bizim kırsal alanlarımız da var ve biz göreve gelirken, ‘Foça’da ya da Yeni Foça’da yaptığımız parkın aynısını, köylerde de yapacağız’ demiştik. Bunu uyguluyoruz. Foça’da meydan düzenlemesi yapıyoruz, bunun aynısını köylerimizde de yapıyoruz. Gerenköy’de başladık, havuz yapıyoruz. 7 tane meydan yapacağız. Foça’ya yakışacak meydanlar olacağına inanıyorum” diye konuştu.

“DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI TAM GAZ”
Doğalgazın büyük nimet olduğunu ifade eden Başkan Fatih Gürbüz, neredeyse her hane için tek tek mücadele verdiklerini belirterek, “Yeni Foça’da ciddi mücadeleler vererek vatandaşın doğalgaza kavuşması sağlandı. Bazen izinler alınamıyor, kimi yerlere gitmiyor, oralar için tek tek uğraşıyoruz. Askeriye ile görüşüp, izinler alıyoruz ama doğalgaz inanılmaz bir nimet. Gerçek anlamda insanların yaşam standartlarını yükseltiyor. Özellikle nüfusun biraz daha yüksek olduğu ve yaş ortalamasının yüksek olduğu yerlerde mutlaka olması gerekiyor. Bunu yapıyoruz ama doğalgaz için tabi ki yollar kazılıyor. Burada, ‘Yollarımız da hemen kapatılsın’ isteği doğuyor. Vatandaşımıza anlatıyorum, elimde sihirli değnek yok, döşeme yapılan yeri kapatarak gidiyoruz. İş yapıldıkça daha çabuk isteği doğuyor. Bu çalışmaları yapmak çok keyifli, isteklerimizi hayata geçirdiğimizde herkes çok mutlu olacak” açıklamasında bulundu.

 

“İMAMLARLA KAHVALTIDA BULUŞTUK”
Foça’nın aktif görev başında olan ve emekliliğe ayrılmış imamlarını kahvaltıda toplayan, genç Başkan Fatih Gürbüz’e, kahvaltının nasıl geçtiğini sorduk. Böyle bir toplanmanın Foça’da ilk defa gerçekleştiğini söyleyen Gürbüz, “Yaklaşık 8 ay önce Kayalar Cami’de görev yapan Mehmet Hoca ile konuşmuştuk. Taleplerini, isteklerini dinlemiş, ‘Bir gün de toparlanın, hep birlikte istişarede bulunalım’ demiştim. Zaten doğma büyüme Foçalı olduğum için emekli olanları da tanıyorum. Geçenlerde Müftü Bey ziyaretimize geldiğinde, ‘Toplanıp, kahvaltı yapalım’ dedim, kendisi de mutluluk duyacağını ifade etti. Emekli olanların da dahil olduğu 22 imamızla kahvaltı yaptık, çok güzel bir diyalog oluştu. Foça’da bunun ilk defa olduğunu söylediler. Bu da beni mutlu etti, kamu görevlileri, Foça’ya emek harcıyorlar, emekli olanlar da hala ilçemizde yaşıyor. İhtiyaçlarını da sorduk, ufak tefek ihtiyaçları var, onları da gidereceğiz” ifadelerini kullandı.

“SORUN VARSA ÇÖZÜM DE VAR”
Foça’da esnafımız pandemi sebebiyle inanılmaz bir sıkıntı yaşadı. Burada kiralar çok yüksek, biz belediye olarak 200 dükkanımızdan 4 ay süreyle kira almadık. İşgal, tabela, reklam vergilerini almadık. Bizim gibi küçük belediyeler, bunları karşılarken çok zorlanıyor. Sonuçta gelir kaynaklarınızda bu kalemler yazıyor ama esnafımın kapattığı yerde ‘Hadi bize kira, işgaliye ödeyin’ diyemezsiniz. Sadece mal sahipleri değil, garsonlar, komiler, bulaşık yıkayan arkadaşlar çok zorluk çekti. Kahvehaneler, berberler süreçte ciddi sıkıntılar yaşadı. Biz belediye olarak elimizden geldiğince destek olmaya, yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalıştık. Memleketimizde hala kömürü, erzakı olmayan dünya kadar insan var. Pandemi tabi ki tüm dünyayı hem vatandaş hem de yöneticiler bazında etkiledi. Bizler açısından da zor ve öğretici bir süreç oldu. Hem alacaklarınızı alamadınız hem giderleriniz arttı, sonuçta erzak, dezenfektan, maske dağıttık, bir taraftan da ilçemize olan yatırımlarımızı sürdürdük. İlçemizdeki nüfus yoğunluğu arttı, Foça daha az vaka var, Foça daha korunaklı diye insanlar, ikinci konutlarını açtı. Hizmet yükümüz arttı ama sorun varsa çözüm de vardır dedik. Bu dönem pandemi, deprem, sel, tsunami, yangın gibi birçok olumsuzluk yaşadık. Bu süreçte hem Büyükşehir hem de ilçe belediyelerimiz vatandaşı hiç yalnız bırakmadı. CHP’li belediyeler tüm ekipleriyle birlikte hep sahadaydı, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dediği gibi, Belediyelerimiz tıkır tıkır çalıştı, çalışıyor. Belediyeciliğin şeffaf olması gerektiğine inanıyorum” dedi.

“YILIN 4-5 AYI GELİRLERİMİZ ARTIRILSIN”
Foça’da özellikle yaz mevsimlerinde kayıtlı nüfusun neredeyse 6 kat üzerine çıkıldığına dikkat çeken Başkan Gürbüz, “Daha iyi hizmet için, belediyenin gelir kaynaklarının artması gerekiyor. Yaz mevsimlerinde ilçemizde nüfus 300 binin üzerine çıkıyor. Biz yine aynı ekip ve ekipmanla hizmet veriyoruz. İlçemizdeki ikametgah sayısı resmi olarak 50 binin üzerinde olsa, belediye olarak bizim de gelir kaynaklarımız artar, personel sayımız artar, ekipmanımız artar, vatandaşlarımızın talepleri de daha hızlı karşılanabilir. Tabi ki hizmet götürmek çok önemli, bizler hizmet götürürken, vatandaşımızın da bize destek olması çok önemli. İkametgah aldırmak sadece 5 dakikalık bir iş, ben Foçalılara buradan ikametgahınızı ilçemize aldırın diyorum. Bizim nüfusumuz resmi olarak 33 binlerde gözüküyor ama biz senenin 4-5 ayı ve bayramlarda 200 – 300 binlere çıkıyoruz. En azından 4-5 ay kıyı şeritlerine Foça, Menderes, Seferihisar, Selçuk, Dikili, Çeşme gibi ilçelere, iller bankası üzerinden nakdi yardım olursa, biz de bu yoğunluğun olduğu dönemleri daha kaliteli geçiririz. CHP’li Büyükşehir ve ilçe belediyeler, samimiyetle var gücüyle çalışıyor. Hiçbir vatandaş, ‘Belediyeye bir bakayım, yerinde duruyor mu’ diye gelmiyor. Herkesin bir sıkıntısı var, bizim onları dinleyip, çözüm üretmemiz gerekiyor. Üretemediğimizde gerekçelerini anlatmalıyız. Belediyelerimiz elinden geleni yapıyor. Bütçelerimiz belli, Foça’da fabrika, otel yok, gelir kaynaklarımız belli ama giderlerimiz çok fazla. Bu sebeple makul istekler ve taleplerde elimizden geleni yapıyoruz, tıkır tıkır çalışıyoruz” diye konuştu.

Yorumlar