02.09.2021, 15:09

Formula 1’in efsane olmaya aday sezonu!

Çocukluk arkadaşım Neyir Öney’le geçtiğimiz günlerde sohbet ederken yine her zamanki gibi konu dönüp dolaşıp spora geldi. Güzide futbol kulüplerimizden, Filenin Sultanları’ndan, Avrupa futbol kulüplerinden, basketboldan bahsederken konu dünyanın en sükse yarış sporu olan Formula 1'e geldi. Formula 1’den konuşurken Neyir Öney’in de bilgisi ve tecrübesini kullanarak bu haftaki köşe yazıma Formula 1'i taşımak istedim.

Bilindiği üzere Michael Schumacher ve Mika Hakkinen gibi çok yetenekli pilotların, keyifle izlenen ve tampon tampona çekişmeli yarışlarının yaşandığı yıllar, Formula 1’de bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde deüyük bir ilgi ile takip edilmekteydi.

Fakat Schumacher’in emekliliği (ve tabi ki sonrasında kayak yaparken yaşadığı kaza sonrası komaya girmesi), en popüler marka olan Ferrari’nin güç kaybetmesine neden oldu. Üstüne bir de benzinle çalışan araçların yerine hibrit motorlara geçilip o kulakları sağır eden motor sesinin azalması gibi etkenler sonucu da eski popülaritesinden az da olsa uzaklaştı Formula 1.

Bu olaylar yaşanıp son bulduktan sonra Formula 1’de Lewis Hamilton rüzgarı esmeye başladı. Formula 1 tekrar eski şatafatlı günlerine geri dönüyordu. Hamilton, Mercedes takımı ile 7 şampiyonluğa ulaşarak sporu domine etti.

Tabii diğer takımlarda boş durmayıp tratejik hamleler yaparken Formula 1 yarışlarına gösterilen ilgi tekrar artarak yükselişe geçmeye başladı.

Tam bunlar olurken bu sefer 2020 yılında bütün dünyayı etkisi altına alan kovid-19 belası ortaya çıktı.

Bu bela yüzünden yarışlar ertelendi, bazı yarışlar ise takvimden bile çıkarıldı.

Bu tekrar Formula 1 seyircilerinin spordan uzaklaşmasına neden oldu.

Pandeminin azalmaya başlamasıyla ve insanların aşı olmasıyla beraber Formula 1 tekrar eski günlerine kavuşmak için çözüm yolları aradı ve buldu.  

Öncelikle sporu daha ilgi çekici hale getirmek için sprint yarışı adı verilen bir uygulama denenmeye başlandı.

İki günlük serüven şimdi üç güne çıkmıştı. Yani bu sistemde cuma sprint için sıralama, cumartesi sprint yarışı, sprintteki sıralamaya göre de pazar günü ana yarış sıralaması belirleniyor.

İlk defa bu sistem Hamilton’un ev sahibi olduğu Britanya’da yapıldı.

Şampiyonluğun en büyük adaylarından olan Red Bull pilotu Max Verstappen 1., kendi evinde kazanmak isteyen Hamilton ise 2.sıradan yarışa başladı.

Fakat daha ilk turda yaşanan agresif çekişme sonrası yaşanan temas ile Hamilton rakibini 51G kuvvete maruz kalacak şekilde lastik bariyerlere yolladı. Zaten puan puana giden Verstappen ile Hamilton’ın şampiyonluk yarışının çok olaylı geçeceği de bu şekilde tescillenmiş oldu. Sprint yarışları iddialı başlamıştı.

1 aylık yaz arası sonrası her zaman çok heyecanlı geçen Belçika yarışı ise aşırı yağmur yüzünden iptal oldu ve bunun için çok eleştirildi.

4 kez dünya şampiyonu Sebastian Vettel, 2 kez dünya şampiyonu Fernando Alonso gibi tecrübeli pilotların yanı sıra gelecek sezonun iddialı isimleri bizlerin biraz daha koltuğa yapışmasına neden olacak gibi.

Valtteri Bottas’ın yerine Mercedes koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılan George Russell, Ferrari ile uzun yıllar yarışacak gibi gözüken Charles Leclerc, Mc Laren ile harika işler yapan Lando Norris bunlardan birkaçı.

2011 yılından sonra ilk defa geçen sene yağmur altında yapılan ve 2020 sezonunun en iyi yarışı seçilen İstanbul Park pistindeki Türkiye yarışı da 8-10 Ekim tarihinde takvimde tekrar yerini aldı. Saat yönünün tersine olan ve çok meşhur 8. virajı ile her zaman çok çekişmeli yarışlara sahne olmuş olan pistteki yarışı da Türk Formula 1 hayranları olarak ayrı bir heyecan ile beklemekteyiz. Şimdiden iyi seyirler...

Umarım pandemi belası tekrar dünyayı etkisi altına almaz ve tüm sporlar beklenilen heyecan ile seyircilerini kucaklar...

Herkese mutlu hafta sonları... Sevgiler, saygılar...

Yorumlar