Fransa'da Müslümanları hedef alan "ayrılıkçılık" yasasının onaylanması tepki çekti

Fransa'da Anayasa Konseyinin Müslümanları hedef aldığı için eleştirilen yasayı onaylaması toplumun farklı kesimleri tarafından tepki topladı.

Dünya 14.08.2021 - 09:03 14.08.2021 - 09:03

Fransa'da Anayasa Konseyinin Müslümanları hedef aldığı için eleştirilen ve "ayrılıkçılık yasası" olarak bilinen "Cumhuriyet Değerlerine Saygıyı Güçlendiren Prensipler" yasasını onaylaması toplumun farklı kesimlerinden tepkiyle karşılandı.

Ayrılıkçılık Yasasıyla Mücadele Koordinasyonunun Twitter hesabından yapılan açıklamada, Anayasa Konseyinin "Fransa'nın tüm kurumlarında kangren halini almış İslamofobi'yi kanıtlayan yasayı onayladığı" belirtildi.

Açıklamada, Müslümanların temel hak ve özgürlüklerine yönelik açık saldırılar karşısındaki suskunluğa tepki gösterilirken anayasal mekanizmalar üzerinden yasaya karşı mücadele verileceği aktarıldı.

İngiltere'deki University College London üyesi Fransız siyaset bilimci Profesör Philippe Marlière de Anayasa Konseyinin özgürlüklere saldıran bir yasayı onayladığını anımsattı.

Marlière, "Ancak yasa Müslümanları yaftaladığı için kimsenin umurunda olmadı. Sokaklarda protesto etmek için kimse olmayacak." ifadesini kullandı.

Bağımsız araştırmacı Mathieu Rigouste, ayrılıkçı yasanın "kapitalizmin tarihindeki ırkçı yasalarla özdeşleştiğini ve ırkçı sosyal sistemi derinleştirdiğini" vurguladı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@