Fregoli sendromu her şeyden önce düşünülenin aksine dünya üzerinde çok nadir görülmekte olan bir psikolojik bir rahatsızlık çeşididir. Fregoli sendromunda bir kişiye ait olan yüzü çevredeki herkesin yüzünde görmek ve daha da ileriye gidilerek o kişinin herkesin kopyası olduğunu düşünmek söz konusudur. Örnek olarak fregoli sendromu rahatsızlığını yaşayan bir kişi, kendisi dışında çevrede yer alan herkesin aynı kişi olduğunu düşünür ve korkmaya başlar. Bu sendroma sahip olan kişiler herkesin kötü insanlar tarafından ele geçirildiğini düşücesinden kurtulamaz. 

Fregoli sendromu belirtilerini göstermeye başlayan kişiler, yaşadıkları korkuların beraberinde kılık değiştirmiş olduğunu düşündüğü kişiler tarafınca taciz edileceğini ya da edildiğini düşünmeye başlar ve sürekli olarak taciz edilebilme ihtimallerini düşünerek paranoyaklaşma seviyesine gelirler. Fregoli sendromunu yaşayan kişiler, genellikle kendilerini taciz edebilecek kişileri uzaktan tanımış olduğu ya da en yakın arkadaşlarından biri olabileceğini düşünmektedir.

Etrafında yer alan herkese şüphe ile yaklaşımasına neden olan ve kuşkuculuğun en üst seviyesinde gezinilen fregoli sendromu dilimizde binbir surat sendromu olarak da adlandırılmaktadır. Bu sendrom ilk kez 1927 yılında bir kadının tiyatroda izlemiş olduğu aktör tarafından takip edildiğini iddia etmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu psikolojik rahatsızlık, yapılan araştırmaların sonucunda tıp tarihinde yer almaya başlamıştır. Hastalığın ismi ise 1867 - 1936 seneleri arasında yaşamış olan İtalyan aktör Leopoldo Fregoli’den alınmıştır.

Fregoli sendromunda tedavi yöntemleri 

Fregoli sendromu diğer psikolojik rahatsızlıklar gibi üst seviyelere ulaşmadan mutlaka bir doktor yardımı alınarak takibinin yapılması gereken önemli bir rahatsızlıktır. Fregoli sendromu yaşayan kişilerde, beyinde duyguları kontrol etmekte olan limbik sistem ile insan yüzlerini hatırlatmakta olan bölgeleri arasında yüksek seviyede bağ bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı da görmüş olduğu herkesi aynı kişi sanmakta ve yanılma yaşamaktadırlar.

Anipsikotik ilaçlarla tedavi, eloktroşok tedavi ,psikoz değerlendirme ve tedavileridir. Tedavi gören hastalarda saldırganlık ve hastane personeli ile büyük sorunlar yaşandığı görülmüştür. Çünkü bu hastalar karşılarındaki bütün insanları tek bir kişi olarak görürler. Anneleri, babaları, en yakın arkadaşları bile onlar takip eden bir düşmandan, katilden farksızdır.