25.02.2016, 22:00

Futbolda kadının fendi erkeği yendi

İzmir Futboluna şöyle bir göz gezdirecek olursak, nasıl bir tablo ile karşılaşacağımızı tahmin etmemek her halde hayalcilik olur. Tek kelime ile özetlemek gerekirse 'rezalet!'

En üst ligden altlara doğru gittiğinizde bunun ne kadar gerçek olduğunu göreceksiniz.
Son dönemlerde kadınlar arasında da oldukça yayılan ve 3 ligi bulunan “kadın futbolu”nu da gündeme alsak “kadının fendi, erkeği yendi” deme şansına bile sahip olacağız.
Bir zamanlar, “Üç Büyükler”in belalısı olan, İzmir deplasmanlarını kâbusa döndüren kulüplerimiz şimdi alt liglerde rakiplerinden çok “Bu hafta hangi statta oynayacağız”ı düşünüyor.
Taşrada yetişen bir gazeteci olarak o günlerde “İzmir takımı gelse de maçını izlesek” hayalleri kurup, özel maç olacağı hafta sonlarını iple çekerken şimdi dünün hayallerimizi süsleyen yaşadığımız büyük şehirde, Anadolu’da mantar gibi biten Avrupai Statları görüp de iç çekiyoruz.
Bunun tek sebebi stat yapılmaması mı? Gündeme bakarsan 1. Madde…
Düşünebiliyor musunuz, Karşıyaka ve Altay Menemen Stadı’nda maç oynamak için can atıyor!..
Karşıyaka Buca Arena için Buca Belediyesi ile pazarlığa tutuşuyor.
Göztepe, Altınordu Manisa’ya, Balıkesir’e, Sakarya’ya, Denizli’ye göç ediyor.
Siz bir de gelin amatörlerin nerelerde maç yaptığını görün!..
ABD’den gelen bir futbolsever o statları (futbol sahası desek daha doğru olur) görse dönüşünde, “Tarihi eserde maç yapıyorlar” diye şaşkın şaşkın anlatır.
Şimdi Ege futbol takımlarında dönersek, ligdeki puanları zirve için yeterli değil. Şu ana göre en başarılısı Süper Lig temsilcimiz Akhisar Belediyespor… 22 maçta topladığı 37 puan ile lider Beşiktaş, takipçisi Fenerbahçe’nin ardından 3. Sıradaki Galatasaray ile aynı puanda ve 4. Sırada.. Gün itibarıyla harika bir sonuç…
PTT 1. Ligindeki temsilcilerimizden Balıkesirspor 7., Altınordu 9., Göztepe 11., Denizlispor 17. (sondan ikinci), Karşıyaka 18. (son sıra)
Bu takımlarımız için ilk iki şansı çok zor. Play-Off ise üç takımımıza göz kırpıyor.
Ya son sıradakiler? İşte onlar en çok üzüyor…
Spor Toto 2. Lig Beyaz Grupta Menemenspor 5. Sırada. Fethiyespor 10, Nazilli Belediyespor 11.,
Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grupta Manisaspor lider… Aydınspor 1923 6., Bucaspor 17. (Sondan 2. Sırada), Spor Toto 3. Lig 1. Grup Denizli Kızılcabölükspor lider… Tire 1922spor 2., Altay 8., Turgutluspor 12, Spor Toto 3. Lig 2. Grupta Bodrum Belediyesi Bodrumspor 2., Manisa Büyükşehir Belediyespor 13., Denizli Büyükşehir Belediyespor 16., Ayvalıkgücü Belediyespor 17. Sırada, (Sondan 3.)Spor Toto 3. Lig 3. Grup Dardanelspor 9., Bergama Belediyespor 10.,Çine Madranspor 18. (Sondan 2.)

Türkiye 3. Futbol Ligine çıkış için bir de BAL (Bölgesel Amatör Ligi) var. Ona bakacak olursak, BAL Ligi 9. Grup Torbalıspor 3., Çiftay Yeşilova 4., Çiğli Belediyespor 6.,
BAL Ligi 10. Grup Sökespor lider, İzmirspor 13 takımlı ligde 11. Sırada.
Burada da yılların İzmirspor’u düşmemek için çırpınıyor!

Şimdi gelelim kadınlar ligine…
Türkiye Kadınlar 1. Liginde Konak Belediyespor 1., Türkiye 2. Kadınlar Liginde Karşıyaka Besem 11. (Sondan 2.), Kadınlar 3 Ligi 2. Grupta Aydın 7 Eylül Gençlik 1., Denizli Hanbatspor 2., Denizli Pamukkale Üniversitesi Gençlikspor 4., Manisa Esnaf Gençlik ve Spor 7., İzmir Elitspor 8. sırada.
Kadınların durumu inanın erkeklerden daha iyi!..

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@