Balıkesir Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi öğrencileri Ayvalık Cunda Uygulama Oteli'nde zeytinyağlı yemeklerin tadım etkinliğine katıldı

Etkinliğe, Burhaniye Uygulamalı Bilimler Fakültesi (BUBFA) Dekan V. Prof. Dr. M. Oğuzhan İlban, Öğr. Gör. K. Nihat Pekbay ve gastronomi ve mutfak sanatları bölümü öğrencileri katılım sağladılar.

"Bandırma İl Olsun" toplantısı düzenlendi  "Bandırma İl Olsun" toplantısı düzenlendi 


Etkinlikte, BUBFA öğrencileri körfez bölgesinin ünlü şeflerinden bölgede yetişen otlar hakkında bilgi aldılar ve şeflerin hazırlamış olduğu zeytinyağlı yemeklerin tadımını gerçekleştirdiler. Ayrıca etkinlikte BUBFA öğrencileri ile lise öğrencileri bir araya gelerek gastronomi bilimi ve mesleki kariyer imkanları hakkında söyleyişi yaparak bilgi alışverişinde bulundular. BUBFA Dekan Vekili Prof Dr .Mehmet Oğuzhan İlban, “Körfez bölgesi gerek zeytinyağı üretimi gerekse bölgede yetişen otlar bakımdan gastronomi alanında önemli bir yere sahiptir. Bizlerde bunun bilincinde olarak geleceğin şefleri olarak gördüğümüz öğrencilerimize bu bilgileri aşılamaya çalışıyoruz. Bu çerçevede öğrencilerimizin gelişim sağlamaları açısından daha öncede gastronomi alanına yönelik birçok etkinliğe katılım sağladık. Bununla birlikte BUBFA ailesi olarak gastronomi alanına yönelik önemli projelere imza atarak Körfez Bölgesi’nin bu alanda sesi olacağımıza inanıyoruz. Etkinliğe yoğun katılım sağlayan öğrencilerime ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederim” dedi.