25.01.2021, 05:27

Gaziemir kördüğümüne “Başkan Yücel” çözümü

Gaziemir kördüğümüne “Başkan Yücel” çözümü

Yaklaşık 20 aydır Gaziemir Belediye Meclisi’nde sular bir türlü durulmadı. Kördüğüm halini alan ilişkiler, siyasi çıkmazlar CHP Genel Merkezi’ne yansıdı. Belediye Başkanı Halil Arda’ya ‘Tak’ dedirten, denetim komisyonu üye seçimini geçen hafta yazmıştım. Başkan Arda, son meclisin ardından soluğu Ankara’da almış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Gaziemir’de neler oluyor” temalı bir brifing vermişti. CHP’nin Örgütlerden ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımları Oğuz Kaan Salıcı ile Seyit Torun’un da mecliste yaşananlara hakim olmaları açısından tarafları dinleten İl Başkanı Deniz Yücel, kördüğümün çözümü için kolları sıvadı. Gaziemir’de yoğun mesai harcamaya başlayan İl Başkanı Yücel önce Belediye Başkanı Halil Arda ile bir araya geldi. Belediyede yapılan görüşmede A’dan Z’ye Gaziemir’in masaya yatırıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Başkan Yücel, geçtiğimiz Cuma günü de Belediye Başkanı Halil Arda’ya muhalif meclis üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Meclis üyelerini tek tek dinleyen Yücel’in, mecliste CHP Grup kararına uyulması, aradaki iletişim sorunun çözülmesi, iktidara yürüyen Cumhuriyet Halk Partisi’nin vizyonuna uygun hareket edilmesi uyarısında bulunduğu ifade edildi. Başkan Arda, meclis üyeleri ve ilçe örgütü arasında yaşanan iletişim kopukluğunu sonlandırmak için bizzat kendisinin köprü olacağını belirten Yücel’in, süreçte “Disiplin” mekanizmasını da ihmal etmeyeceği konuşulanlar arasında. Başkan Arda’ya, hem mecliste zaman zaman da sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı sert muhalefetle tanınan CHP’li Meclis Üyesi Levent Çağlarsu için başlatılan disiplin sürecinin, sonuna kadar işletileceği kaçınılmaz gözüküyor. Öte yandan İl Başkanı Yücel’in önümüzdeki günlerde de Başkan Arda’nın yanında yer alan meclis üyeleriyle buluşacağı, onlarla yapacağı toplantının ardından da tüm meclis üyeleri ve Başkan Arda’nın katılımıyla Gaziemir çıkmazına son noktayı koyacağı düşünülüyor. Parti kulislerine göre Başkan Yücel’in bir sonraki hedefi ise İlçe Başkanı Kasım Özkan ile Gaziemir Belediyesi arasındaki barışı sağlamak. Örgüt içinde “No frost” ve “Disiplin” kelimeleriyle anılan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Gaziemir kördüğümünü çözüp, ilçede huzur ve sükûnet içinde bir çalışma ortamı yaratılabilir mi bilinmez ama online ilçe başkanları toplantısında yaptığı konuşmanın CHP’nin iktidara yürümesi yolunda hemfikir olan her üyenin kulağına küpe olması gerekiyor.

BAŞKAN YÜCEL NE DEMİŞTİ ?

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, düzenli olarak yaptığı ilçe başkanları toplantısını Pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirmişti. Yücel, online toplantıda 30 ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerine, “iktidara giden yolda kendi kendimizle uğraşmamalı, birbirimizin enerjisini tüketmemeliyiz. Türkiye için bu kadar büyük bir kurtuluş mücadelesi başlatmış ve yoğun çalışmalar içinde olan bir örgütte zaman zaman görüş ayrılıkları olması çok normal. Zaten fikir çeşitliliği bizim zenginliğimiz. Ama bu konuları tartışmaya, ayrışmaya dönüştürmek en büyük hatamız olur. Örgüt olarak gayet güzel bir uyum içinde çalışıyoruz. Belediye örgüt uyumumuz da iyi durumda. Yerel yönetimlerimize sahip çıkmak, onlara çalışmalarında destek olmak, ulaşamadıkları insanlarımız varsa yol göstermek ilçe örgütlerimizin görevi. İlçe başkanlarımız da bu görevi gayet güzel bir şekilde yerine getiriyor. İl başkanlığı olarak ilçelerimizin çalışmalarını yakından takip ediyor, desteğe ihtiyaç duydukları yerde yanlarında oluyoruz. Tüm İzmir’in şunu bilmesini isterim ki, sadece onlar için çalışan, İzmir’deki tüm vatandaşların rahatını ve sağlığını düşünen bir CHP var” açıklamasında bulunmuştu.

ANKARA’NIN SÜREKLİ MESAJI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 kadrolarının belirleneceği büyük kongrenin takviminin öne çekilmesi talimatını verince süreç hızlandı. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerin Şubat ayı içinde kongrelerinin tamamlanmasından sonra yeni yol haritası da ortaya çıkmış olacak. Geriye kalan üç büyük il başta olmak üzere büyük şehirler 2019 yerel seçimlerinde muhalefetin kontrolüne geçti.  Teşkilatlanmalarda kaybedilen illeri geriye almaya yönelik çalışmalar yapacak figürlerin öne çıkması bekleniyor. Partinin bir türlü kendisini anlatamadığı, ancak çeperlerinde kendisine yer bulabildiği İzmir için de kritik süreç başlıyor. Bazı ilçelerde sorunlar yaşansa da İl Başkanı Kerem Ali Sürekli başkanlığındaki teşkilat önemli bir süreçten geçmiş görünüyor. Yerel seçim sonrasında istifası alınan Aydın Şengül’ün yerine atanan deneyimli isim Sürekli, seçilerek bu göreve gelmiş olacak. Yıllar önce geçmiş siyasi deneyiminden kaynaklı kongreler konusunda da bir hayli tecrübeli olan Sürekli’nin durumu artık netleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir vasıtasıyla “devam ediyoruz” mesajı yerine ulaştı. Çok büyük bir sorun çıkmazsa Sürekli atandığı koltuğa seçilerek gelmiş olacak. Uzlaşmacı ve sakin kişiliği, dengeli ve ölçülü yapısıyla siyasetin keskin çizgilerinin dışında bir profil çizen Sürekli’nin parti içindeki rakiplerinin de yeni yönetimde eritilmesi bekleniyor.  Daha önce, atama yönetimden yeni sürece taşınamayacak bazı isimleri bu satırlarda isim isim yazmıştım. Sürekli’nin yeni dönemde İzmir profiline uygun genç ve dinamik isimleri bulmak gibi bir görevi de var. Bu isimlerin illa ki siyasetin içinden gelmiş, yoğurulmuş kişilerden olmasına da gerek yok. Çünkü kimse doğarken siyasetçi olarak dünyaya gelmiyor. Gençlere ve mesleki birikimi yüksek karakterlere İzmir’de ihtiyaç var. AK Parti, mevcut isimlerin dışında parlak, akademik geçmişi olan, kendi ayaklarının üzerinde durabilen yeni isimleri siyaset arenasına sokmak zorunda. Erdoğan’ın,  “Haticeler” ve “Ömerler” olarak nitelendirdiği yeni ruhun her alanda kendisini hissettirmesi gerekiyor. 

Yorumlar