Nüfus yoğunlunun yanı sıra kültürel ve tarihi mimarisiyle önemli bir yer olan Buca’da bu günlerde verilecek kararlar önemli semtin yarınları için büyük bir önem arz ediyor

MUHTAR yenigün (1)

Güven GÜNEŞ / YENİGÜN - İzmir’in en kalabalık ilçesi olan Buca’da resmi rakamlara göre nüfus 517 bin olsa da, burada yaşayan insanların sayısı bu rakamın çok daha üstünde olduğu aşikâr. Her geçen gün artan nüfusuyla altyapı gibi sorunlarda kendini göstermiş durumda. Yetersiz kalan ulaşım yolları ve güzergâh alternatifsizliği nedeniyle çileye dönüşen trafiği, dinlenme ve yeşil alanların azlığı, yollara kadar taşan dükkan tabelaları, tiyatro, sahne performansları gibi etkinliklerin yapılabileceği bir salonun olmaması, çarpık kentleşme sonucu ortaya çıkan başka sorunlardan biri de kaldırım yollarının son derece yetersiz ve dar olmasının yanı sıra çoğu mahallede de var olmaması..

MUHTAR (2) yenigün

TARİHİ KÖŞKLERE EV SAHİBİ

Burada yaşamak bir şehirde belki de istemeyeceğiz en negatif özellikleri içinde barındırıyormuş gibi olsa da Buca hep böyle bir yer değildi. Yakın zamana kadar bir Rum köyü olarak anılan bu yerde içinde sayısız tarih yatıyor. Bir zamanlar refahın ve zenginliğin simgesinde olan Buca’da, Baltazzi (Baltacı), Rees, De Jongh ve Forbes gibi köşkleriyle bugün bile hala birçok mimara ilham kaynağı oluyor. İngiliz Protestan Kilisesi, Su Kemerleri, Rum evleri ve Türkiye'nin en yüksek heykeli olan Atatürk Maskı ile gelenleri selamlıyor. İlçe halkının bugünlerde gündemi ise iki konuya yoğunlaşmış durumda.

MUHTARcezaevi yenigün

CEZAEVİ NE OLACAK?

İlki yıkımına başlanan ve sonrasında ne olacağına dair belirsiz bir geleceğe doğru yol olan Buca Cezaevi, diğeri ise yıllardır büyük bir hasret ve heyecanla beklenen Buca Metro hattının temel atma töreni yapıldıktan sonra mahkemeden çıkan projeyi durdurma kararı. Bunların tam ortasındaysa Menderes Mahallesi yer alıyor.

Mahalle halkının kafası çok karışık

Buca Cezaevi'nin kış aylarında ısınmada katı yakıtları tercih etmesinden dolayı mahallesinde uzun yıllar hava kirliliğiyle boğuştuğunu dile getire Buca Menderes Mahalle Muhtarı Çiğdem Çetinsöz, “Burada kullanılan kömürden çevreye yayılan duman ve kokulardan dolayı yıllarca sağlıksız hava soluduk. Bugüne gediğimizde cezaevi taşındı ve yıkımına başlandı. Şu anda da yıkımına dair sorunlar yaşıyoruz. Yıkım sırasında ortaya çıkan zehirli kimyasallardan dolayı mahkemeye yansıyan bir süreç var. Tüm bunlar olurken de arazinin geleceğine dair projeler ve kararların ne olacağı da şu an için muamma" diye konuştu.

ORTAK BİR KARAR ALINSIN

Vatandaşlarında Buca Cezaevi konusunda  farklı istek ve beklentileri olduğunu belirten Muhtar Çetinsöz, "Park yapılmasını isteyen fakat asayiş sorunu olmasından korkan insanlarımız var. Buraya kültür merkezi ve sanatsal faaliyetlerin sergilenebileceği bir tesis isteyenler var. Diğer yandan alışveriş merkezi (AVM) ve pazar yeri yapılmasını isteyenler var. Bu araziyle beraber alternatif yol ve otopark yapılsın isteyen sakinlerimizde mevcut. Baktığımızda hepsi bir ihtiyaca hitap ediyor. Önemli olan ortak bir kararla Buca’nın geleceğine dair ilk taşı belki de burada yapacağımız şeyle döşemiz olacağız” dedi.

MUHTARforbes yenigün kosku

'Menderes Mahallesi Buca'nın kalbidir'

Gözden kaçırmayın

Aksoy'u yerlileri terk etmeye başladı Aksoy'u yerlileri terk etmeye başladı

Menderes Mahallesi’nin adeta Buca’nın kalbi durumunda olduğunu belirten Menderes Mahalle Muhtarı Çiğdem Çetinsöz, "Buca’da nereye giderseniz gidin buradan geçmeden gitmeniz için ekstra çaba sarf etmeniz gerekecektir. Bu anlamda mahallemiz trafik ve insan popülasyonu anlamında büyük bir yük altında kalıyor. Burada yaşayan herkesin hayallerinden biri de metro sisteminin gelmesiydi. Uzun yıllar süren bekleyişin ardından nihayet sayılı günler kaldı derken mahkemenin verdiği kararla hayal kırıklığı yaşadık. Yalnızca burada yaşayan insanlar için değil aynı zamanda turizm daha çok geliştirmek adına bir fırsat olarak görüyorduk" ifadelerini kullandı.

MUHTARpark yenigün

'METRO BURADAN GEÇMELİ'

Metro için zaman kaybedilmemesi gerektiğini belirten Muhtar Çetirsöz, "Burada gezilebilecek tarihi mekânların yanı sıra doğası ve eğlence sektörüyle de bugünkü cazibesini daha da arttırmasında hiçbir engel yoktu. Proje durdurulana kadar düşüncelerimiz bu yöndeydi. İnanıyoruz ki yakın zamana kadar da çalışmalar kaldığı yerden devam edecektir. Çünkü metro buradan geçmezse olmaz” diye konuştu. Güleryüzü, heyecanı ve umutlu yarınları ile okumaya gönül vermiş Çiğdem Çetinöz, vatandaşlara daha iyi hizmet vermek ve topluma da daha faydalı olmak adına Büro Yönetimi Sekreterlik ve Anaokulu Öğretmenliği bölümlerinin ardından üçüncü kez üniversiteye girerek Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler 2. Sınıf öğrencisi olarak çevresini değiştirmeye de devam ediyor.