İzmir’deki şiddet mağduru kadınlar yakın savunma eğitimleri sayesinde hayata tekrar sımsıkı sarıldı. Bu özgüvene kavuşan kadınlar “Gezdiğimiz yollarda güller varmış yeni fark ettik” dedi.

FADİME ALTANHAN/YENİGÜN- Kadınları ve çocukların sahip olduğu aile yaşantısını tehdit eden,  toplumsal yaşam üzerinde negatif etkileri bulunan kadına şiddet olayları pandemi ve ekonomik krizle birlikte ciddi bir artış gösterdi. Yarı yarıya artış gösteren kadına şiddetin aslında resmi rakamlara yansımayan boyutu hesaba katıldığında durum çok vahim.

İzmir’deki şiddet mağduru kadınları hayata bağlamak için Çağrı Spor Kulübü Başkanı, Milli Hakem ve Milli Antrenör Ahmet Bereket önemli bir projenin mimarı oldu. İçişleri Bakanlığı, İzmir Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü işbirliğinde hayata geçirilen proje büyük ilgi gördü. Yakın savunma ve caydırıcı savunma teknikleri ile güvende kalma eğitimleri hız kesmeden dönemler halinde verilmeye devam ediliyor.

Uluslararası şampiyonalarda Türkiye’ye savunma alanında madalyalar kazandıran gençleri yetiştiren Ahmet Bereket, "Derneğimizin bundan önce yapmış olduğu ve devam eden Otizmli çocuklarımıza ve şehit ve gazi yakınlarına yönelik yürüttüğümüz faaliyetleri gibi pek çok kamu yararına çalışmalarımıza ilave olarak 'Yakın Savunma ve Caydırıcı Savunma Teknikleri Aracılığı ile Kadınlara ve Çocuklara Yönelik Şiddetin Önlenmesi'  adlı projemiz ile kadın ve çocuklara yönelik şiddetin savunma branşlarıyla önlenmesini amaçlayan bu proje ilk defa yapılan bir proje. İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü, İzmir Valiliği ve akabinde İçişleri Bakanlığı'ndan onay aldı" dedi.

protokol

"EMNİYET KADINLARI YÖNLENDİRİYOR"

Yoğun ilgi üzerine projeyi devam ettirdiklerini belirten Bereket, "Bu projemizde özellikle Emniyet Müdürlüğü aile içi şiddeti önleme biriminden kursumuza yönlendirilen pek çoğu şiddet mağduru kadınlarımıza ilave olarak genç kızlarımız ve şiddet mağduru olmasa da kendini savunma ile ilgili böylesine devlet destekli bir kursa katılmak isteyen bayanlarımızdan karma bir kursiyer grubuyla dersler yaptık. Projeye yönelik geri dönüşlerin yoğun olması nedeniyle projemizi devam ettiriyoruz. Genellikle İçişleri Bakanlığı projeleri bir yıllık olur ancak bizim işimizi düzgün yapmamız ve çok fazla talep olması nedeniyle bu yıl devam etmesini onayladılar. Hatta ilk kursumuza katılan kursiyerlerimizden ikincisine de katılanlar var. Emniyet Müdürlüğü bünyesinde aile içi şiddeti önlemede kayıtlı olan ve eşlerine uzaklaştırma kararı çıkarılan kadınlarımız var.  Emniyet birimleri şiddete uğrayan bu kadınları bizlere gönderiyor. Birebir şiddet mağduru olanların yanında bu yıl birkaç tane öğretmenimiz de dahil oldu. Bugün dışarı çıktığımızda ne ile karşılaşacağımızı bilmiyoruz. Bizler de her an şiddet mağduru olabiliriz. Bu nedenle projemizde sadece şiddete uğrayan kadınlara değil, kendini savunmak isteyen kadınlara da yer veriyoruz. Projemizi geniş kapsamlı götürmeye çalışıyoruz" dedi.

AhemtBereket

(Ahmet Bereket)

"ŞİDDET OLAYLARI ÇOK ARTTI"

Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de de şiddet mağduru kadın sayısının ciddi rakamlara ulaştığını belirten Bereket, "Biz şiddeti sadece fiziksel şiddet olarak düşünüyoruz. Fiziksel şiddetin yanında kadına yönelik ekonomik, psikolojik, sözlü ve daha bir çok şiddet türü var. Örneğin kursumuza gelen bir ablamız iş yerinde mobbinge uğradığı için işinden ayrılmak zorunda kalmış. Tüm bunları düşündüğümüzde şiddet olaylarında ne kadar artış olduğunu da görebiliyoruz" açıklamalarında bulundu. 

"LİSANS ALAN KURSİYERLERİMİZ VAR"

Kursiyerlerden bazılarının kurslara profesyonel olarak devam etmek istediğine dikkat çeken Bereket, "Sporculara lisans almak için belli bir yaş aralığı var. Biz 40 yaşına kadar sporcu lisansı çıkarabiliyoruz. Ancak belli yaştan sonra yarışmalara katılamıyorlar. İki tane genç kızımıza yarışmalara katılması için lisans çıkarıyoruz. Spor kulübünde verilen bu eğitimlerimiz tamamen ücretsiz gerçekleştiriliyor. Spor malzemeleri, kıyafetler İçişleri Bakanlığı bütçesinden yapılıyor. Sadece kıyafet ve malzemeler için bütçe kullanıldığından çok düşük bütçeli bir proje. Spor kulübü olarak bizler bu projeyi sadece sosyal sorumluluk kapsamında yapıyoruz. Ben ne verdiğim eğitim için ne de salon için herhangi bir ücret almıyorum. Bu projenin manevi hazzı bana yetiyor" diye konuştu.

"GEÇTİĞİM YERLERDE GÜLLER VARMIŞ"

Proje kapsamında eğitim alan katılımcılardan Aylin Özmen (47), "Her birey, ne yazık ki kendini şiddet olaylarının içinde bulabiliyor. Böyle bir eğitim insanın kendine güvenmesini sağlıyor. Bize çok güzel destek sağladılar. Normalde yolda yürürken başımı önüme eğip, öyle giderdim. Geçen gün gördüm ki geçtiğim yerlerde güller varmış. Buraya oğlumla birlikte geliyoruz. Böylesine verimli bir projeyi destekledikleri için İçişleri Bakanlığı sivil toplumla ilişkiler genel müdürlüğüne, İl müdürlüğümüze, Çağrı Spor Kulübü Derneğimizin yönetimine ve değerli eğitmenimiz Ahmet Bereket'e teşekkür ediyorum" dedi.

kurs

Kariyer melekleri kanatlandırıyor Kariyer melekleri kanatlandırıyor

"Eşim hakkında uzaklaştırma kararı var"

Projede yer alan şiddet mağduru pek çok kadından ismini vermek istemeyen biri ise, "Eşim hakkında uzaklaştırma kararı bulunuyor. Bu kararı aldırırken emniyet birimi içinde yer alan Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Bürosu polisleri bana böyle bir proje olduğunu söylediler ve projenin İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü destekli işinde ehil ve uzun yıllardır emniyet birimlerinde dersler veren Ahmet hocamız tarafından verildiğini söyleyip, kurslara katılmam konusunda ısrar ettiler. İyi ki de ısrar etmişler. Ben de geçen sene kurslara iştirak edip bu sene kurs açılınca ilk müracaat edenlerden biriyim.  Bu kursun ev içi şiddeti önleme konusunda önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Kurslara başlamadan önce çok tedirgindik. Çünkü şiddet olarak yaşadıklarım beni çok yıpratmıştı. Kurslara devam ettikçe gördüm ki, tedirginliğim büyük ölçüde azaldı. Psikolojik açıdan da bize büyük faydası sağladı" diye konuştu.

kurs3

"ÖZGÜVENİM GELİŞTİ"

Proje sayesinde özgüvenlerinin geliştiğini belirten kursiyerlerden Yeliz Altıok (40) ise, "Burada kendimizi savunmayı ve korumayı öğreniyoruz. Ben ilk dönemde de kurslara katıldım ve aldığım derslerden sonra özgüvenim gelişti. Kursun faydasını görünce bu döneme de katılmak konusunda talebim oldu ve çevremdeki bayan arkadaşlarımı da yönlendirmeye çalıştım. Şiddetle bire bir karşılaşmadım ama bu hayatımın geri kalanında karşılaşmayacağım anlamına gelmez. Burada şiddet mağduru kadınlarla bir araya geliyoruz ve onların yaşadıklarına tanıklık ediyoruz, gerçekten çok üzülüyoruz" ifadelerini kullandı.