İzmir’de 2003 yılında ilan edilen yeni imar planı sonrası ‘Yeni Kent Merkezi’ olarak adlandırılan bölgelerden biri olan Rafetpaşa Mahallesi'nde de ardı ardına gökdelenler yükselmeye devam ediyor.

Muhtar (5)-2

Güven Güneş / YENİGÜN - Kuruluş yılları 1960’ların sonuna denk gelen Rafetpaşa Mahallesi 28 bin nüfusuyla Çamdibi bölgesinin en büyük mahallesi. Yakın tarihine kadar mahallede bulunan tarihi taş köprü bugün artık var olmasa da adı cami, fırın ve durak adlarında yaşamaya devam ediyor. Son yıllarda hızla değişim yaşayan ve bir biri ardına yükselen gökdelenlerin gölgesi altına kalan mahalle sakinlerinin geleceğe dair beklentileri de değişmiş durumda. Yeni yapılarla artan nüfus, bölgedeki alt yapı ve ulaşım aksları gibi konularda gelecekte oluşabilecek sorunlara karşı yatırımlarda devam ediyor. Diğer yandan bölgeyi çevreleyen ve sayısı her geçen gün artan alışveriş merkezleri de mahalle esnafını zor durumda bıraktığı bir gerçek. 3194 sayılı İmar Kanunu ile çıkarılan İmar Barışı bölgenin geleceği konusunda işleri daha da içinden çıkılmaz hale getirmiş görünüyor. Bir yandan bölgeyi çevreleyen gökdelenler her geçen gün yükselirken diğer yandan ise hak kaybı yaşamadan yerinde bir dönüşüm bekleyen mahalle sakinleri. Kanunla yasal zemine oturan bu meskenler ilerleyen yıllarda bölgede yapılması planlanan dönüşüme nasıl tepki vereceği ise şu an için belirsiz görünüyor.

Muhtar (2)-5

KAPI KAPI DOLAŞTIM

Mahalle sakinlerinin taleplerini karşılamak ve altyapı sorununu çözmek için kapı kapı dolaştığını söyleyen Rafetpaşa Mahalle Muhtarı Recep Çakmakçı, “Vatandaşların en büyük taleplerin başında belki de eksik kalan en önemli hizmetten biri de doğalgazdı. Bu hizmet yatırımını özel bir şirket sağlaması nedeniyle bölgeye ancak karlılık sağladığı takdirde gelebileceklerini beyan ettiler. Yaklaşık 2 yıl boyunca mahalle de kapı kapı dolaşıp yeterli abone sayısına ulaşmaya çalıştık ve sonunda başarılı da olduk. Bu sorunu hallettik derken başka bir sorunla karşılaşıyorsunuz. Özellikle kamu veya özel şirketlerin yaptıkları altyapı gibi hizmetlerde kazı çalışmaları ciddi anlamda sorunlara neden oluyor. Firmalar yapım işleri için kazdıkları yolları, iş bitiminden sonra aynı özeni göstermiyorlar. Yollara ve ara sokaklara yapılan yol yamaları hem uzun süreleri bulabiliyor hem de düzgün olmuyor. Mahallemize baktığımızda hizmet anlamında neredeyse bütün imkânlara sahip olsa da yamalı yollar nedeniyle kötü bir görüntü var. Esnaf ve mahallelinin şu anda en büyük isteklerinden biri de tek seferde yapılacak düzgün bir asfaltla çalışmasıyla bu görüntüden kurtulmak” diye konuştu.

Muhtar (44)

Dikey yapılaşmayla sıkışan hayatlar

Dikey yapılaşmayla beraber artan nüfusun küçük alanlara sıkıştığını vurgulayan Muhtar Çakmakçı, “Bölgedeki yeni yapıların mevcut alanlara yapılmasıyla birlikte aynı hizmetten faydalanmaya çalışması sorunları da beraberinde getiriyor. Yeşil alanların azlığı bu konuda en bariz örneklerden biri diyebiliriz. Sayısı son derece az olan yeşil alanlara talep yeni yapılarla giderek artarken bu tarz yeni alanlar oluşturamamak sorunu giderek büyütüyor. Burası geleceğin Manhattan’ı olarak anılıyor. Bu bölgedeki projelere baktığımızda gelecek yıllarda burada bulunan yüksek yapıların sayısının artacağını da görüyoruz. Tüm bunlar gerçekleştirilirken aynı şekilde insana dokunur ve nefes alabilecekleri yatırımları da görmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Gözden kaçırmayın

Kadırgaların can verdiği mahalleler Kadırgaların can verdiği mahalleler