Gündelik hayatımızda gelenek ve göreneklerin rutinlerimizdeki yerini fark edebilmekteyiz. Geçmişten bugüne bu adet ve görenekleri davranış ve sözlerimizle taşırız. Yöreden yöreye farklı olsa da gelenek ve görenekler ortaklaşa gerçekleştirilip ileriye aktarılıyor. Bu ortak adet ve gelenekler arasında kına geceleri, sünnet düğünleri, bebek mevlidi ve gelin mevlidi gibi pek çok törenler yer almaktadır. 
Düğün yapıldıktan sonra gelin mevlidi âdeti zorunlu olmasa da tercih ile yapılabilmektedir. Gelin mevlidi bir nevi düğünün ardından gelinin evine yapılan ilk ziyaret olmaktadır. Bu ziyaret sırasında ev içinde yeni evin duası okunur ayrıca yemek ve tatlı çeşitleri ikram edilir. Gelin mevlidi yapılmasının nedeni ise yeni evlenen çiftin evlilik hayatının iyi geçmesini sağlamaktır. Huzur ve mutluluk olması için yapılan bu geleneğin, yörelere göre farklılık gösteren özellikleri olsa da genel olarak amacı değişmemektedir. 

Gelin mevlidi hakkında bilinmesi gerekenler

Gelin mevlidi, genellikle düğün sonrası, balayı dönüşü veya ilk 6 ay içerisinde gerçekleştirilir. Önemli olan şey, yeni evli çift için hayır duası alınması ve ikramlar yapılmasıdır. Bu süre zarfında istenilen zamanlarda duası gerçekleştirilebilir. 
Kimi geleneklere göre bu adet, 3 gün kadar sürebiliyor. Bazı günler misafirler gelinlik giyilerek ağırlanırken, bazı günlerde ise şık günlük kıyafetler giyiliyor. Seçilen normal kıyafetler ise sıklıkla beyaz, krem ve pudra gibi açık renkler oluyor. Gelin mevlidi olduğu gün, gelen misafirler geline takılan ziynet eşyalarını da gelinin üstünde görmek isteyebilmektedir.
Gelin duası ardından ikramlıklar servis edilir. Burada kişinin zevkine ve yöresel tatlara göre ikramlık menüler oluşturulur. İkramlıkların ardından ise o güne özel hazırlanmış küçük hediyelikler misafirlere sunulabilir. Ayrıca gelin mevlidi için bir masa hazırlığı da yapılabilir ve bu masada şık bir şekilde tüm sunumlar gerçekleştirilebilir. 

Gelin mevlidini kim yapar?

Gelin mevlidi düzenlemek isteyen kişilerin aklına “Bu yöresel âdeti kim yapar?” sorusu gelmektedir. İsteyen herkes tarafından bu adet yerine getirebilmektedir. Kayınvalideler ve anneler, gelin mevlidi konusunda daha bilgili olabilmektedir. Bu sebeple kim yapar sorusuna yanıtı genellikle geleneklere daha bağlı olan büyükler tarafından verilmektedir.