Güven GÜNEŞ/YENİGÜN - Yıllarca emlak sektöründe faaliyet gösteren Eren Korkmaz insani ilişkiler konusunda oldukça başarılı. Bu yeteneğini kurumlar ve mahalle sakinleri arasında bir köprü vazifesi olarak kullanıyor. Muhtarlığın maddi bir karşılığının olmadığını ve beklentiyle yapılmayacağını söyleyen Korkmaz, “Asgari ücretin altında maaş aldığınız yerde duruyorsanız eğer buradaki önceliğinizin maddiyat olmadığı aşikardır. Beni mutlu ve tatmin eden mahallem için bir şeyler yapabilmek bunun için çaba harcamak” diyor.

Muhtar-Eren-Korkmaz-Önce-insan-dedik-yenigun4

HER SOKAĞIMIZDA SORUMLU VAR

Buca Murahtan Mahallesi Muhtarı Eren Korkmaz, “Şu anda telefon ağı üzerinden kurduğumuz bir grubumuz var. Her sokağımızda sorumlu bir kişi belirledik. Burada oluşabilecek sorunla alakalı hemen bu gruptan haberleşip sorunu tespit edip konuyla alakalı gerekli mercilere iletiyoruz. Yanmayan sokak lambalarından tutunda su sorunları, park ve yürüyüş yollarına, yollardan kaldırımlara kadar vatandaşımızın karşılaştığı sorunları çözmek adına hızlıca harekete geçebiliyoruz. Bu ağın şöyle bir avantajı oldu. Herkes kendi sokağıyla alakalı sorunları daha iyi bildiği için çözümler yolunda da daha verimli sonuçlar alıyoruz” dedi.

Muhtar-Eren-Korkmaz-Önce-insan-dedik-yenigun1

GÖKYÜZÜNÜ GÖRÜRSÜNÜZ

Mahallenin nüfus anlamında az fakat yüzeysel anlamda geniş bir yer kapladığını belirten Korkmaz, "Buca’nın en şanslı mahallerinden birine sahip olduğumuzu söylesek yanlış olmaz. Buradaki yapılaşma dikine değil yatay, enine bir yapılaşma söz konusu. Bu nedenle de burada insanlar kafalarını kaldırıp baktığında betonları değil gökyüzünü görebiliyorlar. Yer anlamında geniş bir alana yayıldığı ve daha az mesken bulunmasından dolayı sessiz sakin bir yer burası. Her evin kendine ait bir bahçesi ağacı da muhakkak var. Büyükşehirlerde pek görünmeyen ve arzulanan ev ve mahalle modeline sahip bir yerdeyiz. Şu anda Hasanağa Parkını yürüyüş yolunu örnek aldığımız ve uygulamak istediğimiz projemiz var. Alan ile alakalı bir sorunumuz yok. Yalnızca projemizi detaylandırıp ve biran önce gerçekleştirip hizmete almak istiyoruz” dedi.

Muhtar-Eren-Korkmaz-Önce-insan-dedik-yenigun2

ÖNCE İNSAN DEDİK

Muhtar Eren Korkmaz, “Biz bu yola çıkarken önce insan diyerek çıktık. Vatandaşlarımızın maddi, manevi ihtiyaç ve beklentileri konusunda biz elimizden gelen ne varsa yapıyoruz. Gücümüzün yetmediği yerlerde ise kurumların kapılarını aşındırıyoruz. Bir şekilde vatandaşımızın ihtiyacını gidermek adına gereken neyse yapıyor ve kişileri mağdur etmiyoruz. Malum kış geliyor ve en büyük sorunlardan biri ısınma. Konuyla alakalı odun ve kömürü sağlamak adına kurumlar bize destek sağlıyor. Tabi aynı zamanda gıda konusunda da yalnız bırakmıyorlar. Ayrıca hayırsever insanlarımızın desteği ve benimde maaşımın belli kısmını buralara ayırıyoruz. Belli alt yapı hizmetleri bir şekilde yapılır. Ama insanların kursağından bir lokma ekmek girmedikten sonra evlerinde soğukta üşüdükten sonra diğer yaptıklarınızın hiçbir anlamı kalmaz. Bu nedenle insanların hayatlarına küçükte olsa dokunmak dertlerine cevap verebilmenin bir tarifi yok” ifadelerini kullandı.

Muhtar-Eren-Korkmaz-Önce-insan-dedik-yenigun66

VATANDAŞ EVİNDE GİBİ

Muhtar Eren Korkmaz, “ Vatandaş ile birebir diyalog kurulması için biz bu kapıyı kaldırdık. Amacımız vatandaş ile kurum arasındaki mesafeyi kaldırmaktı. Gerek benim motivasyonum için gerekse vatandaşlarımızın rahatça girip çayını için derdini anlatabileceği bir ortam sağlamak adına kapıyı söktük attık. Mahalle sakinlerimiz burada evinin bir odasında oturmuş ve derdini sıkıntısını karşılıklı sohbet ediyorken anlatmış gibi olsun istiyordum. O samimi ve sıcak havayı yakalayabilmek insanlarda önemi olan bu. Kurumların soğuk ve resmi havaları bazen insanların söyleyeceklerini de söyletmeyebiliyor. Aday olurken hayalim genç, dinamik ve samimi bir yapı oluşturmak mahalle sakinleriyle bu şekilde diyalog içinde olmaktı. İnsanlardan aldığım geri dönüşlere bakınca bunu başardığımı görmek mutluluk veriyor” diye konuştu.

Muhtar-Eren-Korkmaz-Önce-insan-dedik-yenigun-gazetesi

YEŞİL BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Muhtar Eren Korkmaz, “Burada rahmetli Barış Manço’nun adıyla şu anda bir ormanımız var. Orada bir yeşil alan oluşturup insanların zaman geçirebileceği bir yer istiyoruz. Belediyeye ait bir işletme olsun içinde insanların gelip ailesiyle zaman geçirdiği ve uygun fiyatlı yemek yiyip çayını içtiği bir yer olsun istiyoruz. Mahallenin böyle bir isteği arzusu var. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi park bahçeler daire başkanlığına bağlı ekip ile Mimar Memalettin İlköğretim Okul altındaki boş yeşil alanımıza 1. etapta 60 adet ağaçlandırma yapıp ilerleyen sürelerdede tekrardan boş alan kısımlarınıda değerlendirip ağaçlandırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Muhtar-Eren-Korkmaz-Önce-insan-dedik-yenigun5

Muhtar Eren Korkmaz Önce insan dedik

ŞEHİDİMİZİ ANMAK İSTİYORUZ

Muhtar Eren Korkmaz, "Mahallemizde 1242’nci bir sokağımız var. Burası aslında bir caddedir. Burayı önce caddeye çevirmek ardından da caddenin ismini Şehit Fethi Sekin’in adını vermek istiyoruz. Bu konuyla alakalı bir çalışma başlattık. Geçen ay İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde bu konu görüşüldü. Bir aksilik çıkmadığı takdirde sene sonunda şehidimizin ismini burada mahallemizde sonsuza dek yaşatacağız. Onların fedakârlıklarını düşünürsek ne kadar çok şey yapsak bile şehitlerimiz için her şey çok azdır “diye konuştu.

Muhtar-Eren-Korkmaz-Önce-insan-dedik-yenigun8