22.02.2021, 06:08

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na ne dedi?

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Yetişkin bu ziyarete ilişkin fotoğrafları, “Seferihisar’da yürütülen ve gerçekleştirmeyi planladığımız projelerin detaylı sunumunu yaptım. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na Amerika’nın en saygın cam müzelerinden biri olan Museum of Glass Washington’da sergilenen belediyemiz cam işleme atölyesi kursiyerlerimizin üzerine saf altınla Seferihisar’ı işlediği cam vazomuzu hediye ettim. Çalışmalarımıza azim ve kararlılıkla devam edeceğiz. İktidara doğru adım adım” sözleriyle paylaştı. Kılıçdaroğlu’nun karşısındaki belediye başkanı da olsa iletişim yöntemini bilenler onun konuşmacıdan çok dinleyici olduğunu söylerler. Karşılıklı görüşmelerde çok fazla renk vermeyen Kılıçdaroğlu genelde anlatılanları sakin sakin dinler. Parti kaynaklarından edindiğim bilgilere göre Kılıçdaroglu bu ziyarette Yetişkin’e, “Sayın başkan işler nasıl gidiyor?” diye sormuş. Başkan da önce belediyeyi mali olarak zor bir durumda aldığını anlatmış. İşçilerin sayısının belediye kapasitesinin üzerinde olduğunu, maaşlarının ve giderlerin gelirlerden yüksek olduğunu ifade etmiş. Geçmiş dönemleri kast ederek birçok mülkün satıldığını, yüksek orandaki gelirlerin yatırıma dönüşme aşamasında aksaklıklar olduğunu vurgulamış. Yetişkin’den bu diyalogları doğrulamasını ya da ret etmesini beklemiyorum ama daha önce de kendisinin Tunç Soyer dönemini kast ederek, “batmış, borçlu bir belediye devraldım” dediği kamuoyuna yansımıştı. Sanırım İsmail başkan mali yapıyı düzeltemediği gibi Büyükşehir’in hiçbir ilçede olmayan desteğini de kendisinin aldığını anlatamadı. Tüm belediye başkanları da iyi biliyor ki Seferihisar’ın Büyükşehir’den aldığı desteği hiçbir ilçe belediyesi almıyor!

 

SENDİKAL KADROLAŞMA!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer koltuğa oturalı iki yıla yakın bir süre olmasına rağmen kadrosundaki değişiklikleri devam ettiriyor. Gelir gelmez yönetim değişikliğine gitmek yerine noktasal operasyonlar yapan Soyer’in karar alma süreçlerine etki eden birçok faktör var. İlk zamanlar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, taleplerini yerine getiren Soyer, 10 yıl başkanlık yaptığı Seferihisar’dan bazı isimleri üst düzey görevlere getirmişti. Soyer’in kadrolaşmasına etki eden bir diğer yapı ise sendikalar. Memur sendikası KESK’e bağlı Tüm Bel- Sen ile işçi sendikası DİSK’e bağlı Genel-İş’in önerileri bir hayli ciddiye alınıyor. Bunun belirgin örneği ise geçtiğimiz günlerde yaşandı. İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde uzun yıllar Trafikten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı olarak çalışan, bir dönem İstanbul’da görev yapan deneyimli isim Şemi Albat görevinden alındı. Yerine Zabıta Trafik Şube Müdürü Gökhan Daca getirildi. Kısa adı Yapı Yol-Sen olan Yol, Yapı, Altyapı, Tapu ve Kadastro Emekçileri Sendikası’nın İzmir’de yönetim kurulu üyeliğini de yapan Darıca’nın Büyükşehir’de çok da uzun geçmişi bulunmuyor. Devletin kolluk kuvveti nasıl polis ve jandarmaysa yerel yönetimlerinki de zabıtalardır. Devlet-Belediye ilişkisini uzun yıllardır İzmir’de sağlıklı bir şekilde yürüten Albat’ın önce emekliliğe sevk edilmesi sonra da şube müdürlüğüne atanması manidardır. Albat’ın konuyla ilgili yargı sürecini başlattığını öğrendim. İzmir ve İstanbul gibi illerin emniyetinin tepe noktasında görev aldıktan sonra uzun süredir Büyükşehir zabıtasını sevk eden bir isme itibarı da iade edilmelidir.

 

KARAR VE MAHKEME SÜRECİ

CHP İzmir İl Başkanlığı bünyesinde görev yapan Tarım Komisyonu’nun başkanlığını üstlenen Yüksek Ziraat Mühendisi Hatice Zeybek Uslu İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bir sosyolog atanmasına tepki göstermişti. Karar verenleri “liyakatsız atama yapmakla” suçlayan Uslu, disipline gönderilmesi gerekenin kendisi değil işlemi yapanlar olduğunu anlattı. Uslu, eleştirilerini kamuoyuna açık bir şekilde yapınca partisinden ihraç edildi. Başkan Soyer’in eşi Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer’e yakın isimlerden birisi olan Şevket Meriç’in atamasını, “İzmir salak değil. Biz de salak değiliz” sözleriyle gündeme taşıdığı için hakkında işlem yapılan Uslu’nun dosyasını Genel Merkez Yüksek Disiplin Kurulu görüşecek. Partinin geçmişte milletvekili aday listesinde de yer verdiği ismin eleştirdiği kişi Büyükşehir Belediyesi’nin başkanı ve eşi. İzmir’den Milletvekili Mahir Polat’ın da yer aldığı YDK’nın il yönetimi ve disiplin kurulunun alacağı kararın aksine bir işlem yapacağını sanmıyorum. Fakat ortada bir önemli süreç daha var. O da yargısal değerlendirme. Yerel seçim sonrasında göreve gelen belediye başkanlarının talebi ve istekleri de göz önüne alınarak Bayraklı’da eski Başkan Hasan Karabağ, Çeşme’de eski Başkan Faik Tütüncüoğlu ile Menemen’de eski Başkan Tahir Şahin hakkında çeşitli işlemler yapıldı. Bunun gibi birçok eski partili ya ihraç edildi ya da partiden uzaklaştırıldı. Ve hepsi de mahkeme kararıyla geri döndü. Uslu’nun da sözlerinden anlaşılıyor partisel süreç tamamlandığında konu yargıya taşınacak. Uslu’nun yakınlarına da söylediği gibi disiplin işlemlerinin mahkemeden döneceğine ilişkin önemli bir kanaat var.

 

Yorumlar