Eski adıyla yeşil kart olan sağlık sigortası 2012’den itibaren genel sağlık sigortası adıyla bilinir ve oldukça önemlidir. Genel sağlık sigortası, kişilerin sağlıklarının korunmasını ve herhangi bir sağlık riski ile karşılaşması durumunda da bu risklerinin giderilmesi için oluşacak harcamaların finansmanını kapsayan bir sistemdir. Peki genel sağlık sigortası ne işe yarar

Genel sağlık sigortası ne işe yarar?

Kişi eğer sigortalı olarak çalışıyorsa ya da Bağ-Kur veya Emekli Sandığından emekliyse zaten bir sağlık güvencesi vardır ve bundan yararlanabilmektedir ancak bu kapsamlarolmadığı durumlarda genel sağlık sigortası sayesinde kişi sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Genel sağlık sigortası ile kişilerin ekonomik gücüne bakılmadan ortaya çıkacak hastalık riskine karşı toplumdaki herkesin sağlık hizmetlerine eşit, ulaşılabilir olması ve herkesin bu hizmetlerden etkin bir şekilde faydalanması mümkündür. 

Herhangi bir kapsamda çalışmayan, sigortalı olmayan, bağ-kuru bulunmayan, bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, eş veya çocukları üzerinden hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan herkes genel sağlık sigortası kapsamında yer almaktadır. Yani 18 yaşını doldurmuş okumayan veya çalışmayan her vatandaş genel sağlık sigortası kapsamına girebilir. Kişi aynı şekilde sigortalı bir işten çıktığı günden 3 ay sonra hala bir işe girmemişse de genel sağlık sigortası kapsamı alanına girmektedir. 

Genel sağlık sigortası kapsamındaki kişiler devlet hastanelerinden ücretsiz yararlanabildikleri gibi ilaçlarını da eczanelerden normal bir sigortalı gibi alabilmektedirler ancak bunun için kişinin genel sağlık sigortasına başvurmuş olması gerekmektedir. Hatta aylık 107 TL gibi bir miktarın ödenme imkânı varsa özel hastanelerden de yararlanma şansına sahip olunabilir. Genel sağlık sigortasına başvurabilmek için ilçenizde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek herhangi bir sağlık güvenceniz olmadığını kimliğiniz ile bildirmeniz gerekmektedir.

Eğer üzerinize bir ev veya arabanız varsa da kasko bedelini veya rayiç bedelini gösteren evrakla beraber başvuruya giderseniz işlemleriniz daha kolay olacaktır. Gelir testlerindeki incelemeler sonucunda da muhtaçlık seviyesine göre ya ücretsiz bir şekilde ya da aylık 107 TL ödeyerek genel sağlık sigortalı olmanız mümkündür.