Alerji testi yaptırarak bu akıntıya neden olan ağrılar öğrenilebilir, böylece bu maddelerden uzak durarak geniz akıntısı önlenebilir. En yaygın nedenlerden bir diğeri ise sapmış bir septum olarak kabul edilmektedir. Bireyin burun delikleri arasında bulunan ince kıkırdağın yani septumun yer değiştirdiği ve bir yöne doğru eğildiği görülür. Bu eğrilik ile burun deliklerinin geçiş yapabileceği alan küçülür. Normal seviyede olması gereken mukus drenajı engellenerek akıntı belirtilerini ortaya çıkarır. 

Geniz akıntısı nedenleri arasında; sinüzit, bakteriyel sinüs enfeksiyonları, soğuk havalar, kimyasallar, parfümler, temizlik ürünleri, ateş ve tahriş edici maddelerden çıkan dumanlar, kuru, nemsiz hava gibi pek çok neden bulunmaktadır. Bazı hastalarda geniz akıntısı yerine bunun nedeni kişinin boğaz mukusunu temizleyebilme yetisini kaybetmesi de olabilir. Çeşitli tıbbi nedenlere bağlı olan yutma problemleri ya da mide reflüsü boğazda akıntı gibi hissedilen mukozaya sebep olabilir. 

Geniz akıntısı nasıl tedavi edilir?

Akıntı neden olan sebeplere bağlı olarak önlenebilir. Alerjilerden kaynaklanan akıntılar bu akıntıya yol açan alerjenlerin tespit edilmesi ve uzak durulması ile önlenebilir. Günlük alerji ilaçları kullanılabilir ya da iğneye başvurulabilir. Kişinin ev ya da çalışma alanını olabildiğince temiz tutması da önemlidir. Akarlara karşı korunmak için düzenli olarak temiz yastık ve nevresim takımı kullanılmalıdır. Bulunulan ortam düzenli olarak havalandırılmalı, klima ve filtreler düzenli olarak temizlenmelidir. Polen alerjisi olan kişiler özellikle polen mevsimlerinde dışarıda çok fazla zaman geçirirse yatmadan önce mutlaka duş almalıdır. 

Doktor tarafından tanısı konulan akıntılarda konulmuş olan teşhise bağlı olarak tedavi yöntemleri uygulanır. Doktorlar kortizonlu burun spreyleri, sinüs nemlendiricileri ya da sinüs durulama araçları kullanmanızı tavsiye ederek bir tedavi yöntemi uygulayabilir. Geniz akıntısı problemi yaşıyorsanız, uyku esnasında ya da dinlenmek için uzandığınızda başınızı hafif yüksekte tutarak mukusun düzgün hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Eğik septum nedeniyle olan akıntılarda ise doktorunuz burun düzeltici cerrahi operasyonlara başvurabilir. Asit reflü gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelen mukusta ise hastalığın tanısına göre daha fazla test istenebilir ve farklı bir tedavi yöntemi uygulanabilir.