Zorluklara direnen esnaf kaçak çalışmaya yeniliyor

Hiçbir kriteri yerine getirmeden peş peşe İzmir’de açılan iş yerleri İzmirli esnafı isyan ettirdi. Halk sağlığını ve ekonomiyi tehdit ettiği iddia edilen dükkanlar için yetkililer göreve çağrıldı

İzmir’in birçok semtindeki küçük esnaf, ekonomik kriz bahanesiyle kayıt dışı işletme sayısının çığ gibi büyüdüğünü, bu gelişmeler karşısında ayakta kalamayacağını dile getiriyor. Merdiven altı çalışmaları önlemek için ellerinde bir argümanın olmadığına dikkat çeken işletme sahipleri, çok geç olmadan sorunun çözülmesini istiyor.

“ESNAFIN EKMEĞİ İLE OYNUYORLAR”

Kayıt dışı ve kuralsız çalışanlar, kayıt altında bulunan ve her türlü ekonomik güçlüğe rağmen yasal zorunluluklarını yerine getirmeye çalışan esnaf ve sanatkârların ekmeği ile oynadığı belirten İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, “Vergi ödemelerinin çeşitliliği ve çokluğu özellikle küçük sermaye yapısına sahip işletmelere ağır yük getirmektedir. Vergi oranlarının yüksekliği kayıt dışı faaliyetleri körüklemektedir. Son dönemde mecliste kabul edilen yasa ile yıllık cirosu 240 bin liranın altında olan mükelleflerin gelir vergisinden muaf tutulması camiamızı memnun etti. Benzer çalışmaların esnaf teşkilatları ve diğer meslek kuruluşları ile görüşülerek hayata geçirilmesi, kayıt dışı ile mücadeleye güç kazandıracaktır” dedi.

manset mutlu

“ETKİN İŞ BİRLİĞİYLE ÇÖZÜLEBİLİR”

Maliye, belediye ve esnaf teşkilatının etkin iş birliği ile kayıt dışının sonlandırılabileceğini belirten İESOB Başkanı Mutlu, “Kayıt dışı ekonomi sadece bizim değil, tüm Türkiye’nin sorunudur. Önlenmesi için her kesime görevler düşmektedir. Tüketici sokakta, hijyenliği sorgulanan tezgâhlarda satılan kalitesiz, nereden getirildiği veya nerede imal edildiği belirli olmayan ürünleri tercih etmemelidir. Alışveriş ettiği işletmelerin oda ve vergi kayıtlarının, ruhsatlarının bulunduğundan emin olmalılar. Bu ulusal bir görevdir, vatandaşlık bilincinin gereğidir” şeklinde konuştu.

manset buca

“VERGİDEN KAÇIYORLAR”

Kent geleninde en fazla şikayetin geldiği bölge olan Buca Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Turan Yazgan, “Pandemi veya ekonomik zorluklar kayıt dışına mazeret olamaz. Vergisini, SGK primlerini, oda aidatlarını ve benzer yükümlülüklerini yerine getiren üyelerimizi mağdur eder durumdadır. Sorumluluk sahibi oda üyelerimizin evine bir ekmek daha az götürmelerine veya çalışanlarının haftalığını ödeyememelerine yol açmaktadır. Böyle bir haksızlığı kabul etmemiz mümkün değildir. Oda olarak ilçemizdeki kurumlarla birlikte mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı./ Güven GÜNEŞ

“Halk sağlığı tehlikede!”

Yükümlülüklerini yerine getirmek için kılı kırk yardığına vurgu yapan Kasap Ahmet Şengül, “Yaşadığım bölgede birkaç kilometre çapına bakarsanız kasap, manav, berber, tamir, bakkal, terzi, giyim kısaca aklınıza ne geliyorsa hemen hepsinde kayıt dışı faaliyet yürüten kişiler var. Bu insanların dükkân açmak için hiçbir resmi evrakları yok yeterliliği var mı? Onu da bilmiyoruz. Kasaplık işiyle uğraşıyorum. İşimiz gereği etlerin depolardan bize ulaşması ve halka taze ve sağlıklı etler sunabilmek için devletin koyduğu belli kurallar var. Biz bunlara uyarak etin bozulması ve değerini kaybetmemesi için gerekli adımları takip ediyoruz. Fakat birkaç yıl önce mahalle arasında açılan bir kasap alımda satımda var, yükümlülükte yok. Haksız rekabeti geçtim biri zehirlendiğinde bunun hesabını kim verecek?”dedi.

manset niyazi

“Ev kiralar gibi dükkan açıyorlar”

Yaklaşık 15 yıldır bakkal esnaflığı yaptığını belirten Niyazi Vural, “İş yerini açmaya dair gerekli bütün resmi evraklarım var. Özellikle 10 yıl önce başlayan ve son 5 yıldır da inanılmaz şekilde artan bir kayıt dışı ekonomi oluşmuş durumda. Şu anda bulunduğum bölgede her 3 dükkandan biri kayıt dışı faaliyet yürütüyor. İş yeri açma ruhsatından tutun dükkanın niteliğine göre alması gereken belgelerin hiçbirine sahip değiller. Aldıkları ve sattıkları ürünlerin hiçbiri vergilendirilemiyor. Çünkü kayıtlara baktığınız zaman böyle bir dükkan yok ama aslında var. Ev kiralar gibi dükkan açıyor. Sadece dükkan kirasını veriyor. Onun dışında hiçbir gideri yok. Bunun önüne geçilmeli çünkü bizim artık dayanacak gücümüz kalmadı. Biz ülke ekonomisine katkı sağlayıp vergimizi verirken kayıt dışı olanlar bunların hiçbirini vermiyor” dedi.