Gezi davasında sanıklara ceza çıkmasının ardından Taksim Dayanışması İstanbul’daki Çağlayan adliyesinde ‘Adalet Nöbeti’ başlatılacaklarını duyurdu.

Üçüncü Gezi Parkı davasında Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ve Hakan Altınay'a 18'er yıl hapis cezası verildi. Bu isimlerin hepsi tutuklandı.

Gezi'yi savundukları için bir kez daha hakim karşısına çıkan isimler, uzun yargılama süreci sonunda ağır cezalara çarptırıldı.

Karar kamuoyunda büyük tepkiye neden olurken Taksim Dayanışması, “Gezi için adalet nöbeti” başlatılacağını duyurdu.

Gözden kaçırmayın

Şehit Uzman Çavuş Cankaya için evinin önünde helallik alındı Şehit Uzman Çavuş Cankaya için evinin önünde helallik alındı

Yapılan açıklama şöyle:

Taksim Dayanışması da nöbete ilişkin şunları kaydetti: “Demokrasi adına, hukuk adına, adalet adına ülkemizin en karanlık günlerinden birini yaşıyoruz. Mahkemenin aldığı bu kararın hukuki olarak meşru olmadığını biliyoruz. Bu karar hukuki değil siyasi bir karardır, reddediyoruz! Bizler hukukun üstünlüğüne inanan, her koşulda adaleti, demokrasiyi savunan kurumlar olarak, bu ülkenin demokrasi güçleri olarak bu kararı reddediyoruz! Çağlayan’ı terk etmiyor, bu hukuksuzluğa karşı sesimizi yükseltiyoruz! Adalet Nöbeti için Çağlayan Adliyesi’ndeyiz.”

YURTTAŞLAR TOPLANMAYA BAŞLADI

Çağrısı sonrası Çağlayan Adliyesi önünde yurttaşlar adelet nöbeti için toplanmaya başladı. 

''TESCİLLENECEKTİR''

Adalet nöbetinde açıklama yapan Akçay Taşçı, ''Birazdan cezaevlerine gönderilecekler. Bizim bildiğimiz şudur: Nihayi olarak Gezi'nin Türkiye'nin umudu olduğu tescillenecektir'' dedi. 

Taşçı, ''Buradayız. Ne kadar çok dayanışabilirsek yarını birlikte kurabiliriz'' ifadelerini kullandı.