Gıda ihracatçısının hobisi işi oldu

Kendisine hediye edilen 4 aylık köpek yavrusu gıda ihracatçısı iş adamı Haktan Çevik’in hayatını değiştirdi. Hobisini işe dönüştüren Çevik, Grand Türkiye Şampiyonunu yetiştirdi

Röportaj 13.10.2021 - 07:15 13.10.2021 - 08:08

Nihat AK / YENİGÜN - İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde gıda ihracatçılığı yapan iş adamı Haktan Çevik’e 2001 yılında 4 aylık bir köpek yavrusu hediye edildi. Adını Yogi koyduğu köpek Çevik’in hayat akışını değiştirdi. Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu’na (KIF) üye kurumlarından Orta Asya Çoban Köpeği Irk Derneği Başkanı Haktan Çevik o günleri şu sözlerle dile getiriyor, “2001 yılında bir arkadaşım adını Yogi koyduğum 4 aylık bir köpek yavrusunu bana hediye etti. Orta Asya Çoban Köpeği o dönemde ne çevremdekiler ne de gittiğim Veteriner Hekimler tarafından tam bilinmiyordu. O yavru köpeğe iş yerimin yan tarafında profesyonel köpek üreticilerinden daha nitelikli bir yaşam ortamı sağladım. 2001’den 2010’a kadar köpeğim hakkında detaylı bir araştırma yaptım. İnternet siteleri ve sosyal medyanın gelişimi ile bu ırkın merkezinin Rusya sınırları dahilindeki Türkmenistan olduğunu ırkın kontrolünün Rusya’da olduğunu öğrendim. Aile şirketimizde gıda ihracatı yaparken köpek benim bir hobimdi. 2010’da Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu (KIF) ile tanıştım. Federasyon sayesinde ırkların korunması dünya üzerinde saf kalmış ırkların korunması ve düzgün bir şekilde kontrollü olarak üretilmesi adına uyulması gereken kuralları ve açıklamaları öğrendim. Bunun ardından tamamen Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu çatısı altında resmi bir üretici oldum. Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu’nun kabul ettiği standartlarda bu ırkın üretiminin bir gönüllüsü oldum. Üretici sertifikamı aldım. 2010 yılında yurt dışından soy kütük belgeli şecereli köpekler getirerek üretime başladım. Geçmiş 10 yıllık tecrübemdeki eşleştirme, doğum, yavru büyütme bilgilerimin faydası oldu. 2015 yılında federasyonun bana bu ırkın derneğinin kurulmasıyla alakalı talebi üzerine Türkiye’de Orta Asya Çoban Köpeği Irk Derneği’ni kurdum. Derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devam ettirmekteyim” dedi.

WhatsApp Image 2021-10-12 at 15.58.54

TESCİLLENMESİ GEREKİYOR

Irka ve soy kütüğüne önem veren bir üretici olabilmenin kriterleri olduğuna dikkat çeken Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu’na (KIF) üye kurumlarından Orta Asya Çoban Köpeği Irk Derneği Haktan Çevik, “Soy kütük belgisi bizim için çok önemli bir evraktır. Şecere dediğimiz evrak. Bu evrak üzerindeki bilgiler üzerinde biz üreticilere ait ne kadar çok bilgi var ise biz oraya ne kadar değerli katkılar koyabildi isek o zaman değerli bir üretici olabiliyoruz. Türkiye’de yapılan en büyük yanlışlık iki tane üçer aylık yavru köpek alınıyor. İki köpek büyüyor. 18 aydan önce eşleştirme yapılmıyor. 15 ayda ilk yavrularını alan kişi üreticiyim deme yanlışlığına düşüyor. Soy kütük belgesinin birinci sırasına yazılacak ilk adımı attın daha. En az 55 ay bu işi yapan kişi için üretici anlamı çıkartılabilir. Ben 11 yılık bir geçmişimden sonra son 1,5-2 yıldır üreticiyim diyebiliyorum. Sadece köpek üretmekle üretici de olunmuyor. Kişinin kendi yetiştirdiği ırktan doğru eşleştirmelerden çıkan köpeklerin yarışmalarda dereceye girmesi gerekiyor. 2014-2015 yıllarında Coş ismindeki köpeğim ile Türkiye’deki birçok yarışmada birincilikler alarak Türkiye Grand Şampiyonu yani şampiyonlar şampiyonu unvanını aldık. Sadece Türkiye’de değil Doğu Avrupa ülkeleri kara yolu ile Türkiye’ye yakın olduğu için oralardaki yarışmalara girerek kendimizin farkına vardık. Ülkemizden çok daha önceden üreticiliğe başlamış ülkelerdeki yarışmalarda da dereceler yaptık. Yurt içi ve yurtdışında düzenlenen yarışmalarda aldığımız sonuçlar doğru işler yaptığımızın bir sağlaması oldu” dedi.

reelreel

ULUSLARARASI STANDARTLARDA

Bir iş yapılıyorsa Uluslararası standartlarda en iyisinin yapılması gerektiğine vurgu yapan Çevik, “Fédération Cynologique Internationale (FCI) (Dünya Köpek Federasyonu), merkezi Belçika'da bulunan uluslararası köpek kulübü bu işin en tepesinde. Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu (KIF) bu kulübün tam üyesi. Her ırkın tarifinin yapıldığı olması gereken ölçülerin açıların, köpeğin anatomik yapısının, tüy yapısının, göz yapısının renginin vücudunun şeklinin birçok şeyin anlatıldığı. Irk standardı vardır. Bizim üretici tarafında o ırk tarifi kusursuz köpek tarifidir. Biz üreticiler kusursuz köpeği elde edebilecek şekilde üretimler yaparız. Şampiyon olan köpek kusursuz bir köpek değildir. Mutlaka kusurları vardır. Köpek majör eksikliğe sahip olursa o yarışmaya katılamaz. Her üretici eksikliğini bilip o eksiklikleri giderecek şekilde eksikliklerini kapatarak yoluna devam etmelidir”şeklinde konuştu.

SOY KÜTÜĞÜ ÖNEMLİ

Soy Kütük Belgesinin uluslararası geçerliliğe sahip olduğunu vurgulayan iş adamı Haktan Çevik, “Soy kütük belgesi olmayan köpeğe geçmişi belli olmayan köpek değimini kullanırız. Bir Orta Asya Çoban köpeğiniz var ama elinizde evrakınız yok ise bunu ispatlayabilmeniz mümkün değil. Soy kütük belgesi TC numarası gibi bir şeydir. Soy kütük belgesi demek araya farklı ırklarla eşleşmelerin olmadığı, sağlık garantisi, ırk garantisi demek. Biz kendimize ayırdığımız damızlığı kendi kafamıza göre eşleştiremeyiz. Yarışmaya sokmamız lazım. Veya ırk hakemi tarafından doğru ırk olduğunun onayını almamız lazım. Eşleştireceğimiz köpek de aynı şekilde onay almış olmalıdır. Avrupa’da bir ülkeye gittiğinizde sokakta kedi göremezsiniz köpek göremezsiniz. Neden Türkiye’de var soy kütük belgesinin anlamı ve önemi yeterince anlatılamadığından dolayıdır”dedi.

IMG_6334

MARİFET SAĞLIKLI BİR YAŞAMDA

Kedi veya köpek almanın çok kolay olduğunu anacak ona sağlıklı bir yaşam sunabilme sorumluluğunun taşınması gerektiğine vurgu yapan Dernek Başkanı Çevik, “Biz Orta Asya Çoban Köpeği kısa adıyla Alabay üreticisiyiz. İhtiyaç duyan vatandaşlarımıza Köpek Oteli hizmeti sunuyoruz. Mama üretimimizle hayvan severlerimizin yaşamını kolaylaştırıyoruz. Köpek eğitimine ihtiyacı olan dostlarımıza doğru yönlendirmeler yapıyoruz. Zaman zaman çocuklarıyla birlikte bize köpek almaya gelenler oluyor. O kişilere nedenini niçinini soruyoruz. Almak ya da vermek kolay. Önemli olan marifet ona en sağlıklı hayatı sunabilmek. Ona eziyet edilecekse evde herkes çalışıyor kedi ve köpek evde yalnız kapalı kalacaksa biz böyle insanlara köpek vermeyiz. Ederinin kat ve kat üzerinde verseler de vermem. Benim önce can dostumuza nasıl bir hayat sunulduğunu öğrenmem gerekir. Üreticilik yapmak isteyen arkadaşlarımız yıllarca üreticilik yapmış kişiler veya kurumlardan bilgi alırlar ise daha doğru işler yaparlar” şeklinde konuştu.

IMG_6373

Yorumlar