'Girişimcilik benim ruhumda barınıyor'

Renkli kişiliği ile cemiyet hayatında yer edinmiş Çeşme Altınkapı Restoran’ın işletmecisi Kayhan Altınkapı, ‘yeniliklere açık girişimci bir ruhum var’ diyerek kendini tanıtıyor.

Güncel 30.07.2021 - 07:15 30.07.2021 - 07:16

Mesut VARLIK/YENİGÜN- Çeşme Ilıca’da yer alan Çeşme Altınkapı Restoran’ın işletmecisi Kayhan Altınkapı iş ve cemiyet hayatında girişkenliği ile tanınan bir isim. Çocukluk yaşlarında aile işletmesinde tanıştığı ticareti eğitim hayatıyla pekiştirdikten sonra günümüze yeni girişimler olarak taşıyan Kayhan Altınkapı, iş hayatı dışında renkli kişiliği ile de tanınıyor. İzmir cemiyet hayatının tanınmış ismi iş adamı Kayhan Altınkapı ile sizler için keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Kayhan bize biraz kendinden bahsedebilir misin? Kaç yaşındasın, nerede doğdun, öğrenim hayatında ne gibi süreçlerden geçtin? İş hayatıyla ne zaman ve nasıl tanıştın? Küçük yaştan beri ticaretle iç içe olan bir ailede yetiştin bunun sana avantaj sağladığını düşünüyor musun?

39 yaşındayım. İzmir doğumluyum, sekiz yıllık güzel bir evliliğim var. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. Ayrıca iki yıl aşçılık bölümü okuyup mezun oldum.
İş hayatına 16 yaşımda başladım. Babamın işletmesinde temelden işi öğrenmeye başlamak, işletmecilik ve gıda sektöründeki en büyük avantajım oldu. Deneyimlediğim bu bilgilerimi günümüz koşullarına uyarlayarak işletmemizdeki yeniliklere geçişlerde kullandım. Bu bana büyük kolaylıklar sağladı. Tecrübe sahibi işinin ehli olan kişilerin görüşlerine her zaman değer veren bir yapım var. Deneyimleyerek zaman kaybetmektense tecrübelerden faydalanmak daha akıllıca.

Küçük yaşlarda kendine ne gibi hedefler koymuştun? Geçmişte kurduğun hayallere ulaşma imkanı buldun mu?

Geçmişteki en büyük hedefim babam Levent Altınkapı gibi saygın dürüst işini iyi yapan mükemmeliyetçi bir işletmeci olmaktı. Hedeflerime ulaştığıma inanıyorum. Ailemin ticaretle uğraşması nedeniyle çok küçük yaşlarda iş hayatı ile tanışma imkanı buldum, bu nedenle daha o yaşlarda ticaretle ilgili hayaller kurmaya, kendime küçük hedefler belirlemeye başladım. Hayallerime adım adım ulaştıkça hedeflerimi büyüttüm. Öncelikli olarak zaten mevcutta işleyen aile işimizi daha ileriye nasıl taşırım konusunda çok düşündüm. Örneğin aile işletmemiz olan restoranımızın mutfağını modern yemek kültürüne uyarlayarak dünya mutfağını misafirlerimizle buluşturmaya başladık. Online servis ağı ve online menü seçeneklerimizi geliştirerek çağın gereklerine uyumlu hale getirdik. 

İş hayatında yeni girişimlere imza atıyorsunuz. Bildiğim kadarıyla turizmden inşaata farklı sektörlerde de yatırımlarınız mevcut. Bunlardan biraz bahsedebilir misiniz?

Evet, iş hayatımda yeniliklere açık girişimci bir yapım var. Restoran işi yanında benim bir diğer hedefimde gayrimenkul inşaat sektöründe faaliyet göstermekti. Bununla alakalı iki yıl önce Altınkapı Yapı Gayrimenkul inşaat şirketini kurdum. Kardeşim Ayhan Altınkapı ile birlikte Bodrum’da şuan hali hazırda devam etmekte olan villa projelerimiz mevcut. Bodrum’daki projemiz Gündoğan mevkinde, herbiri birbirinden bağımsız 255 metrekare kullanım alanına sahip tamamen müstakil, yedi villadan oluşuyor. Villalarımız tipik Bodrum villalarının modern tarz çizimi ile dizayn edildi. Akıllı ev sistemiyle donatılan evlerimizin hepsinde müstakil havuz bulunuyor. Bu yapmış olduğum ilk proje devamında yakın zamanda Çeşme bölgesinde daha aktif olacağımıza inanıyorum. Çeşme bölgesinde şirketimin adı altında gayrimenkul yatırım danışmanlığı da yapmaktayım. Bu bölgede yatırım için uygun yerleri araştırıyor ve yatırımcısına sunuyoruz. Kendim de burada bir proje yapmak istiyorum.

Pek bilinmeyen bir bowling yeteneğiniz ve geçmişiniz var, bu konuda ödüllere sahipsin ve birçok başarıya imza attın. Bowlingle ne zaman tanıştın? Şu an hala aktif olarak devam ediyor musun? Bu alanda ki başarılarını ve anılarını bizimle paylaşabilir misin?

Evet, bowling ile çok küçük yaşlarda tanıştım ve çok severek ilgi duyarak uzun süre ilgilendim. Gençlik yıllarımda bowling merakım zamanla profesyonel kariyer haline geldi. Bir çok bireysel ve takım olarak turnuvalarda bulundum. 1998 ile 2004 yılları arasında çok aktif olarak oynadım. Bu yıllar içerisinde en iyi skorer ödüllerim ve Türkiye takımlar turnuvalarında üçüncülük derecem var. Türkiye üniversiteliler turnuvasında en iyi skor derecesi aldım. Şuan İzmir’de aktif bir bowling salonu olmadığı için maalesef devam edemiyorum.

Spor alanında başka hangi dallarla ilgilisin? Spor dışında farklı hobileri olan birisin, değişik bir koleksiyon merakın var. Bundan da bahsedebilir miyiz? Neden ve nasıl böyle bir koleksiyona merak sardın, bu macera nasıl başladı?

Sporla alakalı olarak en büyük ilgim futbola karşı. Fanatik bir Altaylıyım. Altaylı olmak Altay taraftarı olmak benim için çok büyük ayrıcalık. Kendimde 14-15 yaşlarımda Altay yıldızlarda ve genç takımında oynama fırsatım oldu, o nedenle çok gururluyum. Bu sene ait olduğumuz yere döndük, Süper Lig’e çıktık burada kalıcı olacağımıza inanıyorum. Genç, başarılı ve yetenekli bir yönetimimiz var. İnanıyorum ki Altay’ı güzel yerlere taşıyacağız. Seyahat etmeyi çok seviyorum. Yeni yerler keşfetmek bana çok heyecan veriyor. Bu sayede yaşam enerjimi yükselterek kendimi yenilediğimi düşünüyorum. Her seyahatim bana farklı şeyler katıyor. Şu ana kadar 29 ülke gezme şansım oldu. Gittiğim her yerden hatıra amaçlı aldığım yöresel magnetler zamanla bende bir koleksiyonerlik merakı yarattı. Ve sayısız magnet toplama imkanım oldu. İki yıldır pandemiden dolayı hiçbir yere gidemedim. Bu yüzden üzgünüm ama biter bitmez tekrar kaldığımız yerden eşimle birlikte devam edeceğiz. 60’ın üstünde magnetim var; bu sayıyı her yıl daha da arttırmak istiyorum. Dünyayı gezmek bir insanin kendine yapacağı en güzel iyilik; farklı kültürlerle tanışmak, kendini geliştirmek ve ufkunu açma yönünden bana hem iş hayatımda hem özel hayatımda çok büyük getirileri oldu.

Kayhan kendini kelimelerle tanımlaman gerekirse nasıl tanımlarsın? İleriye dönük hedeflerin nelerdir? 

Kendimi kelimelerle tanımlamak gerekirse aşırı mükemmeliyetçi, başladığı işi bitiren ve hep ileriye odaklı biriyim. Girişimci bir ruhum var ve el attığım, üzerinde çalıştığım her konuya yenilikçi bir bakış açısı getirmeye çaba harcıyorum. Kendimi sürekli olarak geliştirme çabası içerisindeyim ve bana soracak olursanız nefes aldığımız her an yaşamımız boyunca öğrenmeye devam etmek zorundayız. Şuan ileriye dönük hedef koymak zor. Malum pandemi şartlarında geleceği pek kestiremiyoruz. Hepimiz, sağlığımız öncelikli olmak kaydı ile sahip olduklarımızın kıymetini bilmeliyiz. Yerine koyamayacağımız tek şey sağlık ve ailemiz. O yüzden onların kıymetini bilip bugün yanımızda oldukları için şükretmek en güzel şey.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@