Kirli olan çamaşırlarınızı çamaşır sepetinde ıslak ya da ıslak olan kıyafetler ile bırakırsanız, günler sonra, giysideki küf lekesi ile karşılaşmanız sürpriz olmayacaktır. Giysideki küf lekesi havasız kalmış, karanlık ve nemli evlerdeki dolaplarda ve bulunan ortamlarda oluşması yüksek bir olasılıktır.

Aşağıda verilen tavsiyeler ile bu sorunun çözümü için kıyafetleriniz yıkanabilir, ağartıcı gibi ürünler kullanılabilir. Yalnızca açık renklere sahip giysideki küf lekesi için geçerli olacaktır. Bunun dışında bazı giysideki küf lekelerinin kalıcı olabileceğini de unutmayın.

·        Öncelikle küfün giyside bulunduğu bölgeyi evin dışarısında yumuşak bir fırça ile temizlemeniz gerekir. Bunun sebebi ise küfün evinize yayılmasını engellemektir. Beyaz renkli kıyafetler için, küf çıkarmak için klorlu ağartıcı ürünleri kullanmanız etki sağlayacaktır. Ancak klor içermeyen ağartıcı kullanmayı tercih etmek çok daha güvenli olacaktır, ancak etkisini daha az gösterecektir. Ağartıcıları tüm kıyafete  uygulamadan önce kumaşın rengini tamamen açmadığından emin olmak adına görünmeyecek şekilde mutlaka kontrol edin. Bunun dışında küf lekesi bulunan bölgenin alt kısmına bir kağıt havlu ya da bez koymanız küf lekesinin, kıyafetin küflü olmayan kısmına geçmesini engellemek için kolaylık sağlayacaktır.

·        Bir yemek kaşığı kadar klorlu ağartıcıyı bir bardak su ile karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz karışımı küf lekesinin bulunduğu bölgeye üzerine uygulayın.

·        Giysideki küf lekesini çıkarmak için giysinizin iki tarafını tutarak yavaşça birbirine sürterek giysideki lekeli olan bölgeyi çitileyin.

·        Son olarak kıyafetinizin açık havada kurutun. Eğer kurutma sonrasında küf lekesi çıkmadıysa lekenin çıkmazı imkansız hale gelebilmektedir.

giysideki küf lekesi

Evde uygulayabileceğiniz diğer yöntemler

·        Tekrar küfün giyside bulunduğu bölgeyi evin dışarısında yumuşak bir fırça ile temizlemeniz gerekmektedir.

·        Sonrasında küf lekesi bulunan bölgeye limon suyu dökerek küf lekesini nemlendirmelisiniz.

·        Küf lekesinin üzerine biraz tuz dökün ve tuzu küf lekesine yedirin.

·        Daha sonra giysiyi güneşte kurumaya bırakın.

·        Giysi kuruduktan sonra küf lekesi için müdahale ettiğiniz alanı durulayın.

·        Son aşamada giysiyi, bakım talimatı doğrultusunda benzer renklerle yıkayın.


Ayrıca, giysideki küf lekesini çıkardıktan sonra, küf öldürücü bir dezenfektanı ürün etiketinde yazılı talimatlara uygun şekilde kullanarak kumaşta tekrar küf oluşmasının önüne geçebilirsiniz.