Glisemik indeks, besinlerin içeriğinde yer alan karbonhidratın, kan şekerini yükseltmekteki hızı için yapılan bir adlandırmadır. Fakat karbonhidrat içermekte olan tüm besinler aynı içeriği ve etkiyi göstermemektedirler. Hepsinin vücutta farklı etkileri bulunmaktadır. Besin içeriğinde bulunan glisemik indeks ne kadar yüksekse, kan şekeri de o kadar hızlı şekilde artmaktadır. Bununla birlikte de vücuttaki insülin değeri artmaya başlar ve yağ yapımı oluşmaya başlanır. Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar vücutta daha hızlı sindirilerek çok daha çabuk acıkmanıza neden olur. Ayrıca glisemik indeksinin düşük olduğu gıdalar vücuttaki kan şekerini dengeleyerek çok daha uzun tok kalmanızı sağlamaktadır. Bunun dışında yağın vücutta depo edilmesini önler, bu sayede de kilo alımını ve kontrolünü sağlamaya yardımcı olur.

Glisemik indeks açısından düşük besinler tercih etmek,  uzun yıllar kalp rahatsızlıklarını ve diyabet hastalığı riskini azaltmanıza yardım olurken, kilo vermek için de dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan bir tanesidir.

Daha sağlıklı bir birey olmak istiyorsanız , düşük glisemik indeksli besinleri ya da yüksek glisemik indeksli besinleri tercih etme konusunda dikkatli olmanız gerekebilir. Bu durumda doğru besinleri tercih ederken, besinlerin tüketim şekillerine de dikkat etmeniz gerekir. 

glisemik-indeks-nedir-hangi-besinlerde-bulunur-2c3e9e9e-049d-46d7-99e1-1b6154bd100d

Glisemik indeksi etkileyen faktörler

·        Gıdaların pişiriliyor olması, sindirimi kolaylaştırıp aynı zamanda süreci hızlandırdığı için de glisemik indeks oranını artırmaktadır.

·        Tahıllar, çok daha yavaş sindirilebilir besinlerdir ve glisemik indeksleri oldukça düşüktür. Lif içeren besinler için de aynısı geçerlidir.

·        Besinin içerisindeki şeker miktarı da bir o kadar belirleyicidir. Doğal şeker içermekte olan besinlerin glisemik indeksi düşüktür.

·        Besinlerin yağ değeri ve miktarları da glisemik indeks üzerinde etkili olan durumlardandır. Yağ miktarları arttıkça glisemik indeksleri azalmaktadır. Sağlıklı olan yağlar zeytinyağı, iç yağ, tereyağı ve hindistan cevizi yağı ile hazırlanmış olan yemeklerde glisemik indeksi düşmektedir.

·        Nişasta çeşitleri de yiyeceklerin glisemik indeks olarak etki ettiği önemli besinlerden biridir. Bu durumun yanı sıra buğday ununda bulunmakta olan amilopektinin glisemik indeksi oldukça yüksektir. Bunların dışında enzime direnç gösteren nişasta, sindirilemediği için glisemik indeksi düşük olan nişasta çeşitlerinden biridir.