Glutatyon, hücrelerin enerji santralleri olan mitokondrilerin doğru bir şekilde çalışması için gereklidir. Hasara uğramış ya da işlev bozukluğu olan mitokondrilerde kanserleşme süreci gibi kritik bir evre bulunmaktadır. Sağlıklı olmak, hastalıkları önlemek, performansınızı artırmak, yaşlanmanın etkilerinden korunmak gibi nedenler için glutatyon eksikliği yaşanmaması gerekir. Glutatyon nedir bilmeyen pek çok insan, bu eksiklik ile karşılaştığında hastalıklarının sebebinin ne olduğunu bilmeyebilir. Bu gibi durumlarda glutatyon nedir bilinmesi gerekir. Glutatyon sağlıklı olmak için ihtiyacınız olan önemli moleküllerden biridir. Peki glutatyon eksikliği nedir? Glutatyon belirtileri nelerdir? 

Glutatyon eksikliği

Glutatyon eksikliği vücudun doğal yollarla glutatyon üretemediği gibi durumlarda ortaya çıkar. Ancak bu üretim yaş ilerledikçe azalır. Vücutta yer alan toksinler de glutatyonun azalmasına neden olmaktadır. Glutatyon azaldığında serbest radikallere karşı korunamadığımız için moleküller vücut yapılarına zarar verir. Peki glutatyon nedir? Daha önce de açıklandığı üzere gibi bu madde, hastalıklardan korunmanızı ve yaşlanmanın etkilerine karşı savaşmanızı sağlar. Glutatyon eksikliği durumunda vücutta stres artışı görülür. Karaciğeriniz vücuttan atması gereken yağı atamaz ve vücudun bağışıklık sistemi çöküşe geçer. Ayrıca kanserli hücrelerde de artış görülebilir. Kandaki şeker oranı düzenlenemediği için şeker hastalığı ihtimali de artar. Özetlemek gerekirse glutatyon yeterli miktarda olmadığında vücudunuz çöküşe geçebilir. Glutatyon eksikliği yaşandığında bağışıklık sisteminde bozulmalar yaşanabilir. Glutatyon belirtileri nedir? 

glutatyon_tedavisi-640x480

Glutatyon belirtileri

Glutatyon belirtileri yaş ilerledikçe azalan glutatyon seviyesinin etkisiyle birlikte bağışıklık sisteminde zayıflama, kolay hasta olma, serbest radikallerin vücuda zarar vermeye başlaması şeklinde ortaya çıkabilir. Glutatyon seviyesi neden düşer? Bazen yaşlanmaya bağlı olsa da glutatyonun düşme nedenleri çevresel faktörler de olabilir. Bu faktörler; aseton ve diğer çözücüler, ağır metaller, parasetamol, paketli gıda içerisinde bulunan gıda katkıları, yapay tatlandırıcılar, gıda boyaları, sigara dumanına maruz kalma, ev temizlik ürünleri, alkol, klorlu su, röntgen ışınları, yetersiz beslenme, stres, aşırı egzersiz ve depresyon gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Glutatyon tedavisi için bu madde damar yolu ile vücuda verilebilir.  Bu tedavi yaşlılık belirtilerini azaltır. Ayrıca alzheimer hastalığının tedavisinde de glutatyon kullanılır.