Vücudun yanlışlıkla kendisine zarar verdiği otoimmün bir hastalık türü olan gluten hassasiyeti veya diğer adıyla çölyak hastalığı, insanların beslenmesinde ciddi düzenlemeler gerektiren bir rahatsızlıktır.

Gluten hassasiyeti dünya geneli olarak insanların % 1’ini etkilemektedir. Vücudun gluteni yabancı bir tehdit olarak algılamasıyla birlikte oluşan otoimmün bir hastalıktır. Bu “tehdidi” ortadan kaldırmak için, vücut gluten proteinlerine aşırı tepki gösterir ve saldırıda bulunur.

Maalesef ki, bu saldırı aynı anda bağırsak duvarı gibi çevre alanlara da zarar vermektedir. Bu durum, ciddi sindirim sorunları ve anemi gibi birçok hastalık riskini artırabilmektedir. Gluten hassasiyeti olan kişilerde genel olarak keskin mide ağrısı, ishal, kabızlık, deri döküntüleri, mide rahatsızlığı, şişkinlik, kilo kaybı, anemi, yorgunluk ve depresyon gibi şikayetler görülmektedir.

Bazen şaşırtıcı bir şekilde, gluten hassasiyeti olan kişiler sindirim semptomları yaşamamaktadır. Bunun yerine, yorgunluk, depresyon ve anemi gibi başka semptomlar ortaya çıkabilmektedir. Bu semptomların diğer birçok tıbbi durumda da yaygın olarak görülmesi nedeniyle çölyak hastalığının teşhisi çok daha zor bir hale gelmektedir. Gluten hassasiyeti olanların, glutensiz diyet yapmaları gerekmektedir. Glutensiz diyet; buğday, çavdar, arpa ve yulaf içeren tüm gıdalardan (hububat, makarna ve birçok işlenmiş gıda) uzak durulması gerektiği anlamına gelmektedir. Mısır, patates, pirinç, soya unu zararsızdır. Et, meyveler ve sebzeler gluten içermez.Glutensiz bir diyet, bu hastalığın tek tedavisi olarak görülmektedir. Gluten hassasiyetine sahip kişiler glutensiz diyeti ömür boyu devam ettirmek zorundadırlar.

gluten hassasiyeti olanların tüketebileceği besinler (2)

Gluten hassasiyetine sahip kişiler ne tüketmeli?

Glutensiz tahıllar;

– Pirinç
– Pirinç Unu
– Nişasta
– Kara Buğday
– Mısır ile yapılmış yiyecekler ve ekmek
– Özel glutensiz unla yapılmış ekmek
– Darı
– Keten bitkisi
– Soya fasulyesi
– Patates unu
– Mısır unu, pirinç unu, keçiboynuzu çekirdeği unu, kestane unu, soya unu ve patates unu gibi unlar ve çeşitleri...

Kaçınılması gereken tahıllar;

– Buğday
– Yulaf
– Arpa
– Çavdar ve bu maddeyle yapılmış her türlü yiyecek 

– Kepek
– Malt

Tüketilebilecek meyve ve sebzeler;

– Narenciye (portakal ve greyfurt dahil)
– Muz
– Elma
– Şeftali
– Armut
– Karnabahar ve brokoli

– Ispanak, lahana ve pazı gibi yeşiller
– Patates ve mısır gibi nişasta içeren sebzeler
– Dolmalık biber
– Mantar
– Soğan
– Havuç
– Turp
– Yeşil fasulye