İzmir'de yaşayan Balkan göçmenleri Sıtkı Şükürer’in açıklamalarını protesto etmek amacıyla Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu (İEKKK) ve ESİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Sıtkı Şükürer’in İzmir’de yaşayan muhacirlere yönelik kullandığı sözlerin yankısı dinmeden devam ediyor. Şükürer'in İzmir’de yaşayan muhacirlere yönelik “İzmir’e en büyük ihanet mübadeleyle gelenlerdir. Bu kente mütemadiyen ihanet ediyorlar” ifadelerini kullanması sonrası Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’ndan sert tepkiler gelmişti.

Birçok kesim tarafından gelen tepkiler sonrasında Şükürer, yazılı bir açıklama yapmıştı.

Şükürer'e bugün bir tepkide hedef aldığı göçmenlerden geldi. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan İzmir Balkan Göçmenleri adına basın açıklamasını Balkan Vakfı’nın Genel Koordinatörü Ömür Şanlı gerçekleştirdi.

ŞÜKÜRER'E  SUÇ DUYUSUSU 

İzmir Balkan Mübadilleri yaptığı açıklamayla, Şükürer’in yasalara ve insan haklarına aykırı ifadeler kullandığını belirterek Cumhuriyet Savcılarını göreve davet etti.

Yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde;

İzmir Ekonomik Kalkınma ve Koordinasyon Kurulu (İEKKK) ve ESİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı unvanını taşıdığı ifade edilen Sıtkı Şükürer isimli şahsın, İzgazete adlı yayın kuruluşunda yayınlanan bir beyanatında, “…Bu kentin mübadeleyle gelen insanları, daha sonra İç Anadolu’dan gelen insanları, sonra Doğu ve Güneydoğu’dan gelen insanları, daha sonra başka yerlerden gelen insanlar..En büyük ihanet mübadeleyle gelenlerdir. Bu kente sürekli mütemadiyen ihanet ediyorlar” dediğini öğrendik. 

Sözde İzmir’in kent dokusunu savunuyormuş söyleminin arkasına saklanan bu provakatif ve ırkçı söylem, açıkça halkı kin ve düşmanlığa sevk etme suçu içermektedir. 

İzmirin herkesçe bilinen demokratik ve çağdaş hayat tarzıyla çelişen bu çirkin cümleler, mübadil kökenli vatandaşlarımızın yanı sıra bu güzel kentimize göç eden tüm İzmirlileri de rencide eden ifadeler taşımaktadır. 

Türk Milleti ve özelde İzmirlilerin aralarındaki yurttaşlık bağlarına kindar bir saldırı niteliğindeki bu cümlelerin bilhassa ülkemizin kurucusu Atatürk’ün hemşehrileri olan biz Mübadilleri hedeflediği gayet açıktır. 

Gözden kaçırmayın

Kamil Okyay Sındır: Türk çiftçisi eriyor Kamil Okyay Sındır: Türk çiftçisi eriyor

Bu zatı, basın ve yayın yoluyla  sarf ettiği ayrımcı, ötekileştirici ifadelerinden ve nefret içeren söyleminden dolayı şiddetle kınıyoruz. Anayasamıza, yasalara ve insan haklarına aykırı ifadeleri nedeniyle Cumhuriyet Savcılarımızı göreve davet ediyoruz.