Göçmenlere müjdeli haber: 'Vatandaşlıkta engel kalktı'

Vatandaşlık Yasası Meclisten 57 evet oyla geçti. Anavatana - Türkiye'ye göç eden soydaşlar yeniden Kuzey Makedonya vatandaşlığına başvurmak için yasal engel kalmadı

Güncel 29.07.2021 - 16:35 29.07.2021 - 16:43

Aycan PIRASALAR YAŞAR / YENİGÜN - “Vatandaşlık Yasası Değişikliği” yasa tasarısı, Kuzey Makedonya Meclisi’nden 57 evet oyuyla geçti. Ülke kanunlarındaki “Kendi anavatanına göç etmiş kişiler göçmen sayılmaz” ibaresi ortadan kalkarken; Türkiye’den göç etmiş ve vatandaşlıktan çıkmış kişiler için vatandaşlık yolu yeniden açılmış oldu. 
Kuzey Makedonya Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı, Milletvekili Beycan İlyas, “TDP olarak yıllardır, Vatandaşlık Yasasındaki 8. madde’nin “Anayasaya Aykırı Olduğu” dolayısıyla atayurdumuz olan Türkiye’ye göç edenlerin “göçmen” statüsünde olmaları gerektiği mücadelemiz başarıyla sonuçlandı. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Vatandaşlık Yasa Tasarısı mecliste oylanıp kabul edildi. 8. Madde’nin ortadan kalkması sonucu Türk Demokratik Partisi olarak yıllardır, atayurdumuz olan Turkiye’ye göç etmiş “göçmen” kardeşlerimize yapılan haksızlığın ortadan kaldırmanın gurur ve şerefini yaşıyoruz. Kuzey Makedonya Vatandaşlığı için gereken diğer kriterler halen geçerli olmakla birlikte, vatandaşlığa başvuruda bulunanlar yasadaki diğer gerekli şartları doldurmak zorundadır” dedi.

VATANDAŞLIK HAKKI

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Birol Özkardeşler, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlığının daha kolay bir şekilde alınması için Kuzey Makedonya Hükümeti Meclis’e bir yasa değişikliği sundu. Yeni değişikliklerle birlikte bundan yıllar önce Makedonya’da doğup, Türkiye Cumhuriyeti’ne göç eden soydaşlarımıza Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvuru hakkı tanınmıştır. Bugüne kadar vatandaşlık için tüm şartları dolduran, ancak “ana vatana” göç etti ibaresinden dolayı vatandaşlık için başvuru hakkı bulunmayan vatandaşlar artık Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvurabilecekler. Yıllar önce Türkiye’ye göç edenler, Kuzey Makedonya vatandaşlığı için tüm şartları yerine getirmeleri halinde, Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvuru hakkı tanındı” dedi. Ayrıca, “Vatandaşlığa başvuru şekli Makedonya İçişleri Bakanlığı’nın açıklayacağı şekilde yapılacak. Önümüzdeki günlerde kriterler belli olduğunda göçmen vatandaşlarımıza aktaracağız” diye sözlerine ekledi.

İzmir Makedonya Göçmenleri Derneği Başkanı Medat Şenay da “Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanının Türkiye ziyaretinden beri bu kararı bekliyorduk. Gözümüz kulağımız bu karardaydı. Tasarının komisyonda tartışmalara yol açması ve ertelenmesi bizleri üzmüştü. Tasarının 32 red oyuna karşılık 57 evet oyu alarak Meclis’ten geçmesi bizleri sevindirdi” diye konuştu.

“MUTLU VE GURURLUYUZ”

Vatandaşlık yasasının Meclis’ten geçmesinden dolayı mutluluk ve gurur duyduklarını söyleyen  Balkan Göçmenlerinin Kültürünü Yaşatma Araştırma ve Dayanışma Derneği Başkanı A. Serkan Ulaş ise “Tartışmalarla dolu bir meclis yaşandı Makedonya’da. Ancak yıllardır beklediğimiz müjdeli haber nihayet geldi. Karardan dolayı sevinçliyiz, mutluyuz. Vatandaşlık kriterlerini sağlayan tüm vatandaşlarımız başvuru yapabilecek. Başvuru kriterleri netlik kazandığında kamuoyuyla paylaşacağız” dedi. 

TORUNLAR DA ALABİLECEK

2. Dünya Savaşı sonrasında Türkiye’ye göç edenlerin bir kısmının vatandaşlık alabileceğini dile getiren İzmir Makedonya Sarovalılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Engin Cenger, “Kuzey Makedonya’da doğanlar ve doğanların çocukları vatandaşlık alabilecek. Babası ya da annesi Makedonya doğumlu olmadıkları için 18 yaşından büyük çocukları vatandaşlık alamayacak. Yani Makedonya doğumlular, Makedonya doğumluların çocukları ve 18 yaşından küçük torunlar vatandaşlık alabilecek” dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@