Göçmenlerin gözü kulağı bu yasada

Türkiye’ye 2. Dünya Savaşı sonrasında göç edenler için vatandaşlık yolunu açacak yasa tasarısı Kuzey Makedonya Meclisi Avrupa İşleri Komisyonunda görüşüldü. Komisyon eksikliler nedeniyle tasarıyı kabul etmedi. Tasarının önümüzdeki günlerde yeniden Meclis'e gelmesi bekleniyor

Güncel 28.07.2021 - 07:04 28.07.2021 - 07:05

Nihat AK / YENİGÜN - Kuzey Makedonya Meclisi, Türkiye’ye 2. Dünya Savaşı sonrasında göç edenler için vatandaşlık yolunu açan yasa tasarısını Kuzey Makedonya Meclisi Avrupa İşleri Komisyonunda görüşüldü. Komisyona gönderilen vatandaşlık yasa değişikliği tasarısı toplantısında, milletvekilleri Bakanlar Kurulu tarafından sunulan değişiklikler üzerinde tartışmalar yapıldı. Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı Arber Ademi yaptığı açıklamada, değişiklik yasa metinlerinin çoğunun hatalı ve düzensiz olduğunu ifade etti. Ademi ayrıca yasa değişikliği meclis genel kurulunun 47. oturumunda yeniden tartışmaya açılacağını da sözlerine ekledi. Tasarı kabul edilirse Türkiye Cumhuriyetine göç etmiş ve vatandaşlıktan çıkmış olan kişilerin yeniden Kuzey Makedonya vatandaşlığı elde etme hakkı doğacak. Ayrıca Kuzey Makedonya’da doğanlar ve doğanların çocukları ile 18 yaşından küçük torunlar da vatandaşlık alabilecek.

 

KISA ZAMANDA ÇIKACAK

İzmir Makedonya Sarovalilar Derneği Başkan Yardımcısı Engin Cenger, “Tasarının çıkacağı yönünde umutluyduk. Çıkmamış olması tabiiki bizleri üzdü. Fakat buraya kadar getirilmesi bir başarıdır. İnanıyorum ki bugün olmazsa bile en kısa zamanda çıkacaktır. Hemşehrilerimize uygulanan bu çifte standart son bulacaktır” dedi.

Balkan Göçmenlerinin Kültürünü Yaşatma Araştırma Ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Serkan Ulaş, “Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve bürokratlarının Türkiye ziyaretinde o topraklardan mübadeleyle gelen soydaşlarımız için bir çalışma yapılacağı bilgisini almıştık. Topraklarından silah zoru ile gönderilen soydaşlarımız Kuzey Makedonya ve Türkiye’nin vatandaşları olacaktı. Ysanın kabul edilmemiş olması bir kez daha yaraladı. Bir görüşmenin daha yapılacağını öğrendik. Türkiye’deki tüm Balkan Göçmenlerimiz çifte vatandaşlık beklemektedir. Bu kararın alınmasını istiyoruz”dedi.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@