'nın Kestel ilçesindeki Gölbaşı Barajı'nda bilinçsiz tüketim ve kuraklık nedeniyle su seviyesi düştü. Baraj gölünde su seviyesi yüzde 70 oranında azaldı.

Kuraklık, bölgede yaşayan çiftçileri tedirgin ediyor.

Gölbaşı Barajı'nın yüzde 70'i kurudu yenigün gazetesi (2)

UZMANDAN UYARI

Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi İkinci Başkanı ve Bursa Uludağ Üniversitesi Tarımsal Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Fevzi Çakmak, ''Gölbaşı Barajı’nın neredeyse yüzde 70'inin çekildiğini gözlemlemekteyiz. Bu mevsim olarak doğal karşılanabilir ancak bu kadar su seviyesinin düşmesi suyun tasarruflu kullanılmaması, suyun doğru yöntemlerle kullanılmaması, suyun tarlaya giderken uygun yöntemlerle götürülmemesi dolayısıyla kayıp kaçak oranının yüksek olmasından kaynaklanmaktadır'' dedi.

Gölbaşı Barajı bölgenin en önemli su kaynaklarından biriydi. Göç yolundaki kuşlar da dinlenmek için burayı tercih ediyordu.

Gölbaşı Barajı'nın yüzde 70'i kurudu yenigün gazetesi (4)

Kuraklık ve barajı besleyen derelerdeki suyun azalmasıyla barajda yüzde 30 oranında su kaldı.

Yetkililer su seviyesinin korunması için, tarlalardaki sulama yöntemlerinin değişmesi gerektiğini söylüyor.

Gölbaşı Barajı'nın yüzde 70'i kurudu yenigün gazetesi (1)

Çakmak, ''Gölet alanından tarla başına suyun minimum kaçak oranıyla götürülmesi sağlanmalıdır. Bu da kapalı boru sistemiyle ve basınçlı sulama sistemiyle mümkündür. Şu anki sistemde genelde kanal ve kanaletlerle su tarlaya götürülmektedir. Bu anlamda da kayıp kaçak oranı yükselmektedir. Tarlaya geldikten sonra da yine mevcut vahşi sulama yöntemlerinin terk edilmesi gerekmektedir'' diye konuştu. (NTV)

Gölbaşı Barajı'nın yüzde 70'i kurudu yenigün gazetesi (3)