15.09.2018, 04:03

Gönüllerin kaymakamı  

Yaşamın içinde yer alan “sevgi ve saygı” kelimeleri birbiriyle her zaman bütünleşmiştir. Sevgi ve saygının birbirini tamamlandığının az görüldüğü günümüzde, bu kelimelerin hasretiyle yanıp tutuşan kim bilir kimler vardır?
İnsanoğlu dünya nimetlerinden yararlanmanın yolunu seçtiğinde aslında normal olması gereken “gönüllerde yer edinme” sözüne yanıp tutıuşanlar, projeler bile üretmektedir. Pek çok belediye başkanı “Halkın gönlünde yer edinme projesi” ile çalışma yapmaktadır. Sadece belediyeler mi? Pek çok kurum, kuruluş da bu konuda büyük çaba ve bütçe harcamaktadır. 
Oysa ki;  20 Temmuz 2013 tarihinde Beşiktaş’tan Karşıyaka’ya tayini çıkan kaymakam Sadettin Yücel, kentte bulunduğu 5 yıl boyunca özel bir çaba harcamaksızın gönüllerde taht kurdu. Bu süre içinde halkın, bürokratın, yediden yetmişyediye herkesin, her kesimin “gönüllerin kaymakamı” oldu. 
Peki bunu nasıl başardı diyeceksiniz? 
Tek kelimeyle: Sevgi ve saygıyla…
Sevgiyle yaklaştı, saygı gördü…  
Saygı gösterdi, herkes kendisine sevgiyle karşılık verdi.. 
Odasına öfkeyle giren, gülen yüzüyle elini öperek ayrıldı… 
2018 Yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile bulundukları yerlerde görev sürelerini tamamlayan ya da hizmet ve mazeretleri gereğince kararname kapsamına alınan 471 Mülki İdare Amirinin görev yerleri, liyakat ve kıdemleri dikkate alınarak değiştirilenlerden birisi de Karşıyakalıların gönlünde taht kuran kaymakamları Sadettin Yücel oldu ve Kuşadası’na tayini çıktı…
Geldiği günden bu yana hoş bir sohbetimizin olduğuna inandığım kaymakamımızın bir özelliği de sporu çok sevmesi, içinden gelmesi ve iyi bir voleybolcu olmasıydı… Fırsat buldukça voleybol oynayan, kurumlar turnuvalarında mücadele ederken ter döken Yücel, sadece voleybol değil sporun her branşıyla da yakından ilgilenirken amatör kulüplerin de dertlerine çözüm buldu. Kendisine giden soruna kökten halletme yolunda çaba harcadığı gibi, o işin takipcisi olarak iki tarafında da yapıp yapmadığını kontrol edip, “denetleme mekanizmasını” çalıştırdı. 
Ülkemizde en zor çalışan bu mekanizmayı harekete geçirmesi bile onun işine olan bağlılığının en güzel göstergesiydi…
Pek çok sosyal sorumluluk projelerinde birlikte yer almanın keyfini yaşadığımı bir kez daha yinelemek istiyorum.
Herkese özel telefonunu vermesi, kapısının kapalı olmaması, mesai dışında makam arabasını kullanmaması bir başka özelliğiydi. Karşıyaka ve Bostanlı sokaklarında sık sık yürüyüşlerde olduğu gibi tramvayda da karşılaştığımız kaymakamımız adeta halkın içinde yaşıyordu…
Karşıyakalılar, “gönüllerin kaymakamı” Sadettin Yücel’i Kuşadası’na uğurlarken, Çorum doğumlu hemşehrisi, aynı okulda okuduğu çocukluk arkadaşı İstanbul Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır Karşıyaka’nın yeni kaymakamı oldu.   
Elbette vatanın her karış toprağında görev yapmak kutsal… Önemli olan bu görevi “tam anlamı” ile yapabilmek. İnanıyorum, giden geleni aratmaz.  Yeni bir dost kazandırır. 
Kuşadası halkı çok şanslı. Kıymetlerini bilmelerini istiyorum. İnsanlar ayağına gelen şansı bazen tepme gibi gaflete de düşüyorlar. Sevginin ve saygının olduğu ortamlarda, toplum bilinci ve devlet gücü birleştiğinde aşılmayacak hiçbir engel yoktur. 
Toplumun her kesimiyle barışık olan ve makam kapıları gibi, kalbini de hizmet ettiği halkına açan kaymakam Sadettin Yücel’e yeni görevinde başarılar diliyoruz. Bu vesileyle de Ali Rıza Çalışır’a “hoş geldiniz” diyoruz…
Kuşadası çok yakın, Karşıyaka’da olduğu gibi yine sevgili kaymakamımızla görüşme şansını yakalayacağız. Yine hoş sohbetlerini zevkle dinleyeceğiz…
 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@